Niedobór tych witamin sprawia, że ciągle czujesz senność lub wręcz przeciwnie - nie możesz zasnąć

Zaburzenia snu u ludzi dorosłych mogą wynikać z wielu przyczyn. Mogą być zarówno objawem schorzeń psychicznych takich jak uzależnienie od leków, jak i uwarunkowań metabolicznych i genetycznych. Problemy związane ze snem znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i odbijają się na wielu sferach życia. Za ich najczęściej występujący powód uznaje się niedobór pewnych witamin. O jakie witaminy chodzi?

Problemy ze snem często prowadzą do spadku energii, obniżonego nastroju, pogorszenia pamięci, problemów ze skupieniem oraz koncentracją. Mogą także skutkować nadciśnieniem tętniczym, a w dalszej kolejności prowadzić do poważnych powikłań, m.in. zawału serca, a nawet udaru mózgu. Warto więc zadbać o prawidłową higienę snu i znaleźć przyczynę naszych zaburzeń.

Zobacz wideo Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?

Tryb życia odpowiada za jakość snu

Nasze codzienne nawyki i tryb życia mają ogromny wpływ na jakość naszego snu. Dieta bogata w produkty ciężkostrawne i wzdymające przyczynia się do problemów z zaśnięciem. Podobnie niewystarczająca aktywność fizyczna lub jej całkowity brak. 

Równie ważne jest zachowanie higieny snu. Oznacza to, że na około pół godziny przed zaśnięciem wyłączamy telewizor i nie przeglądamy smartfona. Niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń elektrycznych przyczynia się bowiem do zaburzenia produkcji melatoniny, czyli tzw. hormonu snu.

Witamina D3 bierze udział w produkcji "hormonu snu"

Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pobudza układ odpornościowy, wspiera pracę serca, mięśni, kości, mózgu i skóry. Jej niedobór prowadzi do zaburzeń struktury kości, osłabienia mięśni, a nawet osteoporozy.

Jak twierdzą naukowcy, witamina ta bierze również udział w procesie produkcji melatoniny, która odpowiada za regulację cyklu dobowego i wskazuje organizmowi porę zasypiania. Jej deficyt oznacza zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, co w dalszej kolejności może prowadzić do problemów ze snem np. bezsenności.

Niedobór witaminy B12 wywołuje uczucie senności w ciągu dnia

Witamina B12 z kolei odpowiada za produkcję energii w komórkach. Jedną z jej istotnych funkcji jest zmniejszenie uczucia zmęczenia. Bierze udział we wzmacnianiu prawidłowej przemiany materii i utrzymuje sprawność mięśni. Jej niedobór skutkuje dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób o podłożu neurologicznym.

W przypadku kłopotów ze snem działa zupełnie odwrotnie niż niedobór witaminy D3. Nie przyczynia się do bezsenności, a wręcz przeciwnie - wywołuje nadmierną senność i znużenie, zwłaszcza w ciągu dnia. Deficyt witaminy B12 sprawia, że czujemy nieodpartą, chroniczną potrzebę ucięcie sobie drzemki (lub drzemek). Uleganie tej pokusie kończy się zwykle dysregulacją cyklu dobowego i problemami z zaśnięciem w nocy. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: