Termometr - jak wybrać najlepszy sprzęt? Bezdotykowy czy elektryczny? [opinie, rodzaje]

Termometr to obowiązkowy element domowej apteczki. Jakie są rodzaje tego sprzętu? Jak wybrać najlepszy termometr? Podpowiadamy.

 

Termometr - jak wybrać najlepszy?

Wielu z nas może mieć w trakcie poszukiwań problem z wyborem najlepszego sprzętu. Jakie są wady i zalety poszczególnych urządzeń? Czy przestarzałe termometry rtęciowe nadają się do użytku? 

Podpowiadamy, o czym pamiętać w trakcie poszukiwań i użytkowania.

Termometr bezdotykowy - czy warto inwestować w taki produkt?

Sprzęt tego typu opiera się na technologii podczerwieni. Inna nazwa z jaką możemy się spotkać to termometr sensoryczny. Dzięki takim nowoczesnym urządzeniom znamy temperaturę nawet już po kilku sekundach. Poza tym termometr tego typu jest cichy i łatwy w obsłudze. Zazwyczaj możemy wykorzystywać go także do pomiarów temperatury wody, mleka i powietrza. 

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Zwykle musimy zbliżyć sprzęt na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów od ciała. To dobra opcja dla rodziców małych dzieci, którzy na przykład nie chcą wybudzać ich ze snu nocą. 

Największą wadą takich termometrów jest ich wysoka cena. Za dobrej jakości sprzęt zapłacimy kilkaset złotych. Taka inwestycja jednak się opłaca. Na forach internetowych możemy przeczytać, że najtańsze modele bardzo często dają nieprecyzyjne wyniki. 

Więcej na temat tego typu sprzętu przeczytasz TUTAJ >>

Termometr elektryczny - jak mierzyć? 

Sprzęt elektryczny jest na ogół tańszy niż bezdotykowy. To obecnie najpowszechniejszy rodzaj przyrządzeń do mierzenia temperatury. W tym przypadku musimy jednak nieco dłużej czekać na wyniki - czasami zajmuje to nawet około pięciu minut.

Zazwyczaj temperaturę za pomocą takiego sprzętu mierzymy:

  • pod pachą
  • w odbycie
  • w ustach
  • w uchu
  • na czole

Coraz nowocześniejszy sprzęt

To jednak nie koniec listy popularnych sprzętów do pomiaru temperatury. Jednym z najciekawszych wynalazków ostatnich lat są specjalne plastry. Niestety nie są one jeszcze dostępne w naszym kraju. Podejrzewamy jednak, że to jedynie kwestia czasu i niedługo zagoszczą one także w polskich aptekach.

Przykładowo, Fever Bugs to plastry, które uwielbiają Kanadyjczycy. Są szybkie i przede wszystkim bardzo wygodne. Na czym polega ich działanie?

  • Plaster przykleja się na czole lub pod pachą.
  • Gdy temperatura ciała jest prawidłowa, na plastrze pojawia się litera N.
  • Z kolei, gdy wzrasta, na jednej z czarnych kropek, widoczne są liczby, które wskazują na jej aktualną wysokość.

Termometr rtęciowy - zachowaj ostrożność

Dla wielu z nas to już relikt przeszłości. Ze względu na fakt, że są one niebezpieczne dla zdrowia, w pewnym momencie zaczęły być stopniowo wycofywane ze sprzedaży. Tego typu sprzęt został zastąpiony przez nowocześniejsze i znacznie bezpieczniejsze urządzenia. W naszym kraju nie dostaniemy już ich w aptekach ani w sklepach. Jedyne miejsca, w których możemy je znaleźć to sklepy internetowe.

Rtęć z termometru - czy jest szkodliwa?

W USA tego typu sprzęt wycofano już w 2002 roku. Przeprowadzono wówczas także akcję wymiany sprzętu rtęciowego na elektryczny. Skąd taka ostrożność? Lekarze od lat ostrzegają przed skutkami zatrucia rtęcią. Może ono spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu. 

Ostre zatrucie rtęcią charakteryzuje się:

  • silnym bólem głowy
  • wymiotami z krwią
  • niewydolnością układu oddechowego

Dlatego tak ważna jest ostrożność w trakcie używania takiego sprzętu.

Gdzie wyrzucać stare urządzenia rtęciowe?

W naszym kraju termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży w 2009 roku. Od tego czasu nie dostaniemy ich już w sklepach i aptekach. Wielu z nas posiada je jednak nadal w domowych apteczkach. W takich przypadkach musimy koniecznie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Takie urządzenia nie powinny przede wszystkim znajdować się w zasięgu małych dzieci. W trakcie zabawy maluch może je rozbić, co jest szczególnie groźne dla jego zdrowia.

Musimy także pamiętać, że starych termometrów rtęciowych nie należy wyrzucać wraz z innymi śmieciami. Grozi to karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Zabierajmy je do aptek, w których znajdują się specjalne pojemniki na takie odpady.

Zobacz także:

Czy "mięsień piwny" robi się od piwa? [NaZdrowie]

Więcej o: