Podolog pomoże, gdy "masz problem ze stopami". Co to realnie oznacza? Pojęcie jest bardzo szerokie i często zahacza o klasyczną medycynę. Przykładowo: źle gojąca się rana na stopie może być skutkiem zwykłej infekcji, ale też tzw. stopy cukrzycowej, groźnego powikłania, które może doprowadzić nawet do amputacji. Jest więc wskazane, żeby chory przede wszystkim właściwie leczył jej przyczynę, czyli cukrzycę.
Jest wiele pozornie błahych problemów, z którymi bez wahania zgłosimy się do podologa, bo wiążą się z dolegliwościami w obrębie stopy. I zasadniczo słusznie, bo powinien mieć w tym zakresie spore doświadczenie. Często jednak istotne, by przed udaniem się do gabinetu, w którym nie przyjmuje lekarz, porozmawiać z internistą lub wskazanym przez niego specjalistą. Zresztą, odpowiedzialni podolodzy także niejednokrotnie zalecają swoim pacjentom konsultację u lekarza medycyny, a sami zajmują się tymi aspektami, w których są kompetentni. Czyli: diagnoza i leczenie choroby głównej u lekarza, a zabiegi kosmetyczne u podologa.
Jeśli cierpisz choćby z powodu:
Niewykluczone, że wesprze cię podolog, ale często pomoc lekarza także okazuje się nieodzowna.
Nadmiernie pocące się stopy mogą wiązać się z banalną przyczyną, jak choćby źle dobrane buty, ale też bywają oznaką zaburzeń hormonalnych, wspomnianej cukrzycy czy chorób metabolicznych. Spuchnięte stopy czasem po prostu wymagają odpoczynku, uzupełnienia płynów czy masażu, a jednak bywają sygnałem problemów krążeniowych, choroby nerek. Bolącą stopą czasem powinien zająć się chirurg, bądź ortopeda. Stan zapalny (niekoniecznie tylko wywołany przez grzyby) bywa trudny do leczenia, wymaga pogłębionej diagnostyki i pomocy dermatologa. Stąd: wśród tych specjalistów pojawili się właśnie podolodzy.
Leczenie podologiczne w Polsce nie ma zbyt długiej tradycji. Zarazem: gabinety podologiczne stają sie coraz bardzie popularne, bo wiele osób ma problem ze stopami, ich estetycznym wyglądem. U specjalisty podologa pozbędziesz się choćby modzeli, czyli twardej, zrogowaciałej skóry, którą zwyczajnie uważamy za nieestetyczną. Tymczasem: z punktu widzenia lekarza nie jest ona oznaką chorobową. Oczywiście, jeśli skóra pęka, jest podatna na uszkodzenia i nie pełni swoich naturalnych funkcji ochronnych, sytuacja się zmienia.
W wielu krajach Europy (Niemcy, Szwajcaria, Francja) podologia jest znana i popularna od wielu lat. Jest też mocno i konkretnie umocowana prawnie. Skąd się wzięła? Profesjonalnego zajęcia się tematem domagali się specjaliści medycyny estetycznej i kosmetologii (profesjonalni pedicurzyści), zaniepokojeni jakością usług (w tym warunkami higienicznymi) zabiegów stóp. Zdarzające się infekcje, wrastanie paznokci i poważniejsze powikłania pozabiegowe sprawiły, że branża kosmetyczna zaczęła walczyć o ustalenie jasnych kryteriów, kogo można nazywać podologiem.
Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz samodzielnie zadbać o stopy (niepełnosprawność, nieskuteczność domowych zabiegów pielęgnacyjnych, choroba przewlekła, skorzystaj z pomocy podologa. Podolodzy zajmują się również wrastającymi paznokciami oraz wykonują opatrunki na stopach.
Wśród zabiegów, które obejmuje swoim zakresem podologia najwięcej jest tych z zakresu medycyny estetycznej, czyli:
Niestety, jeśli wybierasz podologa, który nie jest lekarzem, nie masz możliwości w pełni ocenić jego kompetencji. Nie ma rankingu szkół czy kursów. Zarazem: pewną wskazówką są kursy prowadzone w szkołach i centrach podologicznych cyklicznie, w których zajęcia prowadzą lekarze.
Profesjonalne szkolenia i zakończone egzaminem kursy obejmują wiedzę na temat budowy anatomicznej oraz biomechaniki stóp, budowy paznokcia, ale też wiadomości na temat pielęgnacji i chorób stóp. Szkolenia obejmują również wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przygotowania do zabiegu podologicznego, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, a także przeprowadzania prawidłowego wywiadu z pacjentem/klientem.