Jak opóźnić okres o kilka dni?

Gdy wakacje zbliżają się wielkimi krokami, spora grupa kobiet zaczyna się niepokoić. Trudno się im zresztą dziwić, skoro termin wymarzonego wyjazdu zbiega się w ich przypadku z czasem kolejnej miesiączki. Jak zatem nie doprowadzić do katastrofy?

Pytanie o to, jak opóźnić okres choćby o kilka dni, nurtuje wiele kobiet obawiających się, że miesiączka storpeduje im wyjazdowe plany. Taki scenariusz nie jest zresztą wcale nieprawdopodobny i to nawet pomimo coraz lepszych zabezpieczeń. Okres rządzi się swoimi prawami, nie jest komfortowy, a i jego bolesność bywa poważnym problemem. Większość pań szuka wsparcia przede wszystkim na forach internetowych i rzeczywiście może znaleźć tam wiele informacji na temat tego, jak poradzić sobie z okresem, który ma przyjść „nie w czas”.

Miesiączka (okres, menstruacja) - co to jest i jak przebiega?

Na kłopoty – antykoncepcja

Gdy próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, która z metod na opóźnienie okresu jest najpopularniejsza, nie możemy nie zgodzić się, że prym wiedzie antykoncepcja hormonalna. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście rezygnacja z zalecanej siedmiodniowej przerwy podczas stosowania pigułek. Oczywiście, podejmowanie tego typu działań ma sens jedynie wtedy, gdy są one konsultowane z ginekologiem, a dawkowanie tabletek nigdy nie powinno być ustalane samodzielnie. Co więcej, nawet zmiana sposobu stosowania nie musi wcale uchronić nas przed plamieniem. Ginekolodzy przypominają też, że część tabletek nie zawiera hormonów (dotyczy to opakowań na 28 tabletek) i te powinny być pominięte.

Nowoczesna antykoncepcja - co to w ogóle znaczy?

Niezawodne wapno i witamina C

Wiele kobiet, bazując na własnych doświadczeniach, przekonuje również, że dobrym rozwiązaniem może się okazać przyjmowanie witaminy C w dużych ilościach. W grę wchodzi przy tym zarówno witamina syntetyczna, jak i obecna w jedzeniu. Cennym wsparciem może być też wapno pite w dużych ilościach. Niestety, domowym sposobom często zarzuca się brak skuteczności. Owszem, witamina C może przesądzać o tym, jak obfity będzie okres, brak jednak badań naukowych, które potwierdzają, że ona lub wapno mogą wpływać na samo pojawienie się miesiączki. Nawet satysfakcjonujące rezultaty takich działań są zwykle określane jako przypadkowe. Co więcej, można mieć wątpliwości, co do tego, czy mówimy o metodach korzystnych z punktu widzenia naszego organizmu. Możemy przecież sobie zaszkodzić nie zmieniając wcale daty miesiączki.

Stres i zmęczenie i ich skuteczność

Kobiety, które zastanawiają się nad tym, jak opóźnić miesiączkę, często słyszą też o tym, że nie powinny się oszczędzać, nic nie jest bowiem tak skuteczne, jak porządne zmęczenie. Sposób ten sprawdza się choćby u pań, które zawodowo uprawiają sport, nie ma jednak wcale pewności, że zadziała, jeśli na co dzień stronimy od aktywności fizycznej, a zaczynamy się nią interesować dopiero na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Co więcej, takie podejście może być niebezpieczne dla organizmu, który potrafi być doprowadzony w ten nieodpowiedzialny sposób na skraj wyczerpania.

Na ratunek – zioła

Na forach dużą popularnością cieszą się także herbatki ziołowe oraz różnego rodzaju naparu. Często możemy przeczytać choćby o wyciągu z kasztanowca i z liści pietruszki. Jak jednak jest z ich działaniem? Wiele pań przekonuje nas o skuteczności takiego rozwiązania, nadal jednak nie mamy stuprocentowej pewności, że pożądany efekt został osiągnięty właśnie dzięki ziołom. Wzmiankowany już kasztanowiec rzeczywiście ma wpływ na kobiecą krew, wiemy bowiem, że wzmacnia naczynia krwionośne, a tym samym sprawia, że płynie ona szybciej. Nie są to jednak działania wystarczające, aby opóźnić miesiączkę. Działanie krwiotwórcze ma też natka pietruszki wysoko ceniona przede wszystkim dlatego, że posiada kwas foliowy. Ginekolodzy są zdania, że wspomniane zioła wcale nie przyczynią się do opóźnienia okresu, choć mogą sprawić, że będzie on mniej obfity.

Leki wydawane z przepisu lekarza

Fora internetowe okazują się również skarbnicą nazw lekarstw, które mogą przesuwać termin miesiączki, choć nie można ich kupić bez recepty. Niestety, żadne z nich nie powstało jedynie po to, aby opóźniać kobiecy okres. Zwykle stosuje się je po to, aby zmagać się z obfitymi krwawieniami i rozwiązywać inne problemy związane z cyklem menstruacyjnym, niewielka jest więc szansa na to, że ginekolog przepisze któryś z tego rodzaju specyfików tylko dlatego, że zależy nam na wakacjach bez okresu.

BRAK MIESIĄCZKI, chociaż nie jesteś w ciąży i nie przechodzisz menopauzy? Diagnostyka konieczna

Czy mamy szansę na wakacje bez miesiączki?

Jeśli znamy sposób funkcjonowania naszego organizmu, a cykle są regularne, nic nie stoi na przeszkodzie w takim planowaniu urlopu, aby nie pokrywał się on z miesiączką. Pozwoli nam to na uniknięcie pytania o to, jak opóźnić okres. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet wówczas organizm może nas zaskoczyć. Już sama zmiana klimatu może przyczynić się do wcześniejszego pojawienia się okresu, nie musimy przy tym wcale wyjeżdżać daleko, aby tak się stało. Nie inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy stosujemy pigułki antykoncepcyjne. Na okres wpływają przecież wszystkie nasze odchylenia od normalnego postępowania, a takich nie brakuje podczas wyjazdu. Często nie pozostaje nam zatem nic innego niż pogodzenie się z myślą, że miesiączka w trakcie urlopu jest nieunikniona. Jeśli chcemy tego uniknąć, możemy starać się wyjechać już po jej zakończeniu albo w trakcie ostatnich dni okresu.

Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Więcej o: