Szpara w stawie biodrowym jest naturalnie występującą przestrzenią. Jako jeden z wielu czynników zapewnia właściwą ruchomość oraz zapobiega ocieraniu się o siebie kości. Niektóre uwarunkowania genetyczne, wtórna choroba zwyrodnieniowa lub urazy jak złamanie czy zwichnięcie powodują zanikanie chrząstki stawowej, a tym samym zwężenie szpary w stawie biodrowym. W grupie ryzyka są również osoby z nadwagą .
Zmiany w stawie biodrowym bardzo często mają swój początek w urazach mechanicznych lub stanach zapalnych. Uszkodzenie torebki stawowej sprawia, że dochodzi do niedokrwienia i martwiczych zmian. Torebka stawowa charakteryzuje się lepkością, dzięki czemu zapobiega szybkiemu ścieraniu i zużywaniu się stawu. Dodatkowo pełni funkcję odżywczą. Zmiany chorobowe w jej obrębie powodują wysuszenie, zmętnienie oraz zwłóknienie chrząstki stawowej. Brak amortyzatora w postaci śluzu stawowego, zwiększone tarcie chrząstek oraz tzw. osteofity (narośla kostne ) sprawiają, że szpara stawu biodrowego ulega zwężeniu. Postępujące ścieranie się tkanek i powstawanie ubytków powoduje ostry ból i znacznie utrudnia chodzenie. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w czasie dużego wysiłku fizycznego . Coraz częstsze i mocniejsze ścieranie kości prowadzi do przesunięcia, a w konsekwencji do nieprawidłowego ułożenia kości w stawie biodrowym. Dlatego wielu pacjentów z rozwiniętą chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego lekko kuleje.
Ocena stopnia zwężenie szpary stawu biodrowego, czyli jeden z pierwszych objawów choroby zwyrodnieniowej, jest możliwa tylko dzięki zdjęciu rentgenowskiemu. Zdjęcie pozwala określić nie tylko wielkość zwężenia szpary stawowej, ale kształt powierzchni stawowej czy zagęszczenie tkanki kostnej. Sporadycznie, w celu wykonania dokładniejszych zdjęć do diagnozy wykorzystuje się rezonans magnetyczny .
W przypadku większości zmian w obrębie stawów pierwszy etap leczenia to podawanie pacjentowi leków łagodzących ból i sztywność stawów oraz chroniących przed wystąpieniem stanów zapalnych. Jeśli leczenie nie przynosi efektów konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Zobacz także: Koksartroza czyli zwyrodnienie biodra