Niedokrwistość Addisona-Biermera (niedokrwistość złośliwa) - objawy, przyczyny i leczenie

Niedokrwistość Addisona-Biermera (niedokrwistość złośliwa) to anemia z niedoboru witaminy B12. Jej objawy obejmują nie tylko symptomy anemii. Leczenie niedokrwistości Addisona-Biermera polega na przyjmowaniu witaminy B12 przez całe życie.

Niedokrwistość Addisona-Biermera: co to jest?

Niedokrwistość Addisona-Biermera, czyli niedokrwistość złośliwa, jest jedną z niedokrwistości megaloblastycznych. Objawy niedokrwistości złośliwej to przede wszystkim ciągłe uczucie zmęczenia, bladość, problemy z koncentracją. Przyczyny niedokrwistości złośliwej to niedobory witaminy B12 (kobalaminy). Czym różni się niedokrwistość Addisona-Biermera od innych rodzajów anemii i dlaczego nazywa się ją złośliwą?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Choroba Addisona-Biermera występuje rzadko. Nazwa "niedokrwistość złośliwa" pochodzi z czasów, kiedy chorobę uznawano za nieuleczalną, ponieważ nie wiedziano, co jest jej przyczyną. Choroba atakuje najczęściej kobiety z grupą krwi A w wieku od 40 do 60 lat.

Niedokrwistość Addisona-Biermera: przyczyny

Bezpośrednią przyczyną anemii złośliwej jest niedobór witaminy B12 (kobalaminy). Nie wynika on jednak z jej niedostatecznego przyjmowania, lecz z upośledzonego wchłaniania z błony śluzowej żołądka. Choroba Addisona-Biermera należy do schorzeń autoimmunologicznych - nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego sprawiają, że organizm wytwarza szkodliwe przeciwciała, które uniemożliwiają pracę komórkom śluzówki żołądka odpowiedzialnym za wchłanianie witaminy B12 w końcowym odcinku jelita cienkiego. To nie wszystko - na skutek procesu autoimmunologicznego powstaje przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka, który ma swoje konsekwencje. Choroba Addisona-Biermera skutkuje zatem dolegliwościami wynikającymi nie tylko z niedokrwistości, lecz także procesu zapalnego.

Przeczytaj: To tylko ZMĘCZENIE... A może choroba?

Niedokrwistość Addisona-Biermera: objawy

Objawy niedokrwistości złośliwej to:

 • przewlekłe zmęczenie,
 • męczliwość,
 • bladość skóry,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • kłopoty z koncentracją,
 • łamliwe paznokcie i włosy,
 • ataki kołatania serca,
 • nadmierne pragnienie,
 • suchość błon śluzowych,
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Dochodzą do tego objawy ze strony układu pokarmowego. Są to: biegunka, nudności, zaparcia, zapalenie języka, pogorszenie apetytu, utrata wagi, zaburzenia zmysłu smaku. Mogą pojawiać się zaburzenia działania układu nerwowego: drętwienie i bóle kończyn, niestabilny chód, osłabienie pamięci. Długotrwała anemia złośliwa grozi nawet stanami depresyjnymi, otępieniem i halucynacjami! Rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie umożliwia cofnięcie tych objawów, jednak zbyt długo nieleczona choroba Addisona-Biermera powoduje stałe uszkodzenia w układzie nerwowym.

Niedokrwistość Addisona-Biermera: diagnostyka

Podstawowym zabiegiem diagnostycznym przy podejrzeniu niedokrwistości złośliwej jest badanie krwi. Chorobę Addisona-Biermera rozpoznaje się wtedy, gdy występuje zmniejszona liczba krwinek czerwonych (erytrocytów), makrocytoza (powiększenie erytrocytów), zmniejszona wartość hematokrytu oraz obniżone stężenie hemoglobiny. Wykonuje się także badanie w kierunku przeciwciał. Kolejne przydatne badanie to test Schillinga, dzięki któremu można ocenić wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego.

Niedokrwistość Addisona-Biermera: leczenie

Leczenie niedokrwistości złośliwej polega na podawaniu choremu zastrzyków z witaminą B12. Przez pierwsze dwa tygodnie witaminę wstrzykuje się codziennie w dużych dawkach; później wystarczy jeden zastrzyk na miesiąc. Witaminę trzeba dostarczać organizmowi w ten sposób już do końca życia.

To także może cię zainteresować:

Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?
Więcej o: