Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych, czyli tonsillektomia - wskazania, przebieg, konsekwencje

Tonsillektomia jest rutynowym zabiegiem chirurgicznym, pozwalającym trwale rozwiązać problem przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych. Metody zachowawcze zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych efektów. Jak każdy zabieg jest obciążony pewnym ryzykiem i po nim trzeba liczyć się z pewnym dyskomfortem.

Zabieg tonsillektomii wykonuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To mit, że z wiekiem problem migdałków rozwiązuje się w zasadzie sam, bo te przecież zanikają. Owszem, dzieje się tak głównie z migdałkiem gardłowym, ale migdałki podniebienne mogą dokuczać w każdym wieku. Nie można lekceważyć nawracających zapaleń. W ich wyniku migdałki przestają spełniać swoją obronną rolę, wreszcie same mogą stać się źródłem zakażenia i powtarzających się chorób gardła, a nawet powikłań ze strony innych narządów, takich jak nerki, stawy czy serce.

Czytaj zdecydowanie więcej na ten temat: Przerost migdałków u dorosłych - co robić?

Obturacyjne zaburzenia oddychania podczas snu

Uwaga, czasem zabieg tonsillektomii trzeba wykonać w trybie pilnym, bo znaczny przerost migdałków może niekorzystnie wpływać na cały organizm, a nawet, w skrajnych przypadkach, zagrażać życiu. Chore migdałki mogą bowiem zwężać gardło środkowe i być jedną z przyczyn zespołu obturacyjnych bezdechów sennych, objawiających się początkowo przede wszystkim chrapaniem. U dorosłych taka sytuacja zdarza się rzadko. Leczenie polega na wykonaniu tonsillektomii.

Nim laryngolog podejmie ostateczną decyzję, jak rozwiązać twój gardłowy problem, warto dowiedzieć się więcej o migdałkach: ich budowie, funkcjach i problemach:

Zobacz wideo

Przebieg zabiegu:

Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest układany w pozycji leżącej z odgiętą do tyłu głową, jak i w znieczuleniu miejscowym, w pozycji siedzącej. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek.

Krwawienie tamuje się poprzez:

 • ucisk,
 • podwiązanie naczyń
 • elektrokoagulację (inaczej diatermia chirurgiczna, termoliza), czyli elektrochirurgicznie, wykorzystując prąd elektryczny zmienny o dużej częstotliwości do ścięcia (koagulacji) białka.

Po zabiegu pacjent ma zlecone leki przeciwbólowe i antybiotyk, przez kilka dni musi stosować dietę półpłynną.

Zabieg tonsillektomiiZabieg tonsillektomii Otolaryngolodzy24

Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji?

Najczęstszym powikłaniem jest krwawienie, które może się pojawić do 14 dni od zabiegu. W związku z tym pacjentowi zaleca się:

 • oszczędzający tryb życia,
 • unikanie wysiłku fizycznego,
 • unikanie gorących i twardych pokarmów,
 • unikanie przegrzewania.

Innym powikłaniem może być zakażenie rany pooperacyjnej, czemu zapobiec ma stosowanie antybiotyku po zabiegu.

Jakie są wskazania do tonsillektomii?

W każdym przypadku wskazania do usunięcia migdałów podniebiennych powinny być rozpatrzone indywidualnie. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie rutynowych badań krwi oraz konsultacja u specjalisty laryngologa.

Zasadniczo wskazania do tonsillektomii są następujące:

 • przewlekłe zapalenie migdałków,
 • nawracające anginy (trzy lub więcej epizodów w ostatnim roku, pięć lub więcej epizodów w ostatnich dwóch latach, siedem lub więcej epizodów w ostatnich trzech latach),
 • nawracające ropnie okołomigdałkowe,
 • choroby odogniskowe (powikłania w innych, czasem odległych, narządach),
 • uporczywe cuchnięcie z ust, spowodowane obfitym wytwarzaniem czopów migdałkowych (dlatego nieświeży oddech warto konsultować nie tylko ze stomatologiem - więcej na ten temat),
 • podejrzenie guza migdałka.

Problemy z migdałkami, zwłaszcza u dzieci, czasem chodzą w parze z problemami z uszami i słuchem. Więcej na ten temat

Autorka: Magdalena Frąckiewicz, specjalista otolaryngolog. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Oddziale Klinicznym Otolaryngologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie. Zajmuje się dziećmi i dorosłymi w zakresie leczenia zachowawczego i operacyjnego. Przyjmuje w poradni Otolaryngolodzy24

Więcej o: