Schistosomatoza

Schistosomatoza to zakaźna choroba pasożytnicza. Patogeny odpowiedzialne za jej występowanie przenoszone są zarówno przez zwierzęta, jak i przez ludzi. Schorzenie najczęściej dotyka mieszkańców Afryki, w Polsce pojawia się niezwykle rzadko.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Schistosomatoza przenoszona jest przez tzw. przywry, czyli grupę pasożytów żerujących na kręgowcach. Chorobą można się zarazić poprzez kontakt z moczem lub kałem chorych zwierząt (np. psów, kotów, gryzoni) bądź ludzi. Patogeny rozpuszczają się w wodzie, dlatego człowiek najczęściej zaraża się poprzez zanieczyszczoną wodę. Do organizmu dostają się przez skórę do powierzchniowych naczyń krwionośnych (w miejscu "wejścia" może pojawić się niewielka wysypka). Następnie trafiają wraz z krwią do płuc, serca, dużego krwioobiegu i wątroby. Na końcu przedostają się do układu żylnego pęcherza moczowego lub jelita skąd są usuwane z organizmu.

Objawy

W niektórych przypadkach schistosomatoza rozwija się bardzo powoli, a pierwsze objawy choroby mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach od zakażenia. Najczęściej pacjenci skarżą się na ból brzucha , kaszel oraz biegunkę. Dodatkowo mają gorączkę oraz znacznie powiększoną śledzionę i wątrobę. W skrajnych przypadkach zmiany obejmują również ośrodkowy układ nerwowy.

Zlekceważenie dolegliwości i pozwolenie na dalszy rozwój choroby może doprowadzić do uszkodzenia jelit, wywołać krwawą biegunkę, nadciśnienie wtórne, przewlekłe zapalenie pęcherza, a nawet kłębuszkowe zapalenie nerek.

Diagnoza

W większości przypadków prawidłową diagnozę można postawić w oparciu o badanie moczu, kału lub na podstawie analizy zeskrobin z błony śluzowej odbytnicy w kierunku obecności jaj. Dla potwierdzenia cześć lekarzy wykonuje tzw. test Elisa (test immunoenzymatyczny). To jeden z częściej wykonywanych testów w badaniach biomedycznych. Polega on, w dużym uproszczeniu, na wprowadzeniu do materiału biologicznego specyficznego przeciwciała i skojarzenie go z antygenem.

Leczenie

Schistosomatoza leczona jest przede wszystkim farmakologicznie. Chorym podaje się leki przeciwpasożytnicze, czas ich zażywania zależny jest od typu patogenu wywołującego schorzenie. Terapia nie trwa jednak dłużej niż 14 dni. Aby uzyskać pewność czy dany pacjent jest zupełnie zdrowy zaleca się powtórzenie wszystkich badań po upływie miesiąca od zakończenia leczenia.

Czytaj także:

Przewlekły czynnościowy ból brzucha

Choroba Chagasa

Fasciolopsoza

Klonorchoza

Filariozy

Więcej o:
Komentarze (1)
Schistosomatoza
Zaloguj się
  • Gość: Podpisz się

    0

    Wlasnie mam problem z ta okropna choroba od dawna moj piesek sie drapal aja myslalam ze ma pchly .
    teraz dopiero zdalam sobie sprawe ze mam ta chorobe i cala moja rodzina ,kaszel ,goraczka , zatkane uszy bol brzucha i w koncu wykwity na skorze ,myslalam ze od pchel , ale na nic odpchlanie domu ,dopiero jak polizal mnie pies i wyszly mi krosty i wciaz mam klopoty z utrzymaniem moczu ,weszlam na strone i znalazlam odpowiedz ,widze ze panadol nie pomoze trzeba isc do specjalisty , moj pies jest barzo czysty i zadbany , ale od kiedy moj maz wychodzi na spacery to zawsze pozwala mu sie bawic z innymi a to wieliki blad jak widac nawet w szwajcarii ta choroba moze wystapic bo weterynarz kosztuje fortune , niestety wielka szkoda bo ludzie bagatelizuja objawy . pozdrawiam Wioletta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX