Skierowanie do sanatorium krok po kroku - NFZ czy ZUS?

Skierowanie do sanatorium możemy uzyskać z NFZ lub z ZUS. Czym różnią się od siebie te dwie procedury? Co musimy zrobić, aby uzyskać skierowanie do sanatorium? Podpowiadamy.

Skierowanie do sanatorium - nie takie to łatwe

Każdy z nas słyszał zapewne o długich kolejkach osób oczekujących na skierowanie do sanatorium. Dla niektórych te opowieści były na tyle zniechęcające, że zaprzestali starań o miejsce w tego typu ośrodkach. Jednak korzyści wypływające z pobytu w sanatorium są zazwyczaj na tyle spore, że warto przejść długą i żmudną procedurę. 

Pierwsza kwestia, o jakiej musimy pamiętać to dwa rodzaje kolejek do sanatorium. Skierowanie z ZUS znacząco różni się od tego z NFZ. 

Skierowanie do sanatorium z NFZ

Dzięki skierowaniu do sanatorium z NFZ zapłacimy tylko za część naszego pobytu w ośrodku. Resztę sfinansuje fundusz. Taki turnus trwa 21 lub 28 dni. 

Podstawowym krokiem jest uzyskanie skierowania od dowolnego lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ (lub posiada ją placówka, w której dany lekarz pracuje). 

Decyzja lekarza jest następnie skierowana do oddziału NFZ. Na tym etapie wymagane jest czasami od nas wykonanie dodatkowych badań lekarskich. Co więcej, w sytuacji, gdy wyjazd zostanie zarejestrowany, skierowanie potwierdzają:

  • specjalista medycyny fizykalnej 
  • specjalista z zakresu balneoklimatologii

Kolejka skierowań do sanatorium, lista oczekujących

NFZ ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie naszego wyjazdu. Jeśli jest ona pozytywna, na kolejny dokument, czyli powiadomienie o wyjeździe, możemy czekać nawet kilka miesięcy. Zasada jest jednak taka, że nie powinniśmy go otrzymać później niż na 14 dni przed wyjazdem. 

 

NFZ przypomina także, że "na stronie internetowej Centrali Funduszu oraz stronach oddziałów wojewódzkich NFZ osoby oczekujące na wyjazd do sanatorium mogą w specjalnej przeglądarce sprawdzić swoje miejsce w kolejce do wyjazdu".

Ile jest ważne skierowanie do sanatorium? 

Musimy pamiętać także o tym, ze skierowanie do sanatorium i wykonane przy okazji badania mają swój termin ważności. Są one obecnie uznawane przez półtora roku. Jeśli jednak w tym czasie, nie dostaniemy powiadomienia o wyjeździe, dokumenty są weryfikowane ponownie. A my musimy ponownie starać się o przyznanie nam miejsca w sanatorium. 

Jak sprawdzić numer skierowania do sanatorium?

Jeśli zgubimy nasz numer skierowania jednak, musimy zgłosić się w tej sprawie osobiście do oddziału NFZ na salę obsługi. Po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość, uzyskamy interesującą nas informację. 

Skierowanie do sanatorium z ZUS

Z kolei ZUS wysyła do sanatorium osoby, które w danym okresie życia są niezdolne do pracy. Z tej przyczyny kolejki z ZUS są znacznie krótsze niż te z NFZ.

Warto wspomnieć, że skierowania z ZUS nie mogą otrzymać:

  • emeryci
  • osoby na rencie socjalnej
  • ubezpieczeni w KRUS

Jak dostać skierowanie do sanatorium z ZUS?

Co musimy zrobić, aby uzyskać skierowanie do sanatorium ZUS? Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu. Warunkiem uzyskania wniosku o rehabilitację jest stwierdzenie schorzenia utrudniającego pracę lub mogącego w przyszłości doprowadzić do niezdolności do pracy.

Dokument, który wypisze nam lekarz musi zawierać:

  • nasze nazwisko i imię
  • PESEL
  • numer telefonu
  • aktualny adres zamieszkania
  • rozpoznanie medyczne

Taki dokument musi zawierać także opinię lekarza na temat tego, czy pobyt w sanatorium przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i czy dzięki temu będziemy w stanie wrócić do pracy zawodowej. Następnym krokiem jest złożenie dokumentu w placówce ZUS. 

Spotkanie z lekarzem orzecznikiem

Po pewnym czasie od złożenia dokumentu czeka nas spotkanie z lekarzem orzecznikiem. To od niego zależy, czy ostatecznie zostaniemy skierowani do sanatorium. Jeśli decyzja jest rozpatrzona pozytywnie, poznajemy datę rozpoczęcia pobytu w ośrodku.. 

Pobyt sanatorium trwa w takich przypadkach 24 dni. Zazwyczaj jesteśmy skierowani do ośrodka najbliżej naszego miejsca zamieszkania. ZUS pokrywa koszty leczenia, wyżywienia i zakwaterowania.

Jak dostać skierowanie do sanatorium dla dziecka? 

Co należy zrobić, aby uzyskać skierowanie do sanatorium dla dziecka?

  • Musimy otrzymać skierowanie od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ.
  • W skierowaniu lekarz wskazuje chorobę zasadniczą, która jest powodem wyjazdu do sanatorium.
  • Do skierowania będą potrzebne także wyniki niektórych badań oraz karty informacyjne na temat pobytów dziecka w szpitalach.
  • Skierowanie musimy złożyć w lokalnej placówce NFZ.

Zobacz także:

Czy picie kranówki jest szkodliwe? [NaZdrowie]

Więcej o: