Zęby mleczne - kiedy się pojawiają, ile ich jest i czy to prawda, że mleczaków nie trzeba leczyć?

Zawiązki zębów mlecznych powstają już na etapie życia płodowego, jednak pierwszych mlecznych zębów można spodziewać się u dziecka w wieku około pół roku. Niektóre maluchy zaczynają ząbkować wcześniej, a niektóre znacznie później, jednak dla wszystkich jest to bardzo trudny okres.

Mleczne zęby - jak rozpoznać ząbkowanie

Niestety, wyrastanie zębów mlecznych to wyjątkowo męczący czas, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. O tym, że za chwilę maluch będzie miał pierwsze ząbki może świadczyć między innymi ogólne rozdrażnienie, częstszy niż zazwyczaj płacz, brak apetytu, a także zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł. Ząbkujący maluch może mieć również podwyższoną temperaturę oraz nadmiernie się ślinić. Ulgę w trakcie ząbkowania może przynieść masaż dziąseł oraz smarowanie ich specjalnym żelem. Masaż można wykonywać na przykład za pomocą specjalnej nakładki na palec. Można również dać maluszkowi schłodzony w lodówce gryzak. Na opuchnięte, rozpulchnione dziąsła kojąco zadziała również smarowanie naparem z rumianku.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

U większości dzieci zęby mleczne rosną i wypadają zgodnie w określonej kolejności:

  •  6 – 8 miesiąc - dolne pierwsze siekacze
  • 8 – 12 miesiąc - górne pierwsze siekacze
  • 9 – 13 miesiąc - górne drugie siekacze
  • 10 – 16 miesiąc - dolne drugie siekacze
  • 13 – 19 miesiąc - górne pierwsze trzonowce
  • 14 – 18 miesiąc - dolne pierwsze trzonowce
  • 16 – 22 miesiąc - górne kły
  • 17 – 23 miesiąc - dolne kły
  • 23 – 31 miesiąc - dolne drugie trzonowce
  • 25 – 33 miesiąc - górne drugie trzonowce.

Poszczególne zęby nie wyrastają w tej samej kolejności i tak samo jest z wypadaniem mleczaków. Zęby mleczne zaczynają wypadać najczęściej około szóstego roku życia. Zwykle na początku wypadają górne pierwsze siekacze oraz dolne pierwsze siekacze, następnie górne i dolne drugie siekacze. Później można się spodziewać utraty dolnych i górnych kłów, a na końcu zębów trzonowych. Warto pamiętać, że czas wyrastania zębów oraz kolejność pojawiania się poszczególnych mleczaków może się różnić u różnych dzieci. Zwykle opóźnienia w wyrastaniu i wypadaniu ząbków nie świadczą o żadnych nieprawidłowościach, jednak, jeżeli pierwsze zęby nie zaczną się pojawiać do momentu, gdy maluch ukończy 18 miesięcy, warto zgłosić się do lekarza.

Ile jest zębów mlecznych?

O komplecie zębów mlecznych można mówić, gdy w jamie ustnej malucha wyrośnie 20 ząbków. Co ciekawe, mleczaki są mniejsze, a także bardziej białe niż stałe zęby. Zęby stałe są większe i jest ich aż 28, przez co około 4 roku życia zaczyna zmieniać się kształt szczęki dziecka. Staje się ona szersza, a odstępy między mlecznymi zębami zwiększają się, dzięki czemu w jamie ustnej pojawia się więcej miejsca na stałe zęby.

Zęby mleczne u dziecka

Pojawianie się w jamie ustnej pierwszych ząbków mlecznych to ostatnia szansa na rozpoczęcie higieny jamy ustnej, chociaż w rzeczywistości powinno się to robić już znacznie wcześniej. Od samego urodzenia warto przecierać dziąsła malucha palcem lub specjalną nakładką na palec. Takie zabiegi przyzwyczają malca do mycia zębów, a także ułatwią późniejsze wizyty u dentysty.

Co ważne, o mleczaki należy dbać, pomimo tego, że po pewnym czasie wypadną i zamienią się na zęby stałe. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że od stanu oraz ustawienia mleczaków w dużej mierze zależy zdrowie oraz rozstaw stałych zębów. Zdrowe i proste zęby mleczne są gwarancją równego, pięknego uśmiechu zębów stałych, dlatego nie należy zapominać o regularnym szczotkowaniu oraz kontrolach dentystycznych.

Zobacz wideo

Próchnica zębów mlecznych

W przypadku nieprawidłowej higieny lub indywidualnych skłonności na zębach mlecznych często pojawia się próchnica. Mleczne zęby należy leczyć tak samo jak zęby stałe - to, że zęby te wypadną nie jest powodem do zaniedbywania leczenia. Próchnica, która występuje na zębach mlecznych może przenieść się na zęby stałe, a poza tym, warto od samego początku wyrabiać w maluchu dobre nawyki i przyzwyczajać go do wizyt u stomatologa. Ważne jest również zapobieganie próchnicy. W tym celu należy przede wszystkim dokładnie szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem, ale najlepiej robić to po każdym posiłku.

Oprócz pasty i szczoteczki należy używać do czyszczenia nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Poza tym, nie należy dziecku pozwalać spożywania produktów zawierających cukier. Ważne są również regularne wizyty u stomatologa.

Więcej o: