Rozpoznaj ugryzienia po śladach! Ta wiedza przyda ci się nie tylko podczas wakacji

Jak odróżnić użądlenie pszczoły od ugryzienia pchły, mrówki, albo kleszcza? Czy zaczerwienienie, pieczenie i drętwienie palców, a nawet całej ręki to powód do niepokoju? Kiedy warto udać się do specjalisty po pomoc, ewentualnie zastosować domowe i naturalne sposoby na ból i pieczenie? Lato w pełni, a to oznacza, ze bardzo łatwo spotkać mrówki, kleszcze komary, pszczoły i osy, co nie zawsze może okazać się miłym doznaniem. Jak się przed ugryzieniami chronić? Wyjaśniamy.

Lato w pełni. Cieszymy się piękną pogodą i możliwością przesiadywania do późnych godzin na tarasie czy balkonie; wycieczkami do lasu i parku, czy zwiedzaniem nowych miejsc. Jednak czasem kończy się to bolesnym ukłuciem i zaczerwienieniem. Ugryzienia owadów i innych małych zwierząt z reguły nie są groźne. Kontrolna lampka powinna zapalić się w przypadku zaczerwienienia po usunięciu kleszcza. Wtedy na pewno warto skontaktować się z lekarzem. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić

Rozpoznaj ugryzienia po śladach, jakie pozostają na twoim ciele

Latem najłatwiej o ugryzienie komara. Te latające stworzenia pojawiają się z reguły wczesnym wieczorem i swoją obecnością oraz charakterystycznym "brzęczeniem" potrafią popsuć niejedną imprezę w plenerze. Ochroną przed nimi będą specyfiki dostępne na rynku, jednak jeśli zostaniemy przez nie pogryzieni, na naszym ciele pojawi się charakterystyczny guzek z czerwoną kropką na środku. Rana piecze i swędzi - jednak ważne jest, aby jej nie drapać. Pomocą może się okazać chłodny kompres lub okład z aloesu.

Przechadzając się leśnymi dróżkami, można również spotkać mrówki. Niestety ich ugryzienie jest nieco bolesne, a na ciele pojawiają się małe, czerwone plamki. Dobę później pojawiają się w tych miejscach białe krosty, które już nie pieką, ale bardzo swędzą. Jad mrówek nie jest niebezpieczny, dolegliwości powinny minąć maksymalnie do tygodnia czasu po ugryzieniu, ale aby nieco złagodzić dyskomfort, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe, czy przeciwhistaminowych.

Jeśli pozostajemy w tematach "leśnych", to warto również umieć rozpoznać ugryzienie kleszcza. Z reguły łatwo je rozpoznać, bo do ciała jest przyczepiony kleszcz. Należy go zdecydowanym ruchem i szybko usunąć. W tym miejscu pozostaje charakterystyczny czerwony rumień. Powinien on zniknąć, jeśli natomiast będzie nadal widoczny - warto szybko udać się do specjalisty i wykonać badania, bo istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą.

Pszczoła, osa, czy szerszeń - ich użądleń nie da się przeoczyć. Są bardzo bolesne. Często w miejscu wbicia żądła pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. Tutaj niestety może wystąpić także reakcja alergiczna. Wówczas mogą pojawić się dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia, gorączka, skoki ciśnienia, osłabienie, bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, kłopoty z oddychaniem. Wtedy należy natychmiast wezwać pomoc, aby odpowiednio szybko zostały podane leki.

Bez względu na porę roku na skórze można zauważyć ślady po ukąszeniu pcheł, które pojawiają się grupowo, umiejscowione są przeważnie w dolnej części ciała - wokół stóp, kostek lub nawet całych rąk, nóg. Są bolesne, bardzo małe i przypominają czerwone plamki z aureolą. Ich lepiej nie rozdrapywać, bo może wdać się infekcja. Ukojenie przyniesie zimny kompres przykładany miejscowo.

Pamiętajmy jednak, że każde z ugryzień, czy użądleń u danej osoby może przebiegać zupełnie inaczej. Jedni będą skarżyć się na ogromny ból i pieczenie, a inni walczyć z opuchlizną, a nawet w skrajnych przypadkach - wymiotować. Jeśli objawy się nasilą, warto skonsultować to ze specjalistą. Jednak najlepszym sposobem na ugryzienia, jest ich unikanie, a to będzie możliwe dzięki np. zastosowaniu specjalnych mieszanek, czy naturalnych olejków eterycznych.

Więcej o: