Dysplazja stawu biodrowego - diagnoza, objawy, leczenie

Dysplazja stawu biodrowego jest jedn± z najczê¶ciej wystêpuj±cych wad wrodzonych. Polega ona zazwyczaj na sp³yceniu panewki stawu i nie leczona mo¿e prowadziæ do utykania dziecka i do szybkiej zmiany zwyrodnieniowej biodra u doros³ych. Dysplazja rozwija siê ju¿ w czasie ci±¿y. Mo¿e byæ zwi±zana jest z nieprawid³owo¶ciami w po³o¿eniu p³odu oraz problemami przy porodzie, np. porodem miednicowym.
Do dysplazji stawu biodrowego dochodzi czê¶ciej, gdy jest to pierwsza ci±¿a, masa dziecka jest du¿a, koñczyny dziecka s± asymetrycznie u³o¿one, dziecko ma zbyt ciasno w brzuchu matki lub przy ci±¿ach mnogich. W 80% ci±¿ dziecko dotyka krêgos³upa i ko¶ci krzy¿owej matki lewym biodrem, natomiast prawe biodro i prawa noga zwracaj± siê do brzucha matki. Jest to powód czêstszego wystêpowania dysplazji lewego stawu biodrowego.

Powstanie dysplazji mo¿e te¿ byæ skutkiem nieprawid³owej pielêgnacji niemowlêcia: zawijania dziecka z wyprostowanymi nó¿kami, noszenia ty³em do siebie lub uk³adania dzieci tylko na boku.

Najbardziej nara¿one na dysplazjê stawu biodrowego s± dziewczynki, choruj± a¿ piêæ razy czê¶ciej ni¿ ch³opcy. Ta dysproporcja najprawdopodobniej zwi±zana jest z dzia³aniem pod koniec ci±¿y hormonów rozlu¼niaj±cych drogi rodne. Hormony wp³ywaj± tak¿e na rozlu¼nienie tkanek ³±cznych u dziecka. Dziewczynki s± bardziej czu³e na dzia³anie hormonów, ich staw biodrowy staje siê zbyt wiotki i mo¿e doj¶æ do wysuniêcia siê g³owy ko¶ci udowej z panewki. Wystêpowanie dysplazji stawów biodrowych wi±¿e siê tak¿e z czynnikami genetycznymi. Bardzo czêsto dzieci dziedzicz± sk³onno¶æ do tego schorzenia po rodzicach.

Dysplazja stawu biodrowego objawy

U noworodków objawami dysplazji stawu biodrowego s±: niewystarczaj±ce odwodzenie w stawie biodrowym, skrócenie nó¿ki, asymetria fa³dów udowo-po¶ladkowych. Dzieci ucz±ce siê chodziæ mog± utykaæ, chodziæ na palcach, kolano w zdrowej nodze mo¿e byæ lekko ugiête, chód przypominaj±cy kaczkê.

Dysplazja stawu biodrowego diagnoza i leczenie

Po urodzeniu dziecko musi byæ zbadane przez lekarza ortopedê lub neonatologa, aby stwierdziæ czy wystêpuj± objawy dysplazji (zanikaj± one samoistnie po 2-3 dniach): czy obie nó¿ki s± odwodzone symetrycznie na boki, czy fa³dki po¶ladkowe s± symetryczne i czy uda s± takiej samej d³ugo¶ci.

Obecnie najwa¿niejszym badaniem w diagnozowaniu dysplazji stawu biodrowego jest badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych, które ju¿ standardowo wykonuje siê w drugim miesi±cu ¿ycia dziecka.

Im szybciej zdiagnozowane zostan± niepokoj±ce zmiany w stawie biodrowym tym wiêksza jest szansa ca³kowitego ich wyeliminowania.

W leczeniu dysplazji czêsto stosuje siê tzw. szerokie pieluchowanie, które wymusza na dziecku pozycjê ¿abki, nó¿ki zgiête pod k±tem prostym i roz³o¿one na boki.

Innym sposobem jest ustawienie stawu w odpowiedniej pozycji przez okre¶lony, do¶æ d³ugi czas. Najczê¶ciej pó³ roku. S³u¿± do tego ró¿nego rodzaju urz±dzenia: np. szyna Koszli, uprz±¿ Pawlika itp. Zdejmuje siê je tylko do k±pieli i przy przewijaniu dziecka.

Je¶li metody te oka¿± siê nieskuteczne stosuje siê nastawianie rêczne i leczenie operacyjne, zale¿ne od stanu biodra i wieku pacjenta.

Zobacz tak¿e: Koksartroza czyli zwyrodnienie biodra



Homocystynuria