Zabieg tonsillektomii wykonuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To mit, że z wiekiem problem migdałków rozwiązuje się w zasadzie sam, bo te przecież zanikają. Owszem, dzieje się tak głównie z migdałkiem gardłowym, ale migdałki podniebienne mogą dokuczać w każdym wieku. Nie można lekceważyć nawracających zapaleń. W ich wyniku migdałki przestają spełniać swoją obronną rolę, wreszcie same mogą stać się źródłem zakażenia i powtarzających się chorób gardła, a nawet powikłań ze strony innych narządów, takich jak nerki, stawy czy serce.
Czytaj zdecydowanie więcej na ten temat: Przerost migdałków u dorosłych - co robić?
Uwaga, czasem zabieg tonsillektomii trzeba wykonać w trybie pilnym, bo znaczny przerost migdałków może niekorzystnie wpływać na cały organizm, a nawet, w skrajnych przypadkach, zagrażać życiu. Chore migdałki mogą bowiem zwężać gardło środkowe i być jedną z przyczyn zespołu obturacyjnych bezdechów sennych, objawiających się początkowo przede wszystkim chrapaniem. U dorosłych taka sytuacja zdarza się rzadko. Leczenie polega na wykonaniu tonsillektomii.
Nim laryngolog podejmie ostateczną decyzję, jak rozwiązać twój gardłowy problem, warto dowiedzieć się więcej o migdałkach: ich budowie, funkcjach i problemach:
Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest układany w pozycji leżącej z odgiętą do tyłu głową, jak i w znieczuleniu miejscowym, w pozycji siedzącej. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek.
Krwawienie tamuje się poprzez:
Po zabiegu pacjent ma zlecone leki przeciwbólowe i antybiotyk, przez kilka dni musi stosować dietę półpłynną.
Zabieg tonsillektomii Otolaryngolodzy24
Najczęstszym powikłaniem jest krwawienie, które może się pojawić do 14 dni od zabiegu. W związku z tym pacjentowi zaleca się:
Innym powikłaniem może być zakażenie rany pooperacyjnej, czemu zapobiec ma stosowanie antybiotyku po zabiegu.
W każdym przypadku wskazania do usunięcia migdałów podniebiennych powinny być rozpatrzone indywidualnie. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie rutynowych badań krwi oraz konsultacja u specjalisty laryngologa.
Zasadniczo wskazania do tonsillektomii są następujące:
Problemy z migdałkami, zwłaszcza u dzieci, czasem chodzą w parze z problemami z uszami i słuchem. Więcej na ten temat
Autorka: Magdalena Frąckiewicz, specjalista otolaryngolog. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Oddziale Klinicznym Otolaryngologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie. Zajmuje się dziećmi i dorosłymi w zakresie leczenia zachowawczego i operacyjnego. Przyjmuje w poradni Otolaryngolodzy24