Sanatorium z NFZ 2019: zmiany i nowe zasady skierowań

Jeszcze w tym roku NFZ chce wprowadzić nowe zasady korzystania z leczenia sanatoryjnego finansowanego przez fundusz Zdrowia. Na przekazanie do NFZ skierowania będziemy mieć tylko 30 dni. Poza tym, o ponowny pobyt w sanatorium można będzie się starać dopiero po upływie 12 miesięcy, po zakończeniu poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.

Szykuje się zmiana dotycząca leczenia sanatoryjnego. Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację rozporządzenia dotyczącego zasad kierowania przez NFZ na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Zmian jest sześć. Co się zmieni?

Po pierwsze, o ponowne skierowanie do sanatorium w ramach NFZ będzie się można starać dopiero po roku od zakończenia ostatniego leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Celem tej regulacji jest zmniejszenie liczby oczekujących osób na miejsce w sanatorium, ponieważ odejdą z kolejki ci, który po zakończeniu jednego pobytu w sanatorium od razu  starali się o następny. Ograniczenie częstotliwości korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie dotyczy dzieci i dorosłych, kierowanych do szpitali i ambulatoriów uzdrowiskowych.

Ponadto lekarz, kierujący pacjenta na leczenie sanatoryjne, nie będzie już mógł określać miejsca, gdzie według niego, powinien się leczyć pacjent. Do tej pory mógł napisać na skierowaniu, jakie konkretna miejscowość lub rejon, będzie najbardziej odpowiedni dla rehabilitacji pacjenta. Teraz o skierowaniu do konkretnego sanatorium będzie decydował lekarz specjalista w NFZ. Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że lekarze nie mają dostępu do informacji, jaka jest dostępność miejsc w sanatoriach lub jakie są tam prowadzone konkretne zabiegi, więc nie powinien wskazywać miejsca leczenia.

Zobacz wideo

Zniesiony zostaje obowiązek wykonywania prześwietlania klatki piersiowej  (RTG) przed wypisaniem skierowania, jeżeli nie jest to konieczne ze względów medycznych.

I bardzo ważne: skierowanie do sanatorium, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, musi być do 30 dni dostarczone przez pacjenta do NFZ, inaczej straci ważność.

Kolejna zmiana dotyczy badań diagnostycznych. Otóż, nie ma już obowiązku weryfikowania skierowań po upływie 18 miesięcy od dnia wystawienia. Taka weryfikacja zmuszała pacjenta do ponownej wizyty u lekarza i do wykonywania badań diagnostycznych, ponieważ czas oczekiwania w kolejce do sanatorium często przekraczał 1,5 roku. Ponadto, teraz lekarz kierujący na leczenie sanatoryjne ma obowiązek określenia, czy pacjent w ciągu 5 lat, poprzedzających datę skierowania, był leczony onkologicznie.

Zmiana ma wpłynąć na skrócenie kolejek na leczenie lub rehabilitację sanatoryjną. Według danych NFZ co roku 1/3 skierowań do sanatorium przychodzi od kuracjuszy, którym nie minął rok od ostatniego pobytu. Rocznie do NFZ wpływa pół miliona skierowań. W tej chwili w kolejce do sanatorium czeka się około 30 miesięcy. Na bieżąco można to monitorować w wyszukiwarce na stronie NFZ.

Więcej o: