Lekarze znaleźli setki tasiemców w mózgu mężczyzny. Winna wieprzowina

Źródłem choroby stał się niedogotowany kawałek wieprzowiny, w którym znajdowały się larwy tasiemca. Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego rozpoczęły wędrówkę po ciele, przemieszczając się do mięśni oraz do mózgu.

Chińscy lekarze podczas skanowania głowy 43-letniego mężczyzny dostrzegli w jego mózgu setki pasożytów. Pacjent trafił do szpitala College of Medicine przy Uniwersytecie Zhejiang, skarżąc się na bóle głowy, piersi oraz drgawki. Do tego dochodziły chwilowe utraty przytomności. Lekarze nie umieli znaleźć przyczyny dolegliwości, zdecydowali się zatem na obrazowanie mózgu. W rezultacie dostrzeżono w jego organizmie setki cyst z larwami tasiemców, które rozprzestrzeniły się po ciele. Cysty z pasożytami znaleziono w mięśniach oraz w mózgu chorego. Mężczyzna został poddany leczeniu i po tygodniu wyszedł ze szpitala, jednak lekarze uważają, że zakażenie tasiemcem pozostawiło u niego nieodwracalne skutki.

Tasiemczyca to choroba pasożytnicza powodowana przez zagnieżdżającego się w organizmie tasiemca. Można się nim zarazić, zjadając zakażone mięso lub jedząc brudnymi rękami, na których znalazły się dojrzałe jaja pasożyta. Jeżeli danie mięsne jest niedogotowane, znajdujące się w nim wągry są nadal żywe i groźne. Wągry to formy przetrwalnikowe tasiemca, które po przedostaniu się do organizmu gromadzą się w jelicie cienkim, gdzie przekształcają się w formę dojrzałą.

Istnieje kilka gatunków tasiemca, w tym uzbrojony i nieuzbrojony. Tasiemiec uzbrojony przyczepia się specjalnymi haczykami i przyssawkami do ścianek jelita cienkiego i rośnie tam, korzystając ze składników odżywczych żywiciela. Dorosły osobnik potrafi osiągnąć długość do czterech metrów. Tasiemce mają budowę segmentową, a każdy segment jest zdolny do rozrodu. Są organizmami obupłciowymi, w poszczególnych segmentach pasożyta rozwijają się zarówno męskie, jak i żeńskie organy płciowe. Gdy dojrzały płciowo tasiemiec zaczyna się rozmnażać, produkuje setki tysięcy jaj, które wraz z odrywającym się segmentem są wydalane z kałem i opuszczają ciało żywiciela. Teraz pasożyt szuka żywiciela pośredniego, którym dla tasiemca uzbrojonego jest świnia. Połknięte przez zwierzę larwy osiadają w jej mięśniach, gdzie tworzą rodzaj bąbla, pęcherzyka, wewnątrz którego się przyczajają. Zjadając niedogotowaną wieprzowinę z takimi wągrami, stajemy się dla tasiemca nowym żywicielem i wtedy cykl rozrodczy pasożyta się zamyka.

W naszym filmie mówimy o tym, jak rozpoznać i zwalczać u dzieci owsiki.

Zobacz wideo

W ciele człowieka larwy tasiemca mogą migrować z jelit do mięśni, mózgu, gałki ocznej. Larwy, które osadzają się w mięśniach lub w mózgu, tworzą cysty, wewnątrz których czekają na kolejne cykle rozwoju. Takie torbiele zaczynają być źródłem zakażeń, naciskają też na tkanki, wywołując ból i uszkodzenia. Zdarzały się przypadki utraty wzroku, zakażenia mózgu, a nawet śmierci. Infekcję zwalcza się lekami przeciw pasożytom, ale nie można już naprawić szkód, których dokonały larwy w mięśniach, gałce ocznej czy w tkance mózgowej.

Zakażenia tasiemcem zdarzają się częściej tam, gdzie zjadane jest mięso pochodzące z niesprawdzonego źródła i zostaje spożyte bez odpowiednio długiej obróbki cieplnej. Wągry tasiemca giną w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza, zatem dłuższe gotowanie powinno je zniszczyć. Są też wrażliwe na zamrażanie. Aby uniknąć zakażenia, trzeba także zachowywać higienę rąk, aby nie dopuścić do przeniesienia jaj do przewodu pokarmowego, a także dokładnie myć talerze, noże i inne naczynia, których używaliśmy do przygotowania mięsa.

Źródło: Insider

Więcej o: