Spóźniający się okres - ile może spóźnić się miesiączka?

Większość dorosłych kobiet ma regularne miesiączki i samodzielnie jest w stanie ustalić kiedy przypadnie kolejna. Jednak zdarza się, że okres nie pojawia się nawet kilka dni po planowanym terminie. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest ciąża. Jednak niekoniecznie ona musi być powodem. Dlaczego spóźnia się miesiączka? Ile może spóźnić się okres? Czy zawsze wynika to z problemów zdrowotnych?

Jak długo może spóźniać się miesiączka?

Zakłada się, że prawidłowa długość cyklu menstruacyjnego u kobiety wynosi od 25 do 35 dni. Aby mówić o regularnych miesiączkach różnice między długością kolejnych cykli nie powinny przekraczać 3 dni.

BRAK MIESIĄCZKI, chociaż nie jesteś w ciąży i nie przechodzisz menopauzy? Diagnostyka konieczna

Przyczyny spóźniającego się okresu

Przyczyn spóźniającej się miesiączki może być wiele. Niekoniecznie musi być to ciąża, ale jeśli kobieta odbywała w ostatnim czasie stosunki seksualne powinna wykonać test ciążowy. Jeśli test wykluczył ciąże należy zwrócić uwagę na inne możliwe przyczyny i przeanalizować, która mogła być powodem tej sytuacji. W przypadku młodych dziewczyn nieregularne miesiączki nie muszą być nieprawidłowością. To naturalne zjawisko, a cykl powinien unormować się do dwóch lat po wystąpieniu pierwszego okresu. Kobiety między 45 a 55 rokiem życia w nieregularnej miesiączce mogą dopatrywać się zbliżającej menopauzy, gdyż jest to jeden z jej zwiastunów. Do przyczyn spóźniającej się miesiączki należy m.in. nieprawidłowe odżywianie. Zbyt mała ilość tłuszczu w diecie może zahamować wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za wystąpienie krwawienia miesiączkowego. Rygorystyczna dieta i bardzo szybka utrata kilogramów oraz otyłość to również przyczyny spóźniającego się okresu. Zarówno długotrwały, jak i nagły i silny stres mogą wpływać niekorzystnie na regularność miesiączki. Spóźniający się okres może być wywołany też: silniejszymi infekcjami, podróżami między strefami klimatycznymi i czasowymi, zaburzeniami hormonalnymi, przemęczeniem, dużym wysiłkiem, czy niektórymi lekami. Taka sytuacja może także świadczyć o chorobie układu rozrodczego, np. torbieli, nowotworze lub zespole policystycznych jajników.

Policystyczne jajniki - co wynika z takiej diagnozy?

Co robić gdy okres się spóźnia?

Jeśli ciąża została wykluczona, a miesiączki nie ma od kilku dni można zastosować kilka domowych sposobów. Warto jednak unikać leków i porad samozwańczych ekspertów mogących narazić zdrowie. Lampka wina i ciepła kąpiel rozszerzą naczynia krwionośne i pomogą się zrelaksować, a przy tym mogą wywołać wyczekiwaną miesiączkę. Na pewno nie zaszkodzi również stosunek z partnerem. Ile może spóźnić się okres? Wizyta u lekarza jest konieczna jeśli miesiączka nie pojawi się do 2 miesięcy. Ginekolog najprawdopodobniej skieruje na odpowiednie badania i sam wykona te, które będzie w stanie zrobić. Warto udać się do niego jeśli nieregularne miesiączki zdarzają się częściej. Inne dolegliwości, które mogą wymagać interwencji specjalisty to m.in. utrzymujący się od dłuższego czasu trądzik, spora niedowaga lub nadwaga, silne bóle w podbrzuszu i plecach, plamienie z pochwy czy nadmierne owłosienie.

Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Więcej o: