Choroba Haglunda-Severa (Osteonecrosis)

Schorzenie zaliczane jest do grupy tzw. jałowych martwic kości i obejmuje kość piętową. Tego typu zmiany najczęściej diagnozowane są u dzieci, zwłaszcza chłopców w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu. Mimo że leczenie może być bardzo długie jest w pełni skuteczne.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby jest niedokrwienie tylnej części pięty. Przeciążenie, mikrourazy, zaburzenia hormonalne bądź uwarunkowania genetyczne to najczęstsze przyczyny nieprawidłowego przepływu krwi. W niektórych przypadkach zaburzenia ze strony układu krwionośnego to konsekwencja zerwanego połączenia między tzw. krążeniem nasadowym i przynasadowym. Tak powstała martwica dzięki szybkiemu wzrostowi kości zostaje "naprawiona", jednak zdarza się, że proces naprawy pozostawia pewne deformacje, co w przyszłości może sprzyjać rozwojowi chorób zwyrodnieniowych.

Przyczyną zmian może być także zbyt ciasne obuwie. Duży nacisk prowadzi do powstania pęcherza, a tym samym stanu zapalnego, obrzęku. Powstały w obrębie pięty niegroźny guz, bywa bolesny.

Objawy

W początkowej fazie choroba rozwija się bezobjawowo. Dopiero z jej postępem pacjentom dokucza ból w pięcie, który nasila się w czasie chodzenia oraz zmianie obuwia z zimowego na letnie (i odwrotnie). Bardzo często w okolicy zajętego stawu pod skórą znajduje się wyraźnie wyczuwalne zgrubienie (guz). Tworzące się tak deformacje znacznie zwiększają i przyspieszają pojawienie się zmian zwyrodnieniowych.

Diagnoza i leczenie

Chorobę Haglunda-Severa można potwierdzić już na podstawie badania fizykalnego. Jednak, aby uzyskać całkowitą pewność i wykluczyć inne schorzenia prowadzące do zmian w stawach wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.

Podstawą leczenia jest zmniejszenie przeciążenia pięty. Jeśli choroba nie jest zaawansowana stosuje się jedynie specjalnie wkładki odciążające staw oraz ćwiczenia . Czasem zaleca się przyjmowanie środków przeciwzapalnych.

Gdy schorzenie jest już mocno zaawansowane konieczny jest zabieg operacyjny. Polega on na wykonaniu małego nacięcia w tylnej części pięty. Pozwala to zmniejszyć panujące tam ciśnienie, następnie usuwa się zdeformowaną część kości i ustawia ją w prawidłowej pozycji.

W niektórych przypadkach wykonywana jest osteotomia, czyli skrócenie kości. Po usunięciu nierówności kończyna umieszczana jest w szynie od palców po kolano. Innym rozwiązaniem są stawy biodegradowalne, które samoistnie rozpuszczają się w organizmie i nie wymagają interwencji chirurga. Pacjenci wracają do pełnej sprawności po upływie sześciu tygodni.

Czytaj także:

Ostroga piętowa

Zespoły nadmiernej wiotkości (Elastopatia)

Badanie densytometryczne

Choroba Perthesa

Skręcenie stawu skokowego

Więcej o:
Komentarze (2)
Choroba Haglunda-Severa (Osteonecrosis)
Zaloguj się
  • henioo

    Oceniono 1 raz 1

    OSTROGA PIĘTOWA metody domowe =>> domowe-sposoby.com/ostroga-pietowa-leczenie-domowe/24

  • malamikaa

    Oceniono 1 raz -1

    My chodziliśmy na zabiegi na Słomczyńskiego 12 i tam mieliśmy laser, jonoforezę z wapniem i krioterapię. Po dwóch seriach było zdecydowanie lepiej. Ceny też mają przystępne, więc nie ma się co zastanawiać, my chodziliśmy wieczorami kolo 20, bo są też długo otwarci. Zawsze można się zarejestrować online na rehabilitacje.org, co jest bardzo wygodne. A i tak najważniejsze jest zdrowie dziecka po pierwsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX