28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - na co konkretnie pójdzie ta kasa?

Chirurgia ogólna, neurochirurgia i kardiochirurgia dziecięca - to na tych dziedzinach skoncentrują się działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2020 roku. Jakie są potrzeby w tym zakresie? Co trzeba konkretnie zrobić, by dziecięca medycyna zabiegowa w Polsce była na światowym poziomie?
Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze, trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów

- mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.

Trzy ważne cele

Skala potrzeb jest ogromna, o czym najlepiej świadczą liczby.

1. Ogólna chirurgia dziecięca - w ostatnim roku w Polsce, w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej, wykonano ponad 80 tysięcy operacji.

Choć polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, trzeba zwiększać liczbę operacji małoinwazyjnych, endoskopowych, które powodują mniejszy uraz operacyjny, zmniejszają dolegliwości dziecka związane z koniecznością operacji oraz skracają pobyt dzieci i rodziców w szpitalu.

Potrzebny jest zarówno najnowocześniejszy i bardzo kosztowny sprzęt do operacji endoskopowych, jak i edukacja zespołów zabiegowych.

2. Kardiochirurgia dziecięca - ok. dwa i pół tysiąca operacji serca rocznie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała 28 lat temu dla ratowania życia dzieci z wrodzonymi wadami serca. Byliśmy wówczas na szarym końcu Europy. Dzisiaj, w dziewięciu ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, wykonuje się najbardziej skomplikowane operacje u noworodków i dzieci z sercem jednokomorowym. Jesteśmy pod tym względem unikalnym krajem europejskim, a wyniki leczenia należą do najlepszych na świecie. Jest to możliwe dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi diagnostycznemu, w tym:

  • echokardiografom nowej generacji,
  • urządzeniom niezbędnym do operacji na otwartym sercu, przede wszystkim nowoczesnym aparatom do krążenia pozaustrojowego,
  • sprzętowi na oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej.

3. Neurochirurgia dziecięca - prawie trzy tysiące operacji.

Zabiegi są wykonywane w siedmiu ośrodkach neurochirurgii dziecięcej. Operacje mózgu u dzieci wymagają m.in. wyposażenia sal operacyjnych w ultranowoczesną nawigację i mikroskopię operacyjną. Najwyższą jakość tych zabiegów zapewniają mikroskopy z technologią 3D (trójwymiarową, tak zwane egzoskopy). Żaden ośrodek w Polsce takiego urządzenia jeszcze nie ma. Jego zakup i stosowanie w operacjach mózgu u dzieci zapewni najwyższą precyzję, zmniejszy uraz operacyjny tkanek mózgu i poprawi wyniki leczenia.

Zdjęcie z ogłoszenia przez Jerzego Owsiaka, na co WOŚP zagra w 2020 rokuZdjęcie z ogłoszenia przez Jerzego Owsiaka, na co WOŚP zagra w 2020 roku fot. Dominik Malik

Czego brakuje?

Aby operacje były skuteczne i bezpieczne, wiązały się z jak najmniejszą liczbą powikłań, a ich wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze, bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej czy zakładów diagnostyki obrazowej.

Należą do nich:

  • lampy operacyjne,
  • stoły operacyjne,
  • diatermie, czyli urządzenia wykorzystujące pole elektromagnetyczne, by miejscowo nagrzewać tkanki, tym samym powodując rozluźnienie mięśni oraz łagodząc ból,
  • aparaty do znieczulenia,
  • sprzęt monitorujący,
  • urządzenia teletransmisyjne (na przykład do przesyłania zapisu EKG),
  • aparaty RTG z ramieniem C (gwarantują wyjątkową jakość obrazu przy niskim promieniowaniu),
  • zestawy endoskopowe.

Cel Finału WOŚP obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych (np. do pomp infuzyjnych, pozwalających na precyzyjne podawanie leku - w odpowiednim tempie i ilości). Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

O jakich sumach mówimy?

Porządny stół operacyjny kosztuje ok. 35 tysięcy złotych, dobry aparat USG ponad 100 tysięcy, diatermia ok. 30 tysięcy. Tymczasem to wciąż nie są te najdroższe urządzenia. Eksperci pracujący dla Orkiestry słyną z tego, że wybierają najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt na świecie, a zarazem starannie oglądają każdą złotówkę. Organizując przejrzyste przetargi i dokonując zakupów hurtowych, są znakomici w negocjowaniu najniższych możliwych cen. A jednak wciąż sumy są ogromne. Przykładowo - ze środków zebranych podczas XXIV finału tylko na zakup respiratora z Infant Flow (do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków) i inkubatora hybrydowego (połączenie klasycznego inkubatora z otwartym stanowiskiem do pielęgnacji noworodka) wydano łącznie 265 627,50 zł. Te zbierane miliony się nie marnują!

Osoby zainteresowane szczegółami zachęcamy do analizy pełnych rozliczeń wszystkich finałów, co do złotówki. Są dostępne na oficjalnej stronie Orkiestry. Patrz: Rozliczenia

Info za: WOŚP

Zobacz wideo
Więcej o: