Zapalenie chrząstek żebrowych

Schorzenie obejmujące zapalenie chrząstek żebrowych najczęściej dotyka kobiety, przede wszystkim te, które ukończyły 40 rok życia. Charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej i często bywa mylone z chorobą wieńcową.

Chrząstka żebrowa, inaczej żebro chrzęstne, stanowi przedłużenie żeber kostnych. Jej obecność zwiększa sprężystość ścian klatki piersiowej. Odpowiada m.in. za unoszenie się klatki piersiowej w czasie oddychania. Łączy żebra z mostkiem . Zbudowana jest z chrząstki szklistej (buduje m.in. powierzchnie stawowe), a pokrywa ją ochrzęstna (rodzaj błony, która ochrania i regeneruje chrząstkę).

Objawy

Zapalenie chrząstek żebrowych pojawia się w obrębie trzeciego, czwartego i piątego stawu żebrowo-chrząstkowego. Stan zapalny obejmuje chrząstkę łączącą żebro z mostkiem. Zapaleniu chrząstki żebrowej towarzyszy przede wszystkim ból i nierzadko ucisk w klatce piersiowej. Pojawia się on w czasie zmiany pozycji ciała, przy ubieraniu, kaszlu oraz kichaniu. Zdarza się, że ostry ból nie tylko nasila się przy poruszaniu, ale promieniuje do ramienia. Część pacjentów skarży się na nadwrażliwość bolącego miejsca.

Przyczyny występowania zapalenia chrząstki żebrowej nie są do końca znane. Zazwyczaj wystąpienie stanu zapalnego przypisuje się urazowi (np. bardzo silnemu uderzeniu), zbyt intensywnemu wysiłkowi fizycznemu lub infekcji górnych dróg oddechowych . Zapalenie chrząstki żebrowej bywa nazywane, nie dońca słusznie, zespołem Tietzego. Zapalenie w tym przypadku pojawia się obrębie tylko jednego ze stawów. Najczęściej obejmuje drugie lub trzecie żebro. Charakterystyczny ból w klatce piersiowej pojawiający się w czasie ubierania lub kichania sprawia, że zespół Tietzego bywa mylony z zawałem mięśnia sercowego lub stenokardią.

Diagnoza i leczenie

Rozpoznanie opiera się o zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej lub badanie EKG . Każde z nich daje jednoznaczną odpowiedź i pozwala wykluczyć inne, mylone z zapaleniem chrząstki, schorzenia.

Leczenie opiera się przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Dodatkowo zaleca się odpoczynek i rezygnację z wysiłku fizycznego. Sporadycznie stosuje się rozgrzewające lub zimne masaże chorego miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: