Retikulocyty, czyli młoda krew

Retikulocyty to młode i jeszcze niedojrzałe czerwone krwinki, czyli erytrocyty. Ich poziom oznaczy jest przy klasycznej morfologii a wynik pomiaru ma szczególne znaczenie m.in. w leczeniu niedokrwistości, przede wszystkim tej wynikającej z niedoboru żelaza.

Wartość retikulocytów jest różna w zależności od płci. U kobiet powinna ona mieścić się w przedziale między 8-41‰, czyli 0,008-0,041), zaś u mężczyzn od 8 do 25‰, czyli 0,008-0,025). Nieprawidłowości wychodzące w pomiarze najczęściej maja związek z anemią.

Retikulocyty - poniżej normy

Obniżenie poziomu retkulocytów w próbce krwi może być związane m.in. z:

- anemia wynikającą z niedoboru witaminy B12, aplastycznej lub hemolitycznej

- uszkodzeniem szpiku

- leczeniem onkologicznym oraz przyjmowaniem cytostatyków (leki stosowane u pacjentów po przeszczepach mających osłabiające organizm pacjenta by nie odrzucił on przeszczepionego organu)

- niewydolnością nerek

- skrajnym wyniszczeniem organizmu, spowodowanym m.in. chorobą, w tym AIDS

Retikulocyty - powyżej normy

Wartość retikulocytów znacznie się podnosi u osób z tzw. zespołem hemolitycznym, niedotleniem lub tych, które przez dłuższy czas przebywały na bardzo dużych wysokościach. Wzrost liczby młodych krwinek może być spowodowany podawaniem preparatów z żelazem stosowanych w leczeniu niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza oraz witaminy B12. Niekiedy pojawia się przy chorobie nowotworowej, zatruciu toksynami obecnymi np. w lekach czy zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym.

Retikulocyty podnoszą u pacjentów po wszczepieniu zastawek, usunięciu śledziony, a także przy talasemii.

Czy homeopatia naprawdę działa? [NaZdrowie]

Więcej o: