Choroba może przenieść się ze zwierzęcia na człowieka, ale nie przechodzi z człowieka na człowieka. Wywołują ją pałeczki bakterii tlenowych Brucella, które odkrył mikrobiolog David Bruce badając kozy na Malcie. Bruceloza jest chorobą bardzo niebezpieczną dla zwierząt: powoduje poronienia i bezpłodność. Człowiek może zarazić się przez kontakt ze zwierzętami, więc najbardziej narażone są osoby pracujące ze zwierzętami: hodowcy, weterynarze, rzeźnicy itp.
Można zarazić się poprzez przewód pokarmowy pijąc mleko lub jedząc ser pochodzący od chorego zwierzęcia, ale też poprzez spojówkę, przewód oddechowy i skórę. Choroba atakuje przede wszystkim węzły chłonne, w których rozwija się od 5 dni do kilku tygodni lub miesięcy.
Bruceloza jest chorobą, która ma wiele objawów i powoduje wiele uszkodzeń narządów wewnętrznych. Wyodrębnia się dwie postacie: ostrą i przewlekła. W przypadku brucelozy ostrej chory ma gorączkę, poci się, ma bóle głowy, mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. U mężczyzn może pojawić się ból jąder. W brucelozie przewlekłej oprócz objawów wspólnych dla obu typów, tj. gorączki, bólu głowy, potów pojawia się wyczerpanie psychiczne i fizyczne, apatia, problemy ze snem, utrata przytomności. Brucelozie przewlekłej mogą towarzyszyć zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, zaburzenia psychiczne, drgawki, czasowy niedowład.
W innej postaci brucelozy przewlekłej mogą pojawić się wzdęcia, odbijania, bóle w okolicy prawego podżebrza, które są wynikiem rozwoju choroby w wątrobie. W brucelozie przewlekłej mogą pojawić się wysypki skórne, uszkodzenie mięśnia sercowego. Istnieje także ryzyko zaburzeń czynności płciowych w wyniku stanów zapalnych najądrzy i gonad.
Chorobę rozpoznaje się na podstawie badania immunoserologicznego. W leczeniu brucelozy ostrej stosuje się antybiotyki. Jest to choroba nawrotowa, toteż terapia jest długa i może dotyczyć także poszczególnych objawów choroby.
Inne choroby odzwierzęce: