Kamica szczawianowa - objawy, diagnoza, leczenie

Kamica szczawianowa to jedna z odmian kamicy nerkowej. Rozwój schorzenia spowodowany jest nadmiernym odk³adaniem siê w nerkach oraz drogach moczowych szczawianów. Mimo ¿e diagnozowana jest stosunkowo czêsto to przyczyny zalegania tego zwi±zku chemicznego nie s± do koñca znane.
Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!

Szczawiany to organiczne zwi±zki chemiczne, sole oraz estry, bardzo trudno rozpuszczalne w wodzie. Do organizmu cz³owieka najczê¶ciej trafiaj± wraz z po¿ywieniem. Nastêpnie trafiaj± do nerek , a ich nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Zaburzony metabolizm szczawianów skutkuj±cy ich odk³adaniem mo¿e byæ spowodowany ró¿nymi czynnikami. Zdaniem specjalistów nie bez znaczenia s± uwarunkowania genetyczne, czêste infekcje dróg moczowych, stosowana dieta oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Bardzo czêsto zdarza siê, ¿e nie wiedz± oni o chorobie i nie maj± ¶wiadomo¶ci zagro¿enia.

Kamica szczawianowa objawy

Kamica szczawianowa pocz±tkowo nie daje ¿adnych objawów. Nieprzyjemne dolegliwo¶ci pojawiaj± siê w momencie uwolnienia kamienia ich przemieszczania siê do dróg moczowych. W takich sytuacjach pacjenci skar¿± siê na kolkê nerkow±, czyli bardzo silny, promieniuj±cy ból w dole pleców oraz boku (niekiedy powoduje omdlenia). Pojawia siê gor±czka, dreszcze , nudno¶ci oraz wymioty.

Kamica szczawianowa diagnoza

Pierwszym etapem stawiania rozpoznania kamicy szczawianowej jest wywiad z pacjentem i analiza objawów klinicznych. W badaniach fizykalnych obserwuje siê wzmo¿one napiêcie miê¶niowe po stronie kolki oraz bolesno¶æ w okolicy nerkowej. Nastêpnie siêga siê po USG oraz tomografie komputerow± wykonywan± bez kontrastu. Je¶li nadal pojawiaj± siê w±tpliwo¶ci lub niemo¿no¶ci wykonania tomografii konieczna jest urografia, czyli badanie pomiaru przep³ywu moczu po³±czone z USG jamy brzusznej . Badanie moczu mo¿e wykazywaæ krwiomocz, a morfologia podwy¿szone OB.

oraz CRP .

Kamica szczawianowa leczenie

Podstaw± leczenia kamicy szczawianowej jest ³agodzenie objawów. Pocz±tkowo siêga siê po niesteroidowe leki przeciwzapalne (podawane do¿ylnie lub doustnie), je¶li nie daj± one zadawalaj±cych efektów zastêpuje siê je ¶rodkami narkotycznymi. W obu przypadkach, a przede wszystkich tych szczególnie ciê¿kich konieczna jest hospitalizacja. Zabiegi operacyjne wykonuje siê w zale¿no¶ci od stanu pacjenta oraz wielko¶ci kamieni. Mniejsze zazwyczaj wydalane s± przez samych pacjentów, wiêksze wymagaj± interwencji chirurga.

Niezale¿nie od typu schorzenia, kamica to choroba przewlek³a i nawracaj±ca, dlatego tak wa¿ne jest stosowanie siê do zaleceñ lekarzy oraz specjalnej diety. Przy postaci szczawianowej nale¿y ograniczyæ produkty spo¿ywcze bogate w szczawiany, wyeliminowane powinny byæ kakao, czekolada , kawa, szczaw, rabarbar i szpinak. Warto zast±piæ je produktami zbo¿owymi z pe³nego ziarna, owocami cytrusowymi miêsem. Nale¿y ograniczyæ spo¿ywanie mleka i jego przetworów, ryb i jajek. Zaleca siê tak¿e przyjmowanie du¿ych ilo¶ci p³ynów, najlepiej wody niegazowanej.



Czytaj tak¿e:

Hematuria (Krwiomocz)

Moczówka prosta

Hiperaldosteronizm wtórny (Aldosteronizm wtórny)

Kwasica propionowa

Kamica fosforanowa