Wąglik: dlaczego interesują się nim terroryści? Jak leczyć zakażenia?

Wąglik, który właśnie pojawił się wśród hodowców reniferów na północy Rosji i spowodował śmierć dwunastolatka, znowu rozpalił wyobraźnię osób kojarzących go jako broń biologiczną. Co wiemy o tej bakterii na pewno?
Wąglik to choroba zakaźna znana medycynie od starożytności. Schorzenie najczęściej występuje u zwierząt m.in. u bydła, koni, owiec oraz kóz. Aktualna "zombie epidemia" wąglika dotyczy przede wszystkim zwierząt (reniferów) i ich hodowców, więc nie może nadzwyczajnie zaskakiwać.

Rzeczywiście, wąglik wykorzystywany był także jako broń biologiczna i narzędzie terrorystów. Ostatnie głośne przypadki zakażeń w wyniku przestępstwa to rok 2001. Przetrwalniki wąglika trafiały wówczas do Amerykanów, a dokładniej pracowników ważnych instytucji rządowych, w listach. Zmarło 5 osób.

Wąglik: co to za choroba

Wąglik wywoływany jest przez bakterie Gram-dodatnie (Bacillus anthracis, tzw. laseczki wąglika). Dzięki wytwarzaniu endospory, czyli tzw. przetrwalników, bakterie te są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników środowiskowych. Ocenia się, że nawet najłagodniejsza odmiana choroby powoduje wysoką śmiertelność u ludzi (ok. 20 proc.). Ciężka, dot. jelit, nawet 100% zakażonych. Nie dziwi zatem ewentualne zainteresowanie terrorystów, potencjalne prace laboratoryjne nad wyselekcjonowaniem wyjątkowo skutecznych mutacji, ale w ośrodkach rządowych: przede wszystkim stworzenia leków, szczepionek, etc.

Człowiek może zakazić się wąglikiem drogą kropelkową, pokarmową lub przez skórę. W miejscu wniknięcia bakterii powstają zmiany zapalno-martwicze.Wąglik: objawy i diagnoza

Zakażenie wąglikiem może przebiegać na trzy sposoby - skórny (występuje w 95 proc. zakażeń), jelitowy i płucny. Postać skórna charakteryzuje się odczynem zapalnym, przypominającym wyglądem pieprzyk. Wypełniony jest on ciemnym płynem. Gdy krosta pęka, na skórze pozostaje czarny strup. W postaci twardej powstaje głęboki i niebolesny naciek zapalny tkanek. Skórnej odmianie wąglika towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych.

Zobacz także: Na pewno odróżnisz zmianę nowotworową na skórze od zwykłego pieprzyka? Zobacz galerię

Postać jelitowa wąglika charakteryzuje się silnymi bólami brzucha , gorączką, czasem zaparciami. Stolec chorego ma smolistą barwę, bardzo często pojawia się w nim krew. W zakażeniu tego typu występują wymioty, z wyraźnie widoczną krwią. Rozwój choroby prowadzi do wodobrzusza lub perforacji jelita. Zgon u nieprawidłowo leczonych chorych z postacią jelitową następuje po 2-3 dniach.

Trzecia postać ma charakter ciężkiego zapalenia płuc. Wysoka gorączka, kaszel z odrywającą się krwistą plwociną, duszności oraz sinica, to najbardziej charakterystyczne objawy postaci płucnej. Większość pacjentów umiera najpóźniej po 36 godz. od zakażenia.

Zasadniczo to postać płucna jest najgroźniejsza, o śmiertelności ok. 90%. Z drugiej strony: jelitowa nieleczona lub leczona niewłaściwie powoduje śmiertelność u 100 proc. chorych, a to niestety zdarza się często. Chorobę na etapie uleczalnym trudno rozpoznać.

Leczenie zakażeń wywołanych przez wąglika

Objawy wąglika mogą przypominać niektóre ostre zatrucia. Jednoznaczną odpowiedź dają tylko badania laboratoryjne. Jedyną stosowaną formą leczenia jest podawanie choremu silnych antybiotyków. Potem pozostaje: czekać...

Czy epidemia wśród reniferów w Rosji zagraża ludziom na większym terenie? To mało prawdopodobne. Spory teren objęto kwarantanną. Chorują zwierzęta endemiczne (występujące jedynie na określonym terenie), liczba zakażonych ludzi jest niewielka. Podobna epidemia była na tym terenie w 1941 roku i sama wygasła.

Czytaj więcej o o przypadkach wąglika w Rosji (lipiec/sierpień 2016), czyli tzw. epidemii zombie

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!Skąd Twoim zdaniem wzięła się zombie epidemia w Rosji?
Więcej o:
Komentarze (2)
Wąglik: dlaczego interesują się nim terroryści? Jak leczyć zakażenia?
Zaloguj się
  • felis.catus2

    0

    Wspomina się o zainteresowaniu terrorystów a nie pisze o tym, że w ZSRR i w Rosji wąglik był i być może jest nadal produkowany jako broń biologiczna. W roku 1972 ZSRR co prawda podpisał układ o zaprzestaniu produkcji takiej broni, ale naruszył go w ok. 20 ośrodkach - co zresztą oficjalnie potwierdził swojego czasu prezydent Borys Jelcyn. Z wąglikiem-bronią związane są dwa incydenty. Pierwszy, to awaria w fabryce broni w Swierdłowsku w 1972 roku (od 66 do 105 ofiar śmiertelnych) zatajona, lecz ujawniona po rozpadzie ZSRR. Druga to ewakuacja laboratorium na Wyspie Odrodzenia na jeziorze Aralskim. Nastapiła w 1991 roku, porzucono wówczas pojemniki m. in. z bakteriami wąglika. USA na prośbę Uzbekistanu w 2002 roku zneutralizowała ok. 200 ton materiału, zawierajacego bakterie wąglika. Nie wiadomo, jaka ich ilość jeszcze pozostała i obecnie planuje się poszerzenie operacji.

  • wenge1

    Oceniono 3 razy -1

    Jak można porównywać rozwój epidemii z 1941 roku, do dzisiejszego 2016 roku? Okręg gdzie odnotowano rozwój choroby, powierzchniowo jest dwa razy większy od Polski! Komunikacja słaba, ale liczenie na to, że choroba sama wygaśnie to mrzonka. Na razie szerzy się wśród zwierząt, ale rozprzestrzenianie jej to tylko kwestia czasu, bo usuwanie "ognisk" choroby (ciał padłych zwierząt), w praktyce wydaje się niewykonalne. Taka puszka Pandory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX