Piasek niesiony podmuchem wiatru, opiłek drewna czy metalu, a nawet własna rzęsa, która wypadła - to najczęstsze "ciała obce" trafiające pod nasze powieki. Część z nich daje się łatwo usunąć, z innymi trzeba pilnie jechać do szpitala z dyżurem okulistycznym.
- Spróbuj delikatnie wyjąć ciało obce. Umyj ręce i lekko odchyl powiekę(najpierw dolną, potem ewentualnie tak że górną). Jeśli zobaczysz przyczynę bólu - użyj czystej chusteczki i jej rogiem delikatnie usuń ciało obce.
- Przemyj oko. Jeśli nie widać przyczyny podrażnienia - spróbuj przemyć oko. Najlepiej zrobić to za pomocą soli fizjologicznej (warto zawsze mieć
w domowej apteczce kilka ampułek). Odchyl głowę do tyłu i wpuszczaj do oka pojedyncze krople roztworu soli, pozwalając im spływać. Jeśli nie masz soli fizjologicznej - użyj czystej przegotowanej wody. Na bierz ją na łyżkę stołową, pochyl się na umywalką, palcami jednej ręki przytrzymaj powieki i przyłóż łyżkę do oka tak, by rogówka dotknęła powierzchni wody. Po tym zabiegu odczekaj chwilę, za nim ocenisz sytuację. Musisz wiedzieć, że płukanie oka podrażnia wrażliwą spojówkę, więc możesz mieć wrażenie, że nadal coś cię "uwiera", mimo że przyczyna dolegliwości dawno już wypłynęła.
Jeśli nie udało ci się samodzielnie usunąć ciała obcego lub widzisz, że wbiło się ono w oko, natychmiast jedź na dyżur okulistyczny do szpitala. Bolące oko zamknij i przesłoń opaską.
Ten i inne domowe sposoby leczenia znajdziesz w książce Rodzinny poradnik medyczny
Zobacz także: Ciało obce w nosie Ból ucha Nie lekceważ stanów zapalnych oczu