Balneolog to specjalista, którego najłatwiej spotkać w sanatorium czy w szpitalu uzdrowiskowym. Coraz częściej lekarze tej specjalności konsultują też pacjentów profesjonalnych ośrodków SPA. Z rad balneologa warto skorzystać także wtedy, gdy do sanatorium nie skierował cię lekarz, tylko jest to forma profilaktycznego wypoczynku dla podreperowania zdrowia.
W zależności od potrzeb balneolog zapisuje pacjentom różne kuracje klimatyczne, wodne, mineralne, etc. Sama balneologia, jako dyscyplina znana już w starożytności, koncentruje się na badaniu leczniczych właściwości wód podziemnych i borowiny. Zarazem zawsze była pojęciem nieco innym, szerszym niż hydroterapia.
Chociaż niezwykłe możliwości wód leczniczych docenili już starożytni, jednak dopiero badania przeprowadzone przez współczesnych wykazały, że minerały zawarte w wodach podziemnych rzeczywiście mogą przenikać w głąb skóry i łagodzić dolegliwości niektórych chorób przewlekłych. Tego typu terapie nie tylko leczą, ale także poprawiają wygląd skóry.
Balneolog współcześnie przede wszystkim wykorzystuje wiedzę na temat wód leczniczych, podziemnych, borowin, ale także substancji leczniczych wziewnych czy warunków klimatycznych do leczenia, profilaktyki i rehabilitacji oraz diagnostyki chorób. Balneologia zwana również medycyną fizykalną, jest nie tylko modna, ale uznawana przez medycynę klasyczną (najlepiej, gdy opiekujący się tobą balneolog jest lekarzem medycyny właśnie), a leczenie wspierające, zwłaszcza przy problemach nawracających, przewlekłych, rekomendowane w każdym wieku. Zarazem: coraz mniej polskich dzieci leczy się w sanatoriach, korzysta z leczenia klimatycznego i dobrodziejstw balneoterapii (więcej na ten temat: Z dzieckiem do sanatorium).
W Polsce mamy znakomite pokłady leczniczych wód mineralnych. Najczęściej spotykanymi wodami są:
Ich bogaty skład chemiczny doskonale sprawdza się przy kąpielach leczniczych, inhalacjach, irygacjach (np. zatok) i kuracji pitnej.
W balneoterapii stosowane są następujące kąpiele:
Peloidoterapia jest zaliczana do balneologii i wykorzystuje niezwykłe właściwości borowiny, która powinna pochodzić z wartościowego i dobrze zbadanego złoża borowinowego. Tych w Polsce również nie brakuje. Do najczęściej stosowanych zabiegów borowinowych należą:
Uwaga, warto się upewnić, że wybrany przez ciebie ośrodek stosuje wartościowe produkty w lecznictwie:
Zabiegi borowinowe polecane są osobom ze schorzeniami reumatycznymi, ortopedyczno -urazowymi, neurologicznymi, ginekologicznymi i laryngologicznymi.
Oczywiście, wody lecznicze nadają się również do picia. Należy jednak pamiętać, że można je przedawkować i wtedy bywają szkodliwe. Stąd: kuracjusze po przyjeździe do sanatorium są informowani, w jakiej dawce mogą się nimi raczyć w pijalni wód.
Wody lecznicze bogate są w sód, magnez oraz siarkę. Siarka wpływa korzystnie na wygląd skóry, wzmacnia włosy oraz paznokcie. Picie wód z domieszką tego pierwiastka wspiera pracę wątroby i wspiera naturalne procesy oczyszczania organizmu.
Zasadniczo zabiegi balneologiczne nie mają wielu przeciwwskazań. Trzeba jednak pamiętać, że wielu kuracjuszy to osoby starsze, stosujące wiele leków, osłabione i w ich przypadku także dobranie właściwego dawkowania leczenia jest wyzwaniem dla balneologa. Ważne, by chorzy mieli przy sobie dokumentację medyczną (wypisy szpitalne, wyniki badań, informacje o stale przyjmowanych lekach etc.), pozwalającą odpowiednio dobrać leczenie wspomagające.
Zawsze zlecana jest ostrożność i konsultacja z lekarzem przed zabiegami w przypadku ciąży, nadciśnienia tętniczego, nowotworów, a także chorób układu krążenia, chorób serca oraz wielu niepełnosprawności.
Androlog, laryngolog, okulista i inni, czyli ABC specjalności lekarskich
Dołącz do nas na Facebooku!