Okulista - lekarz, który zajmie się nie tylko twoim wzrokiem

Okulista niejednokrotnie jest tym specjalistą, który poza diagnozowaniem wad wzroku i chorób oczu, odkrywa problemy w narządach odległych, np. stwierdzając nadciśnienie czy podejrzewając cukrzycę. Nie zapominaj o zalecanych kontrolach profilaktycznych u tego specjalisty.
Zobacz wideo

Okulista to specjalista zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób oczu, a także korygowaniem wad wzroku.

Okulista - potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu

Od stycznia 2015 do okulisty wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Podobne przepisy od tamtego czasu obowiązują także przy wizytach dermatologicznych. Chociaż z apelem o cofnięcie tych przepisów do resortu zdrowia zwrócił się Rzecznik Praw Pacjenta oraz organizacje reprezentujące interesy pacjentów niewiele wskazuje na to, by była realna szansa na szybką zmianę tej decyzji. Ministerstwo Zdrowia wprawdzie zapowiada analizę sytuacji (i uprzedza, że może trwać miesiącami), ale zaraz dodaje, że istnieje spore ryzyko poważnych konsekwencji większej dostępności do dermatologa i okulisty. Jako główne zagrożenie podaje wydłużenie kolejek, chociaż te i przy obecnych zapisach są spore i opóźniają leczenie.

Pamiętaj, że są sytuacje, że przy problemach ze wzrokiem zostaniesz przyjęty "od ręki" (choćby po urazie), ale wówczas musisz zgłosić się na działający 24 godziny dyżur okulistyczny. Pomoc medyczną powinieneś uzyskać w najbliższym szpitalu, który ma oddział okulistyczny. Kiedyś, np. w Warszawie, działały tzw. ostre dyżury okulistyczne, czyli dyżurował jeden szpital dziennie. Obecnie każdy szpital posiadający izbę przyjęć lub Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) jest zobowiązany do świadczenia 24 godzinnej pomocy zgłaszającym się pacjentom. Niestety, polskie SOR-y tylko teoretycznie udzielają szybkiej porady. Pamiętaj, że są przeznaczone dla osób w poważnym stanie i nie nadużywaj tej formy pomocy, bo to nienaturalnie wydłuża kolejki. Z drugiej strony: przy urazie oka nie masz wiele czasu. Nawet pozornie niegroźny uraz może zakończyć się utratą wzroku, więc takich sytuacji nie lekceważ i nie odkładaj wizyty u okulisty.

Okulista - czym konkretnie się zajmuje

Okulistyka należy do tych działów medycyny, które wyjątkowo się rozwinęły i zmieniły w ostatnim czasie, nie tylko ze względu na szerokie wykorzystanie nowych metod diagnostycznych, ale i zmianę technik operacyjnych, w tym wykorzystanie lasera. Problemy, z którymi najczęściej zwracamy się do okulisty, to:

  • podejrzenie krótkowzroczności (myopii),
  • objawy nadwzroczności,czyli problemu z akomodacją oka,
  • astygmatyzm, czyli niejednakowe załamywanie w różnych płaszczyznach promieni świetlnych wpadających do oka, co skutkuje nieostrym obrazem na siatkówce,
  • jaskra,uszkodzenie nerwu wzrokowego, które nieleczone prowadzi do utraty wzroku,
  • zaćma,najczęściej związana z wiekiem utrata funkcji soczewki,
  • zaburzenia widzenia barw (daltonizm),
  • gorsze widzenie po zmroku (tzw. ślepota zmierzchowa, zwana potocznie kurzą ślepotą),
  • zez,oczopląs: oba te problemy wymagają wyjaśnienia. W przypadku małych dzieci szczególnie niepokojący jest oczopląs (zez czasem mija samoistnie), który należy wcześnie różnicować z ewentualnym możliwym problemem neurologicznym. Oczopląs niemal zawsze upośledza wzrok, stąd istotna jest także opieka okulistyczna,
  • stany zapalne różnych struktur oka,
  • uraz oka.

Okulista, a inni specjaliści

Niejednokrotnie do okulisty kierowani są pacjenci, którzy swoich objawów nie kojarzą ze wzrokiem. Zdarza się, że kieruje do niego neurolog czy laryngolog, bo pacjent trafił do nich z powodu bólu głowy, a tymczasem może być to jedyny wyraźnie obserwowany wady wzroku

Warto wiedzieć, że nawet zapalenie spojówki na tle alergicznym, leczone przez alergologa, zwłaszcza w przypadku dzieci, wymaga konsultacji z okulistą. Pozornie banalne zmiany zapalne, gdy obejmą bardziej wrażliwą część narządu wzroku, mogą doprowadzić nawet do jego trwałego uszkodzenia. Okuliści oceniają, że badania przesiewowe i bilansowe dzieci, obejmujące także kontrolę wzroku, to za mało, by cieszyć się dobrym widzeniem przez całe życie. Zazwyczaj już osobom po trzydziestce zalecają profilaktyczną wizytę u okulisty raz do roku ewentualnie rzadziej, ale tylko pod warunkiem, że tak zadecyduje lekarz.Ciężko jednak o wizyty profilaktyczne, gdy dostęp do okulistów został dodatkowo utrudniony.

Okulista, poza klasycznym badaniem wzroku, niejednokrotnie zaleca dodatkowe badania, choćby pola widzenia, dna oka. Badanie dna oka ma ogromne znaczenie nie tylko przy rozpoznawaniu problemów okulistycznych, ale i wielu innych, poważnych schorzeń, w tym:


Nefrolog, diabetolog, flebolog i inni, czyli ABC specjalności lekarskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: