Jaglica

Jaglica jest najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Na szczęście w Polsce występuje bardzo rzadko.

Jaglica to przewlekłe zapalenie spojówek wywoływane przez bakterie chlamydia trachomatis. Może prowadzić do ślepoty. Występuje przede wszystkim w Afryce, Ameryce Południowej i Azji, bardzo rzadko obecnie w Europie.

Najczęstszym powodem pojawienia się i rozprzestrzeniania jaglicy są złe warunki higieniczne. Dlatego też choroba najczęściej występuje w środowiskach o niskim standardzie życia. Choroba przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z chorym oraz kontakt z jego rzeczami.

W rozwoju jaglicy wyróżnia się pięć stadiów: zapalenie grudkowe spojówek, proces zapalny spojówki, blizny tarczki, nieprawidłowy wzrost rzęs oraz zmętnienie rogówki.

Objawy

Okres inkubacji choroby wynosi od pięciu dni do dwóch tygodni. We wstępnej fazie choroby pojawia się swędzenie i zaczerwienienie spojówek oraz wrażenie "czegoś" pod powieką. Następnie występują grudki jagliczne, łuska jagliczna, bliznowacenie zmian po rozpadzie grudek jaglicznych, na końcu bielmo i podwinięcie powiek.

Leczenie

W leczeniu jaglicy stosuje się terapię antybiotykową poprzez podawanie leków z grupy tetracyklin lub erytromycyny. Czas stosowania uzależniony jest od sposobu podania. Doustnie- trzy tygodnie, dospojówkowo - trzy miesiące.

W fazie zaawansowanej choroby zazwyczaj konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jaglicy jest poprawa warunków sanitarnych oraz zachowanie podstawowych zasad higieny.

Więcej o: