Neuropatia

Neuropatia, nazywana jest również chorobą obwodową nerwów lub zapaleniem nerwów obwodowych. Schorzenie może być rozpatrywane jako oddzielna jednostka chorobowa lub objaw innego schorzenia np. stwardnienia rozsianego lub urazu kręgosłupa.
Dołącz do nas na Facebooku!

Neuropatia zazwyczaj związana jest ze stanem zapalnym lub uszkodzeniem nerwu. Schorzenie może objąć niemal każdy nerw z wyjątkiem tych umiejscowionych w mózgu oraz rdzeniu kręgowym . Zmiany wywołane neuropatią wpływają na przepływ impulsów, które m.in. oddziałują na pracę układu ruchu. Zaburzenia te, obok bólu , powodują u części pacjentów drętwienie i mrowienie, wrażenie palenia i ciężkości kończyn. Nietypową odmianą neuropatii są tzw. bóle fantomowe.

Skąd się bierze neuropatia?

Do uszkodzenia nerwów może dojść z różnych przyczyn. Zmiany mogą być wywołane urazem mechanicznym, błędem lekarskim w czasie drobnego zabiegu, choroby zakaźnej, alkoholizmem lub ciężkim zatruciem ołowiem lub innymi substancjami toksycznymi. Czasem neuropatia jest objawem zupełnie innego schorzenia jak cukrzyca .

Rodzaje neuropatii

Ze względu na miejsce uszkodzenia medycyna wyróżnia cztery typy neuropatii:

- neuropatia obwodowa to najczęściej występująca neuropatia, może ona obejmować jeden lub więcej nerwów obwodowych, przede wszystkim te znajdujące się poza przewodem mózgu i rdzenia kręgowego. Towarzyszący jej ból obejmuje głównie kończyny, niekiedy skupia się w okolicy bioder lub pośladków

- neuropatia czaszkowa jest konsekwencją uszkodzenia jednego z 12 nerwów czaszkowych, jednak zmiany najczęściej obejmują nerw wzrokowy lub słuchowy. Neuropatia wzrokowa wiąże się z uszkodzeniem lub chorobą nerwu wzrokowego, który przekazuje sygnały do siatkówki do mózgu. Ten rodzaj neuropatii może być dziedziczny i prowadzić do całkowitej utraty wzroku (tzw. dziedziczna neuropatia nerwu wzrokowego Lebera).

Neuropatia słuchowa to uszkodzenie nerwu, który przenosi impuls z ucha wewnętrznego bezpośrednio do mózgu .

- neuropatia autonomiczna obejmuje nerwy czuciowe oraz ruchowe układu nerwowego, które wpływają na pracę mięśnia sercowego oraz regulują cały układ krążenia , łącznie z ciśnieniem krwi, trawieniem, funkcjami jelit oraz pęcherza.

- ogniskowa neuropatia prowadzi do uszkodzenia jednego lub całej grupy nerwów, czasem zmiany dotykają całą, jedną stronę ciała. Jej objawy pojawiają się nagle i niespodziewanie.

Jak sobie poradzić z neuropatią?

Podstawą leczenia neuropatii jest poznanie przyczyny występowania silnego bólu oraz drętwienia. Jeśli choroba jest jedynie objawem innego schorzenia np. guza uciskającego nerw konieczne jest jego usunięcie. W przypadku gdy dolegliwości nie mają związku z innymi zmianami chorobowymi, zleca się wykonanie podstawowych badań ( morfologia , badanie moczu) oraz badania obrazowe (tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny). Dopiero w oparciu o wyniki badań można zastosować właściwe leczenie. Najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rehabilitację.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Neuropatia alkoholowa (Polineuropatia alkoholowa)

Neuralgia popółpaścowa

Badanie odruchów fizjologicznych, czyli po co neurolog uderza nas młoteczkiem

Przeczulica skórna

Ból nie musi ograniczać

Więcej o:
Komentarze (4)
Neuropatia
Zaloguj się
 • alison000

  Oceniono 2 razy 2

  czytam sobie ten serwis zdrowie dzisiaj i nie mogę znieść jak dużo jest wstrętnych choróbsk o których nigdy nie słyszałam. Choroby układu nerwowego brzmią wybitnie potwornie. Ta neuropatia to na pewno nic przyjemnoego. Moja babcia świętej pamięci zawsze mówiła że ma "mendy" jakiś dziwny ból, brzmi całkiem jak ta neuropatia

 • soso111

  Oceniono 1 raz 1

  u mnie występował ból i drętwienie kończyn. na razie nie zrobiono mi żadnych badań i wszystko lekarze zwalili na nerwicę, na którą choruję. z jednej strony ok, pewnie wiele moich problemów jest nerowowych, ale wolałabym, żeby ktoś mnie potraktował poważnie i sprawdził, czy to np nie jest właśnie neuropatia

 • clubmate16

  0

  czy neuropatia może być leczona rehabilitacją? oczywiście chodzi mi o sytuację gdy nie jest spowodowana innym schorzeniem, tzn gdy nie ma guza ani nic takiego. i czy do diagnozy zawsze potrzebny jest rezonans magnetyczny? skąd w ogóle bierze się neuropatia gdy nie ma jasnej przyczyny typu guz lub cukrzyca?

 • martita_123

  Oceniono 1 raz -1

  Warto skonsultować się z lekarzem. Polecam Klinikę PsychoMedic.pl mają najlepszych specjalistów, zarówno psychiatrów jak i neurologów tel 22 299 11 22

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX