Andropauza - przekwitanie u mê¿czyzn

Wiêkszo¶æ z nas potrafi bez problemu wymieniæ g³ówne objawy kobiecej menopauzy, jednak nie ka¿dy wie, i¿ dolegliwo¶æ ma tak¿e swój ?mêski? odpowiednik
Przekwitanie jest naturalnym procesem biologiczny i nie dotyka jedynie p³ci piêknej. Choæ mê¿czy¼ni niechêtnie mówi± o andropauzie, jej objawy zauwa¿a siê u wielu panów, szczególnie tych po 50. roku ¿ycia.

Symptomy andropauzy

Zmiany w organizmie mê¿czyzn nie s± tak oczywiste, jak w przypadku kobiet, dlatego te¿ o mêskim klimakterium mówi siê znacznie rzadziej. U pañ menopauza wi±¿e siê ¶ci¶le z utrat± mo¿liwo¶ci rozrodczych, czyli zatrzymaniem miesi±czkowania. W tym czasie kobiecy organizm zaczyna produkowaæ mniej estrogenu (¿eñskiego hormonu odpowiedzialnego miêdzy innymi za regulacjê cyklu, poziomu cholesterolu i wapnia), dokuczaj± mu uderzenia gor±ca, zachwiania nastroju czy problemy ze snem. Zmiany hormonalne maj± równie¿ wp³yw na pracê innych narz±dów i uk³adów. U kobiet znacz±co wzrasta ryzyko wyst±pienia osteoporozy, nowotworów oraz zaburzeñ pracy tarczycy.

Natura okaza³a siê nieco ³askawsza w stosunku do mê¿czyzn. Wprawdzie ich zdolno¶ci rozrodcze ulegaj± os³abieniu, jednak mija jeszcze wiele lat, zanim ca³kowicie ustaj±. Bez wzglêdu na to mêskie cia³o równie¿ przechodzi zmiany wywo³ane spadkiem poziomu hormonów (przede wszystkim testosteronu). Choæ oczywi¶cie odpowiada on za sferê potencji, nie mo¿na bagatelizowaæ jego wp³ywu na inne narz±dy i pracê organizmu. Przerzedzanie siê w³osów, spadek masy miê¶niowej, bóle miê¶ni - to tylko niektóre z symptomów obni¿onego wydzielania testosteronu. Od strony fizycznej panowie w ¶rednim wieku mog± zauwa¿yæ u siebie ogólne os³abienie, pogorszenie sprawno¶ci fizycznej, problemy ze snem, ataki potliwo¶ci i gor±ca czy palpitacje serca. Objawy andropauzy wi±¿± siê te¿ ze spadkiem po¿±dania seksualnego, problemami z erekcj± oraz zaburzeniami natury psychicznej: gorsz± koncentracj± i pamiêci±, zmiennymi nastrojami czy dra¿liwo¶ci±. Nie wszystkie objawy przekwitania bêd± widoczne go³ym okiem, dlatego te¿ panowie po piêædziesi±tce powinni czê¶ciej odwiedzaæ lekarza. Choæ osteoporoza czê¶ciej dotyka kobiety, nie oznacza to, i¿ panowie wolni s± od ryzyka odwapnienia ko¶ci. Wielu z nich cierpi równie¿ na nadci¶nienie têtnicze, zmiany cukrzycowe, przerost gruczo³u prostaty oraz choroby nerek.



Jak dbaæ o zdrowie

Aby ³agodnie przej¶æ przez okres hormonalnych zmian oraz jak najd³u¿ej cieszyæ siê dobrym zdrowiem, trzeba przede wszystkim pomy¶leæ o zmianie trybu ¿ycia. Niestety tu musimy wrzuciæ kilka kamyków do mêskiego ogródka: panowie bagatelizuj± profilaktykê i rzadko odwiedzaj± lekarza, wielu z nich jak ognia unika fizycznych æwiczeñ, nie najlepiej jest tak¿e z odpowiedni± diet±. O zmianie nawyków powinni pomy¶leæ nie tylko panowie w ¶rednim wieku, ale i ci znacznie m³odsi (spadek poziomu testosteronu zaczyna siê po trzydziestce). Ju¿ dzi¶ warto wzbogaciæ jad³ospis o niezbêdn± porcjê bogatych w witaminy i minera³y warzyw, pomy¶leæ o ograniczeniu alkoholu, rzuceniu palenia oraz aktywno¶ci fizycznej. Æwiczenia to nie tylko walka z rosn±cym brzuchem, to tak¿e lepsza kondycja, zdrowsze serce i wiêksza sprawno¶æ fizyczna. Nie trzeba od razu przerzucaæ ton ciê¿arów na si³owni. Przygodê ze sportem mo¿na zacz±æ od spacerów, joggingu, jazdy na rowerze, a równie¿ porz±dków w domu czy przekopania ogródka.

Wielu mê¿czyzn (szczególnie tych aktywnych) mo¿e nie odczuwaæ wspominanych wcze¶niej objawów andropauzy, ale bywa, i¿ s± one interpretowane jako symptomy starzenia siê organizmu. W przypadku zdiagnozowania dolegliwo¶ci, panowie, podobnie jak panie, mog± zdecydowaæ siê na terapiê hormonaln±, jej przyjmowanie musi byæ jednak skonsultowane ze specjalist± (testosteronu nie podaje siê miêdzy innymi u panów cierpi±cych na raka prostaty). Brak typowych objawów przekwitania nie zwalnia równie¿ z wizyt kontrolnych. Panowie (szczególnie ci w starszym wieku) powinni przynajmniej raz na dwa lata skontrolowaæ prostatê, wykonaæ EKG serca oraz zg³osiæ siê na badania krwi. Te ostatnie pomog± w ogólnej ocenie stanu zdrowia (miêdzy innymi okre¶l± poziom cholesterolu), s± tak¿e pierwszym narzêdziem w diagnostyce raka jelita grubego.