Zespół bolesnego barku (Choroba Duplaya)

Zespół bolesnego barku, nazywany także chorobą Duplaya to rodzaj zmiany zwyrodnieniowej stawu barkowego. Mimo że uszkodzenie tkanki miękkiej znajdującej się w jego obrębie najczęściej pojawia się u osób starszych, schorzenie coraz częściej rozpoznawane jest u kobiet między 45-55 rokiem życia. Zdaniem specjalistów choroba może być powikłaniem po chorobie ortopedycznej lub neurologicznej.
Dołącz do nas na Facebooku!

Zespół bolesnego barku to konsekwencja uszkodzenia całego lub fragmentu ścięgna łączącego łopatkę z kością ramieniową, co znacznie utrudnia poruszanie kończyną. Powstałe zmiany czasem mają związek z chorobą ortopedyczną, układu nerwowego lub naczyniowego . Najczęściej jednak schorzenie rozwija się u pacjentów ze zwyrodnieniem tkanki ścięgnistej, czyli w punkcie styku mięśni nadgrzbietowych.

Ostry rzutowy lub powoli nasilający się ból pojawia się przy zwichnięciu stawu barkowego, uszkodzeniu pochewek maziowych, złamaniu łopatki oraz obojczyków, a także w czasie wykonywania niespodziewanych, gwałtownych ruchów.

Objawy i diagnoza

Najbardziej typowymi dolegliwościami mogącymi sugerować zespół bolesnego barku są nadmierne napięcia mięśniowe oraz ból obręczy barkowej, najczęściej ma on charakter kłujący. Dodatkowo u większości pacjentów pojawia się obrzęk stawu barkowego, problemy z poruszaniem kończyną, część chorych skarży się na problemy z zasypianiem.

Ogromna część pacjentów, u których pojawia się bolesność w barku znacznie ogranicza poruszanie chorą kończyną, a to zamiast złagodzić objawy jedynie je pogłębia. Zakres ruchów staje się coraz bardziej ograniczony, postępuje zesztywnienie barku, ból zaczyna się nasilać i promieniować na łopatkę i kark. Wraz z postępem choroby może dojść nawet do zaniku mięśni.

Przy stawianiu rozpoznania konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne. Dodatkowo, aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź zleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego barku lub odcinka szyjnego kręgosłupa .

Leczenie

W przypadku gdy schorzenie wywołane jest stanem zapalnym sięga się po niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz zaleca fizykoterapię. Bardzo skuteczne w takich przypadkach są terapie laserem, jonoforeza i krioterapia. Gdy zmiany zwyrodnieniowe w barku są zbyt poważne podaje się steroidy bezpośrednio do bolącego miejsca. Zdarza się, że zespół bolesnego barku przechodzi w tzw. zespół ciasnoty podbarkowej (schorzenie to konsekwencja stanu zapalnego spowodowanego długotrwałym drażnieniem ścięgien, dolegliwość bardzo często dotyka młodych sportowców np. tenisistów lub pływaków), a ta wymaga zabiegu operacyjnego. Zabiegi wykonywane są również u pacjentów ze zmianami w ścięgnach oraz na powierzchni stawów .

Chory bark, w przeciwieństwie do większości urazów układu kostnego, nie może być unieruchomiony. Aby nie doprowadzić do dalszego rozwoju choroby obok leczenia farmakologicznego powinna być prowadzona, pod okiem specjalisty, rehabilitacja.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

Zwyrodnienie stawu kolanowego (gonatroza)

Ból nie musi ograniczać

Chondrokalcynoza

Zwyrodnienia kręgosłupa

Zwężenie szpary stawowej

Więcej o:
Komentarze (4)
Zespół bolesnego barku (Choroba Duplaya)
Zaloguj się
 • Paweł Dąbrowski

  Oceniono 2 razy 0

  Polecam nowy wpis o Bolesnym Barku na blogu - myśle, że będzie pomocny. Podaje jakie formy terapii są skuteczne.

  Pozdrawiam

  fizjoterapeutapoznan.wordpress.com/2016/04/25/bolesny-bark-szybkie-efekty-terapii/
  www.rehadiag.pl

 • Kej ti

  Oceniono 1 raz -1

  Mi na zespół bolesnego barku pomogła terapia falą uderzeniową. Takie rozwiązanie zaproponowali mi w RehaPro w gabinecie rehabilitacji w Krakowie. Bardzo szybko odczułam efekty.

 • renata-lisieca

  Oceniono 1 raz -1

  Moim zdaniem przy tego typu problemach nie powinno się zwlekać. należy czym prędzej umówić się z fizjoterapeutą. Ja chodzę z tym problemem do RehaPro na senatorskiej w Krakowie i widze znaczną poprawę. Powoli znów zaczynam cieszyć się życiem bez bólu

 • konrad-szo

  Oceniono 2 razy -2

  Znajomy lekarz ortopeda zalecił mi suplement diety CIGNON, z kolagenem typu I... preparat na ściegna, biorę od 2 miesięcy, pozostał jeszcze miesiąc stosowania, bardzo dobre efekty.
  Czy ktoś coś słyszał a może stosował ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX