Borelioza

Borelioza (krêtkowica kleszczowa lub choroba z Lyme) jest chorob± wielonarz±dow± przenoszon± zwykle przez kleszcze. Niepokoi fakt, ¿e w ostatnich latach zwiêksza siê liczba osób dotkniêtych t± chorob±. W Polsce przede wszystkim zagro¿one s± tereny wschodnie, a tak¿e Podlasie, Mazury i Opolszczyzna.
Objawy

Borelioza jest chorob± niebezpieczn± ze wzglêdu na to, ¿e w³a¶ciwie brak jest jednoznacznych objawów jej wystêpowania. Jedynym udowodnionym symptomem choroby jest rumieñ wêdruj±cy. Pocz±tkowo ma on kszta³t ko³a do¶æ regularnego i pojawia siê w ró¿nych miejscach, niekoniecznie w miejscu uk±szenia. Z czasem zwiêksza znacznie swój rozmiar, a nastêpnie zaczyna zanikaæ od ¶rodka a¿ do krawêdzi ko³a. Niestety u przesz³o 33% chorych rumieñ nie wystêpuje w ogóle.



Inne objawy, które mog± wskazywaæ na boreliozê nie s± ju¿ tak jednoznaczne i mog± towarzyszyæ ró¿nym chorobom. Niemniej jednak powinny sk³oniæ do odwiedzenia lekarza. Chory mo¿e odczuwaæ pewne zmiany w s³yszeniu, jakie¶ szumy, chwilowy zanik s³uchu. Bez jakiejkolwiek przyczyny mo¿e mieæ ostre bóle, uczucia zimna i gor±ca. Czasem dochodzi do jednostronnego parali¿u twarzy, drgania, dygotania i skurczy miê¶ni. Chory mo¿e mieæ tak¿e problemy psychiczne: depresjê, poczucie zagubienia i zagubienia. Mog± pojawiæ siê tak¿e problemy z mówieniem oraz zaburzenia wzroku. Ponadto o boreliozie ¶wiadczyæ mog± zmiany stawowe, które przy nie leczonej chorobie, mog± ulec zniekszta³ceniu.

Charakterystycznym objawem europejskiej odmiany boreliozy jest zanikowe zapalenie skóry.

Powik³ania

Niejednoznaczno¶æ objawów choroby i trudna diagnostyka powoduje, ¿e borelioza czêsto rozwija siê niezauwa¿ona bardzo d³ugo w organizmie cz³owieka, co mo¿e doprowadziæ do ciê¿kich powik³añ. Najbardziej niebezpieczne s± powik³ania mózgowe, sercowe i stawowe.

Neuroborelioza (powik³ania mózgowe) mo¿e wyst±piæ jako zapalenie opon mózgowych lub nawet zapalenie samego mózgu. Wcze¶nie podjête leczenie mo¿e zapobiec zmianom w uk³adzie nerwowym. Gdy jednak leczenia zabraknie choroba mo¿e prowadziæ do pora¿enia nerwu twarzowego, niedomykalno¶ci powiek, pora¿enie miê¶ni lub uszkodzenie nerwów czaszkowych. Neuroborelioza mo¿e byæ tak¿e przyczyn± depresji i otêpienia.

Dosyæ rzadko wystêpuj± powik³ania sercowe oraz stawowe. W przypadku pierwszych odczuwane jest nierówne bicie serca, a w skrajnych przypadkach mo¿e pojawiæ siê niewydolno¶æ serca. W przypadku powik³añ stawowych mamy do czynienia najczê¶ciej z zapaleniem stawów kolana i biodra, w najgorszym przypadku ich zniekszta³ceniem.

Leczenie

Wczesne wykryta borelioza wymaga podania antybiotyku przez okres tygodnia do kilku miesiêcy. Wiêkszo¶æ chorych pozbywa siê choroby, ale niewielka czê¶æ mo¿e spodziewaæ siê jej nawrotu. Wa¿na jest tak¿e dieta bogata w cynk, kwas foliowy, magnez, jod i witaminy A, B,C, D3.

Borelioza przewlek³a leczona jest od trzech do kilku tygodni, a objawy po leczeniu nazywane s± okresem poboreliozowym.

Profilaktyka

Najskuteczniejsz± metod± unikniêcia boreliozy jest ochrona przed kleszczami, szczególnie w okresie od marca do listopada. Na spacery do lasu nale¿y ubiera c siê w ubranie zas³aniaj±ce cia³o. Nale¿y unikaæ zaro¶li i wysokich traw i u¿ywaæ preparatów odstraszaj±cych kleszcze. Wa¿ne jest, aby po powrocie ze spaceru po lesie lub parku sprawdziæ dok³adnie czy gdzie¶ nie pojawi³ siê kleszcz. Niestety nie ma szczepionki na boreliozê.

Inne choroby odzwierzêce:

Bruceloza (Gor±czka maltañska)

Toksoplazmoza

Erlichioza

Anaplazmoza