Bruceloza (Gorączka maltańska)

Bruceloza (gorączka maltańska lub śródziemnomorska) jest chorobą odzwierzęcą. Polska została uznana krajem wolnym od brucelozy, ale wielu ludzi nadal cierpi na przewlekłą postać tej choroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Choroba może przenieść się ze zwierzęcia na człowieka, ale nie przechodzi z człowieka na człowieka. Wywołują ją pałeczki bakterii tlenowych Brucella, które odkrył mikrobiolog David Bruce badając kozy na Malcie. Bruceloza jest chorobą bardzo niebezpieczną dla zwierząt: powoduje poronienia i bezpłodność. Człowiek może zarazić się przez kontakt ze zwierzętami, więc najbardziej narażone są osoby pracujące ze zwierzętami: hodowcy, weterynarze, rzeźnicy itp.

Można zarazić się poprzez przewód pokarmowy pijąc mleko lub jedząc ser pochodzący od chorego zwierzęcia, ale też poprzez spojówkę, przewód oddechowy i skórę. Choroba atakuje przede wszystkim węzły chłonne, w których rozwija się od 5 dni do kilku tygodni lub miesięcy.

Objawy

Bruceloza jest chorobą, która ma wiele objawów i powoduje wiele uszkodzeń narządów wewnętrznych. Wyodrębnia się dwie postacie: ostrą i przewlekła. W przypadku brucelozy ostrej chory ma gorączkę, poci się, ma bóle głowy, mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. U mężczyzn może pojawić się ból jąder. W brucelozie przewlekłej oprócz objawów wspólnych dla obu typów, tj. gorączki, bólu głowy, potów pojawia się wyczerpanie psychiczne i fizyczne, apatia, problemy ze snem, utrata przytomności. Brucelozie przewlekłej mogą towarzyszyć zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, zaburzenia psychiczne, drgawki, czasowy niedowład.

W innej postaci brucelozy przewlekłej mogą pojawić się wzdęcia, odbijania, bóle w okolicy prawego podżebrza, które są wynikiem rozwoju choroby w wątrobie. W brucelozie przewlekłej mogą pojawić się wysypki skórne, uszkodzenie mięśnia sercowego. Istnieje także ryzyko zaburzeń czynności płciowych w wyniku stanów zapalnych najądrzy i gonad.

Leczenie

Chorobę rozpoznaje się na podstawie badania immunoserologicznego. W leczeniu brucelozy ostrej stosuje się antybiotyki. Jest to choroba nawrotowa, toteż terapia jest długa i może dotyczyć także poszczególnych objawów choroby.

Inne choroby odzwierzęce:

Listerioza

Toksoplazmoza

Erlichioza

Włośnica

Więcej o: