Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Schistosomatoza przenoszona jest przez tzw. przywry, czyli grupę pasożytów żerujących na kręgowcach. Chorobą można się zarazić poprzez kontakt z moczem lub kałem chorych zwierząt (np. psów, kotów, gryzoni) bądź ludzi. Patogeny rozpuszczają się w wodzie, dlatego człowiek najczęściej zaraża się poprzez zanieczyszczoną wodę. Do organizmu dostają się przez skórę do powierzchniowych naczyń krwionośnych (w miejscu "wejścia" może pojawić się niewielka wysypka). Następnie trafiają wraz z krwią do płuc, serca, dużego krwioobiegu i wątroby. Na końcu przedostają się do układu żylnego pęcherza moczowego lub jelita skąd są usuwane z organizmu.
W niektórych przypadkach schistosomatoza rozwija się bardzo powoli, a pierwsze objawy choroby mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach od zakażenia. Najczęściej pacjenci skarżą się na ból brzucha , kaszel oraz biegunkę. Dodatkowo mają gorączkę oraz znacznie powiększoną śledzionę i wątrobę. W skrajnych przypadkach zmiany obejmują również ośrodkowy układ nerwowy.
Zlekceważenie dolegliwości i pozwolenie na dalszy rozwój choroby może doprowadzić do uszkodzenia jelit, wywołać krwawą biegunkę, nadciśnienie wtórne, przewlekłe zapalenie pęcherza, a nawet kłębuszkowe zapalenie nerek.
W większości przypadków prawidłową diagnozę można postawić w oparciu o badanie moczu, kału lub na podstawie analizy zeskrobin z błony śluzowej odbytnicy w kierunku obecności jaj. Dla potwierdzenia cześć lekarzy wykonuje tzw. test Elisa (test immunoenzymatyczny). To jeden z częściej wykonywanych testów w badaniach biomedycznych. Polega on, w dużym uproszczeniu, na wprowadzeniu do materiału biologicznego specyficznego przeciwciała i skojarzenie go z antygenem.
Schistosomatoza leczona jest przede wszystkim farmakologicznie. Chorym podaje się leki przeciwpasożytnicze, czas ich zażywania zależny jest od typu patogenu wywołującego schorzenie. Terapia nie trwa jednak dłużej niż 14 dni. Aby uzyskać pewność czy dany pacjent jest zupełnie zdrowy zaleca się powtórzenie wszystkich badań po upływie miesiąca od zakończenia leczenia.