Gorączka krwotoczna Ebola

Gorączka krwotoczna Ebola uznawana jest za jedną z najbardziej śmiertelnych chorób. Wywołuje ją wirus Eboli. Choroba może występować na wszystkich kontynentach prócz Antarktydy. Praktycznie jednak Europa Środkowa jest od niej wolna. Zachorowania są najczęściej skutkiem wyjazdu do krajów, gdzie choroba występuje.

Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, przez kontakt z płynami ustrojowymi zawierającymi wirus Ebola lub przez używanie zakażonych narzędzi, np. igły w szpitalu

Choroba uszkadza wiele narządów wewnętrznych: wątrobę, śledzionę, mózg. Prowadzi do poważnych krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych.

Objawy

Gorączka krwotoczna może rozwijać się od 4 do 16 dni. Pierwsze objawy są dość mylące, bo przypominają grypę. Zarażony ma bóle głowy, bóle oczu, bóle w okolicy lędźwiowej. Następnie dołącza się krwawa biegunka, wymioty i bóle brzucha. Chory skarży się na bóle w klatce piersiowej i ostry kaszel. Charakterystycznym symptomem choroby jest wysypka na twarzy i tułowiu, przechodząca na ramiona i nogi, złuszczająca się po kilku dniach. W wyniku biegunki, gwałtownych wymiotów chorzy są bardzo odwodnieni. Choroba dotyka także ośrodkowy układ nerwowy, powodując agresję lub stan letargu. W końcowym stadium u zarażonych występują drgawki padaczkowe. Po 8-9, a czasami 16 dniach następuje zgon. Chorzy, którym udało się przeżyć muszą przejść wielotygodniową rekonwalescencję.

Leczenie

Nie ma skutecznego lekarstwa na gorączkę krwotoczną Ebola. Prowadzi się jedynie leczenie objawowe i podtrzymujące. Chory jest hospitalizowany, podawane są mu dożylnie płyny zmniejszające odwodnienie, łagodzi powstające zmiany zapalne i kontroluje ciśnienie krwi. Niekiedy konieczna jest transfuzja krwi.

Leczenie pomaga wrócić do zdrowia ok. 10 proc. chorych, którzy często przez całe życie borykają się z komplikacjami po gorączce krwotocznej, np. zmianami w odczuwaniu niektórych bodźców.

Więcej o: