¦lepota zmierzchowa (kurza ¶lepota)

¦lepota zmierzchowa, nazywana równie¿ kurz± ¶lepot± najczê¶ciej nie jest pojedynczym stanem chorobowym, a objawem du¿o gro¼niejszej dla zdrowia choroby genetycznej. Zdarza siê, ¿e schorzenie towarzyszy osobom z zaæm± oraz jaskr±. Z powodu zró¿nicowanych objawów kurza ¶lepota mylona jest z krótkowzroczno¶ci±.
Do³±cz do nas na Facebooku!

¦lepota zmierzchowa jest rodzajem wady wzroku, która mocno ogranicza pole widzenia. Cierpi±cy na kurz± ¶lepotê moj± powa¿ne k³opoty z wyra¼nym widzeniem po zmierzchu i w s³abo o¶wietlonych pomieszczeniach. Przyczyna wyst±pienia choroby bardzo czêsto bywa ³±czona z niedoborem witaminy A, jednak bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie lub zmiana chorobowa w siatkówce lub uszkodzenie nerwu wzrokowego. Choroba du¿o czê¶ciej diagnozowana jest u kobiet i mo¿e byæ dziedziczona. Ten rodzaj wady wzroku jest szczególnie uci±¿liwy dla kierowców, nie tylko tych zawodowych.

Objawy

Pierwszym a zarazem najbardziej charakterystycznym objawem kurzej ¶lepoty jest nieumiejêtno¶æ przystosowania siê wzroku do zmieniaj±ce go siê natê¿enia ¶wiat³a. W skutek uszkodzenia nerwu lub choroby siatkówki oko nie potrafi przystosowaæ siê do widzenia w ciemno¶ci. Bardzo czêsto schorzenie ujawnia siê przy przechodzeniu z ciemnego pomieszczenia do o¶wietlonego i na odwrót. Zdaniem specjalistów za pojawienie siê kurzej ¶lepoty w du¿ej mierze odpowiedzialny jest niedobór witaminy A , jednak najbardziej prawdopodobn± przyczyn± tego rodzaju zmian chorobowych jest uszkodzenie, a tym samym nieprawid³owe funkcjonowanie prêcików w siatkówce .

Diagnoza

Podstawowym badaniem przy diagnozie kurzej ¶lepoty jest oftalmoskopia, czyli badanie dna oka. Aby wykluczyæ retinopatiê barwnikow± (wokó³ siatkówki pojawiaj± siê kropki barwnikowe, które stopniowo zajmuj± ca³± siatkówkê, dochodzi do zaburzenia widzenia obwodowego, tj. obraz widziany przez chorego przypomina ten widziany przez lornetkê), której ¶lepota zmierzchowa jest objawem. Okre¶la pole widzenia (perymetria), dodatkowo sprawdza siê zdolno¶ci akomodacyjne systemu prêcikowego w ciemno¶ci oraz ró¿nicê miêdzy ilo¶ci± ¶wiat³a wpadaj±ce a odbitego (densydometria siatkówkowa).

Leczenie

¦lepota zmierzchowa jest schorzeniem postêpuj±cym i nieodwracalnym. Próby leczenia i zahamowania dalszego rozwoju choroby zazwyczaj ograniczaj± siê do podawania witaminy A oraz E. Znaczn± poprawê widzenia mo¿e zapewniæ implant, który pozwala przetworzyæ obraz na impuls nerwowy, który umo¿liwia rozró¿nienie kszta³tów i widzenia plam ¶wiat³a.



Chcesz siê dowiedzieæ wiêcej, co¶ Ciê niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj tak¿e:

Wady wzroku uwarunkowane genetycznie

Jaskra - z³odziejka obrazów

Zdrowe oczy do pó¼nej staro¶ci? Wiele zale¿y od naszej diety

Widzisz coraz gorzej po zmierzchu? Nie zwlekaj z wizyt± u okulisty

Rubeoza têczówki