Zmiany zwyrodnieniowe rozpoczynają się niewinnie. Pojawia się zmęczenie oraz osłabienia nóg. W miarę rozwoju choroby pojawiają się dolegliwości bólowe przy nadmiernym wysiłku, które ustępują po wypoczynku, pojawia się sztywność w stawie po wypoczynku. W bardziej zaawansowanym stadium choroby pojawia się ból spoczynkowy oraz nocny oraz ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym. Ból zmusza chorego do ustawiania nóg tak, aby dolegliwości były jak najmniejsze. Taka postawa skutkuje utykaniem i powstawaniem przykurczów, a w konsekwencji zmiany długości kończyny,. W czasie ruchu wyczuwalne są oraz słyszalne trzaski ocierających się powierzchni stawowych.
Podstawą rozpoznania choroby jest badanie rentgenowskie obu stawów biodrowych. Przeprowadza się także tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz badania laboratoryjne: morfologiczne, moczu, a także badania wykluczające inne schorzenia. Lekarz ocenia także długość kończyn oraz upośledzenia chodu (np. czy pacjent musi używać kul, aby chodzić).
Leczenie zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego zależy od stadium choroby i jej zaawansowania. W lżejszych przypadkach stosuje się leczenie objawowe, które ma powstrzymać lub spowolnić chorobę. Podaje się leki niesterydowe oraz przeciwzapalne.
W stanach bardziej zaawansowanych stosuje się leczenie operacyjne polegające na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego lub protezy bezcementowej czy ceramicznej.
Najnowszą techniką częściowej wymiany stawu biodrowego jest kapoplastyka.