Udar mózgu: opieka i rehabilitacja domowa

Po powrocie ze szpitala każdy pacjent wymaga kontynuowania leczenia w domu, profilaktyki przeciwodleżynowej i usprawniającej.
Przed powrotem chorego do domu należy przygotować pokój, w którym chory będzie przebywał. Pokój powinien być umeblowany tak aby ułatwiał pielęgnację pacjenta i wykonywanie

czynności życia codziennego przez pacjenta. Temperatura otoczenia powinna wynosić 20 stopni Celsjusza, łóżko powinno mieć wysokość ok. 63-65 cm. Najlepsze jest łóżko szpitalne z unoszonym wezgłowiem, drabinką, na kółkach, co ułatwia jego przesuwanie.Dla osób leżących powinniśmy przygotować poduszki rehabilitacyjne oraz materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy. Niezbędnym będzie również zapewnienie choremu wózka inwalidzkiego, który posłuży do przemieszczania oraz wychodzenia na spacery z rodziną lub z opiekunką, jeśli stan zdrowia chorego na to pozwoli.

Wynajęcie wózka inwalidzkiego kosztuje ok. 50-60 zł/miesiąc. Wszystkie udogodnienia oraz łóżko szpitalne można kupić albo wypożyczyć. Wydatek ten może być refundowany po złożeniu wniosku do właściwego oddziału NFZ. Koszt zakupu łóżka to ok.1500 zł, natomiast wynajęcie kosztuje od 150 zł/miesięcznie; zakup materaca - ok. 550 zł.

Obok łóżka umieszczamy małą szafkę na której chory będzie mógł trzymać najbardziej niezbędne przybory. Pamiętajmy, że szafkę i rzeczy na niej - np. kubeczek z piciem - stawiamy zawsze po stronie porażonej, aby chory mógł aktywizować właśnie tę chorą połowę ciała.

Objawy przebytego udaru występują po stronie przeciwnej do uszkodzonej półkuli mózgowej i zależą głównie od lokalizacji oraz rozległości udaru. Możliwie najszybsze rozpoczęcie systematycznych ćwiczeń rehabilitacyjnych może w znacznym stopniu przywrócić utracone funkcje organizmu. Rehabilitacja niejednokrotnie jest długotrwała i męcząca, dlatego też ćwiczenia należy wykonywać pod okiem profesjonalisty.

Domowa opieka poszpitalna

Bardzo ważne, by przygotować wszystkich członków rodziny do nowej sytuacji w domu. Objawy udarów (np.: niedowład, porażenie, niedoczulica, afazja itd) wymagają dużego nakładu pracy ze strony pacjenta, jego bliskich i opiekunów. To nie tylko pacjent choruje, ale cała rodzina i wszyscy muszą brać udział w rehabilitacji poudarowej pacjenta.

Zakres i charakter opieki nad chorym po udarze pomoże ustalić lekarz lub wykwalifikowana pielęgniarka. Rehabilitant pomoże odzyskać sprawność ruchową.

Ważną częścią opieki jest edukacja pacjenta i rodziny jak nabierać pewności siebie i pokonywać niesprawność. Pacjent leżący będzie wymagał znacznie większego zakresu opieki niż pacjent chodzący, samopielęgnujący się.

Na podstawie skal geriatrycznych pielęgniarka oceni jakie czynności życia codziennego pacjent może wykonać sam a które wymagają pomocy bliskich.

Chorzy leżący muszą mieć wdrożone postępowanie przeciwodleżynowe, polegające na codziennej pielęgnacji skóry pacjenta, natłuszczaniu, diecie bogatej w białka, jak najczęstszej zmianie pozycji ciała w łóżku- co 1- 2 godziny, a nawet częściej. Naprzemiennie układamy chorego w pozycji niskiej, wysokiej, na boku lub pochylonej do przodu. Jeżeli odleżyny już są, należy stosować preparaty p/odleżynowe, dostępne w aptece bez recepty.

Ważne jest codzienne utrzymanie ciała chorego w czystości. A to oznacza toaletę chorego w łóżku i higienę jamy ustnej rano, wieczorem i po każdym posiłku. Również zmiana pampersów wymaga każdorazowej pielęgnacji skóry.

Jeżeli występują zaburzenia w połykaniu przygotowujemy pokarmy rozdrobnione, lekko gęste, ciepłe, nie gorące, w małych ilościach, 5-6 razy dziennie, zwracając uwagę aby podczas jedzenia pacjent nie zachłysnął się. Przy dużych zaburzeniach połykania lekarz może zlecić karmienie przez sondę. Trzeba dbać by chory był nawodniony. Podajemy ok. 2 litrów płynów/na dobę.

Jeżeli krztusi się, zagęszczamy płyny kisielem albo budyniem. Można również podać płyny przez słomkę, jeżeli pacjent ma zachowaną funkcję ssania. Gdy chory może gryźć, zachęcamy go, by rozgryzał pokarm również po stronie porażonej, aby nie dopuścić do jej spastyczności.

Należy pamiętać, iż osoba leżąca jest narażona również na zapalenie płuc, toteż trzeba 2 razy dziennie oklepywać plecy chorego, w celu pobudzenia krążenia i umożliwienia wykrztuszenia zbierającej się wydzieliny.

Spróbujmy nauczyć chorego wykonywania prostych ćwiczeń oddechowych - głęboki wdech, zatrzymanie powietrza przez 2-3 sekundy i wydech, który powinien naśladować "dmuchanie materaca". Pozwoli to na uaktywnienie pęcherzyków płucnych i zapobiegnie schorzeniom układu oddechowego.

Przy codziennej pielęgnacji pojawia się pytanie: Jak założyć koszulę, by nie urazić pacjenta, w jakiej kolejności zakładać rękawy? Rozbierając pacjenta zawsze najpierw zdejmujemy koszulę zaczynając od rękawa ręki zdrowej, bo mamy większe możliwości manewru, a potem dopiero zdejmujemy rękaw ręki chorej. Ubieranie także rozpoczynamy od ręki porażonej, żeby nie urazić chorego, a na koniec zakładamy rękaw ręki zdrowej. Ta sama kolejność dotyczy spodni.

Działania rehabilitacyjne

Utrata części funkcji naszego ciała spowodowana udarem jest przykrym zdarzeniem, z którym trudno jest się pogodzić. Doświadczona opiekunka pomoże w radzeniu sobie z czynnościami życia codziennego, co polepszy jakość życia pacjenta i wprowadzi uśmiech na jego twarzy, natomiast rehabilitant podejmie działania przywracające utracone funkcje.

Pacjent po udarze wymaga nieustannej rehabilitacji. Zapewnienie częstych wizyt rehabilitantów oznacza duże koszty, natomiast miejsce w ośrodku rehabilitacji nie zawsze jest dostępne natychmiast. Rehabilitację zleca lekarz neurolog, a prowadzi wykwalifikowany rehabilitant. Pewne procedury są jednak uniwersalne i możemy je wykonywać sami w domu, zwracając uwagę na to, aby nie przemęczać zbytnio naszego bliskiego chorego. Obejmują one takie ćwiczenia ruchowe jak:

- delikatne zgięcia głowy i skręty,

- nawracanie i odwracanie kończyn w stawach,

- odwodzenie i przywodzenie kończyn,

- wyprostowywanie i zginanie,

- delikatne ruchy rotacyjne stawów,

- zmianę pozycji ciała,

- siadanie na łóżku za spuszczonymi nogami,

Stawianie pierwszych kroków powinno odbywać się w obecności rehabilitanta.

Problemy z mówieniem i pisaniem

Nie zapominajmy, że nasz bliski, po udarze ma problemy z mówieniem, musimy więc mu pomóc go zrozumieć. Jednym z rozwiązań będzie zrobienie tablicy z literkami, które podopieczny może wskazywać, a my będziemy odczytywać. W późniejszym etapie tablica będzie służyła do wskazywania przez nas liter, które chory będzie musiał wypowiadać. Każde rozwiązanie jest dobre, jeżeli będzie pomocne.

Również pisanie zdrową ręką(w tym przypadku lewą) może okazać się pomocne, nawet gdy początkowo charakter pisma nie będzie najładniejszy, a stawianie literek okaże się nie lada wyzwaniem. Warto jednak namawiać chorego do uczenia się używania obecnie zdrowej strony ciała, ponieważ powrót dawnych funkcji ruchowych jest powolny i nie zawsze pełny.

Dotyczy to oczywiście osób, które doświadczyły udaru mózgu po stronie dominującej, czyli dla osób praworęcznych będzie to lewa półkula mózgu, (dla leworęcznych odwrotnie - prawa będzie półkulą dominującą). Opiekun zajmujący się osobą po udarze musi także zachęcać chorego do wysiłku, rozwiązywać z nim krzyżówki, zagadki, rebusy, bawić się w uzupełnianie brakujących w zdaniach słów. Pomocnym będzie logopeda, który nauczy chorego wypowiadania głosek, sylab, a następnie słów.

Nasuwa się pytanie: co się stanie, gdy udar mózgu u osoby praworęcznej zaatakuje półkulę niedominującą(prawą)?

Udar po stronie półkuli niedominującej oznacza, że u praworęcznej osoby wystąpi on po prawej stronie mózgu, a lewa będzie sparaliżowana; u leworęcznej będzie odwrotnie. Teoretycznie wydawałoby się, że nic się nie stanie, bo przecież będziemy normalnie pisać prawą ręką, normalnie mówić, czytać, jeść, itd. To lewa połowa ciała będzie sparaliżowana - myślimy więc, czym się martwić?

Udar półkuli niedominującej mózgu powoduje tzw. zespół zaniedbania połowiczego, który polega na braku akceptacji drugiej połowy ciała, w tym wypadku u osoby praworęcznej ignorowana będzie właśnie ta sparaliżowana strona - lewa. Objawia się to tym, iż chorzy nie myślą o tej stronie ciała, nie "zauważają jej", nie odczuwają bodźców ze strony porażonej. Patrząc na rękę mówią: "to nie moja ręka...". Jeżeli damy im kartkę papieru i poprosimy o narysowanie np. domu, narysują tylko jego połowę; nie zapiszą nawet kartki po stronie niedominującej, porażonej. Nie ubiorą strony porażonej, nie dbają o wygląd po tej stronie; mężczyźni ogolą tylko połowę twarzy.

Leczenie polega nie tylko na przywróceniu pacjentowi funkcji ruchowych, ale także akceptacji porażonej połowy ciała. Leczenie poszpitalne w środowisku pacjenta pod okiem wykwalifikowanego personelu domowej opieki jest optymalną metodą profilaktyki wtórnej udaru mózgu.Więcej o udarze mózgu: Jak rozpoznać udar i pomagać chorym?Tekst: House Domowa Opieka

Więcej o:
Komentarze (11)
Udar mózgu: opieka i rehabilitacja domowa
Zaloguj się
 • etuinaokulary

  Oceniono 1 raz 1

  Rehabilitacja to tak naprawdę podstawa w takich przypadkach. Moja babcia wciąż dochodzi do siebie po udarze, na szczęście udało nam się zapewnić jej kompleksową pomoc w Cinis Med. Jestem bardzo wdzięczna Pani Ani ;)

 • Gość: Marta

  Oceniono 5 razy 1

  Moja babcia dostała udar- niedokrwienny, chcę jak najszybciej i jak najbardziej przywrócić babci sprawność w lewej części ciała. Wierzę że się uda bo to moja babcia (która zawsze wszędzie jeździła rowerem) I ja tak samo po wypadku samochodowym miałam niedowład lewej strony ciała, wiem jestem młoda, babcia ma swoje lata, ale dzięki dobremu wsparciu, rehabilitacji znów będzie chodziła i cieszyła się razem z całą rodziną!
  Trzeba czasu... dopiero trzecia doba

 • polyyyana11

  0

  Ja mam nadzieje, że udar w mojej rodzinie nigdy się już nie pojawi.. Najgorsze są początki.... u taty dość szybko doszło do poprawy za sprawą neuroaid ale tyle na samym początku tyle co się najedliśmy nerwów, smutków to nikomu, nawet najgorszemu wrogowi nie życzę.

 • paulina_bc

  Oceniono 4 razy 0

  Zachęcam do skorzystania z rehabilitacji po udarze przeprowadzanej przez fizjoterapeutów z Twoja Rehabilitacja. Osiągają świetne wyniki i dojeżdżają do pacjenta do domu.

  Strona WWW: twoja-rehabilitacja.pl

  Rehabilitacja po udarze

 • wiktor9223

  Oceniono 3 razy -1

  Sprzęt za grube pieniądze to jedno, ale trzeba też załatwić dobrego rehabilitanta.
  W Warszawie dobrze rehabilitują w fizjoarena.pl dojeżdżają na domowe wizyty. Rehabilitant przyjeżdżał do mojego ojca i byłem bardzo zadowolony

 • agatka235

  Oceniono 7 razy -1

  Opieka nad opieką po udarze to ciężki kawałek chleba. nie zdawałam sobie, że aż tak trudno jest poradzić sobie z chorą osobą w domu i nie potrafiłam pogodzić opieki nad tata z pracą. wiem, że rehabilitacja ma wielkie znaczenie, ale sprawę generalnie komplikowały inne przypadłości ojca. dlatego szukałam pomocy specjalisty geriatry. znalazłam ośrodek pod Lublinem - Geriamed. właścicielem jest właśnie specjalista chorób wielu starczego, który dogląda pensjonariuszy. odwiedza ich też rehabilitant. ciężko było mi podjąć te decyzję, ale widząc efekty zrozumiała, że to najlepsze co można było zrobić.

 • anamaik

  Oceniono 2 razy -2

  Do mamy po udarze przyjeżdża rehabilitant z medikar home care. Dzięki niemu sami dużo się nauczyliśmy jak odpowiednio o nią zadbać i z nią ćwiczyć. Za każdym razem otrzymujemy nową porcję ważnych dla nas informacji a po mamie widać, ze ma się coraz lepiej.

 • haytim

  Oceniono 2 razy -2

  Od pierwszych chwil po udarze dziadka wiedzieliśmy, że nie poradzimy sobie sami z opieką nad nim, a przynajmniej, że konieczna jest profesjonalna rehabilitacja, której sami w żaden sposób byśmy dziadkowi nie zapewnili. Znaleźliśmy ośrodek w Konstancinie, nawet chwili nie rozważaliśmy państwowej opieki zdrowotnej, wiadomo jak to by wyglądało... Na szczęście dobrze trafiliśmy, z dziadkiem coraz lepiej. Kadra wykwalifikowana, przyjazna pacjentowi i rodzinie, to dla mnie bardzo ważne, strasznie jestem wyczulona na nieprzyjemny personel. Myślę, że to miejsce warte polecenia

 • Gość: Szadaski

  Oceniono 7 razy -3

  Zgadzam się - wytrwałość i chęć mogę zmienić wszystko. Dużo niestety zależy od tego w jakiej formie osoba była przed udarem. U siebie w rodzinie (Dziadek) że o ile organizm jeszcze jest w stanie, a serce i dusza pragnie, to rehabilitacja może dużo zmienić. Duża zasługa za jego stan zdrowia to sprawa również rehabilitantów z warszawskiego CKR, którzy wykonali również kawał dobrej roboty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX