Sauny fińskiesą to tzw. sauny suche, czyli pomieszczenia o wysokich temperaturach oraz stosunkowo niskiej wilgotności, która wynosi około 10-15%. Podstawy korzystania z saun fińskich opracowali Finowie, stąd nazwa tego rodzaju pomieszczeń. Sauny fińskie to nieodłączny element sanatoriów, SPA, hoteli o wysokim standardzie, bardzo często występują również przy basenach.
Niektórzy instalują sobie sauny we własnych domach. W Finlandii 90% budynków mieszkalnych wyposażonych jest w sauny fińskie, a jedna sauna przypada na 4 mieszkańców w kraju. Pomieszczenia te mają różną wielkość, ale wszystkie zaopatrzone są w drewniane ławeczki, ustawione schodkowo w obrębie całego pomieszczenia. Ponadto sauny fińskie cechują się klimatycznym, relaksującym oświetleniem.
Temperatura w tego rodzaju pomieszczeniach, zależna jest od konkretnej sauny i waha się w przedziale od 80 do 120°C.
Sauny fińskie charakteryzują się licznymi, korzystnymi właściwościami, a ich zasada działania opiera się na szybkim i intensywnym przegrzaniu organizmu, a następnie jego równie szybkim schłodzeniu. W związku z tym, często polecane są przez lekarzy jako środek uzupełniający leczenia niektórych chorób.Wad
Wśród dobroczynnych właściwości sauny fińskiej wymienia się:
Pełna sesja w saunie fińskiej składa się z 3 etapów i trwa od 30 do 60 minut. Przed wejściem do sauny fińskiej należy skorzystać z toalety, a potem dokładnie umyć ciało. Z sauny fińskiej nie należy korzystać na czczo, ponieważ szybkie przegrzanie może spowodować wycieńczenie organizmu, a w konsekwencji – omdlenie. W celu zachowania bezpieczeństwa zaleca się przebywanie w saunie minimum w 2 osoby. Przed wejściem do pomieszczenia należy rozgrzać stopy w gorącej wodzie.
Z sauny fińskiej korzysta się nago – stosowanie odzieży w takich miejscach może skutkować poparzeniem. Drugi etap polega na przegrzaniu organizmu i trwa on około 10 minut. Należy pamiętać, by rozścielić sobie suchy ręcznik pod ciałem oraz stopami, ponieważ w tych pomieszczeniach nie można siadać bezpośrednio na ławeczkach, by nie zostawiać na nich potu.
Po wyjściu z sauny następuje 3 etap – chłodzenie organizmu. Należy pamiętać, aby natrysk lub polewanie zimną wodą rozpocząć od najniższych partii ciała i powoli schładzać wyższe. Na samym końcu ochładza się klatkę piersiową, barki oraz twarz.