Kifoza

Kifoza to postępująca choroba kręgosłupa. Może pojawić się niezależnie od wieku i trybu życia. Czasem za jej wystąpienie odpowiedzialne są zmiany nowotworowe w organizmie lub niektóre stany zapalne stawów. Deformacja wywołana przez chorobę potocznie bywa nazywana garbem.
Dołącz do nas na Facebooku!

Kifoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Występuje ono naturalnie w odcinku piersiowym i krzyżowym. Dzięki niemu kręgosłup wytrzymuje duże obciążenia i może zachować wyprostowaną postawę. Na skutek niewłaściwego trybu życia lub choroby wygięcie może się powiększyć lub całkowicie zniknąć. Powstające w ten sposób wady postawy mogą poważnie zakłócić funkcjonowanie organizmu. Patologiczne skrzywienie, w czasie siedzenia, prowadzi do ściśnięcia płuc i znacznego ograniczenia ruchów klatki piersiowej. Najczęściej kifoza spowodowana jest zaburzeniem nerwowo - mięśniowym, urazem, chorobą nowotworową, infekcją lub stanem zapalnym stawów .

Objawy

Pierwsze sygnały zwiastujące problemy z kręgosłupem pojawiają się najczęściej między 16 a 24 rokiem życia. Schorzenie równie często występuje u chłopców jak i dziewczynek. Kifoza może pojawić się również u osób dorosłej chorującej na osteoporozę lub cierpiącej z powodu zaburzeń w obrębie tkanki łącznej (np. zespół Marfana ).

Kifoza, w początkowej fazie rozwoju, zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Wraz z postępem choroby, nawet nieduży wysiłek fizyczny wywołuje ból pleców i zmęczenie. Z czasem plecy zaczynają się delikatnie zaokrąglać, niektórzy pacjenci skarżą się na znaczne napięcie lub zesztywnienie kręgosłupa. Postępująca kifoza niejednokrotnie wywołuje drętwienie (czasem mrowienie), osłabienie mięśni oraz zaburza prawidłowe działanie jelit i pęcherza moczowego.

Diagnoza i leczenie

Kifozę najczęściej potwierdzają badania palpacyjne oraz zdjęcia rentgenowskie wykonane na całej długości kręgosłupa. Przy diagnozowaniu schorzenia konieczne jest określenie zakresu ruchów wykonywanych przez pacjenta. Forma i sposób leczenia uzależniony jest od skali zmian chorobowych. W niektórych przypadka leczenie nie jest konieczne. Dzięki specjalnie przygotowanym ćwiczeniom oraz spaniu na niezbyt miękkim materacu kręgosłup samoistnie odzyskuje prawidłową postawę. Część pacjentów przyjmuje również leki przeciwzapalne.

Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana chory zmuszony jest do noszenia specjalnych szelek, która pomagają korygować wady postawy. Leczenie operacyjne kifozy najczęściej stosowane jest u pacjentów, u których wada ma ścisły związek z infekcją lub nowotworem.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Lordoza

Przeciążenia kręgosłupa

Co to jest przepuklina dyskowa?

Spondylolisteza (ześlizgnięcie kręgów)

Zwężenie szpary stawu biodrowego

Więcej o:
Komentarze (4)
Kifoza
Zaloguj się
 • soso111

  0

  czyli kifoza to po prostu garb? ja mam straszne skrzywienia kręgosłupa, oczywiście przez błędy młodości i nie prostowanie się jak byłam dzieckiem (chociaż rodzice krzczeli i prosili - a ja nic). od pewnego czasu coraz bardziej mnie boli i jeszcze drętwieją mi dwa palce u lewej ręki - to podobno też od kręgosłupa.

 • alison000

  0

  czy kifoza to jest to co mają te wszyskie zgięte w pół babuszki co prawie nad ziemią mają głowę? zawsze jak takie widzę to się automatycznie prostuję. teraz jak jeszcze przeczytałam co to dokładnie jest kifoza chyba zaraz polecę do ortopedy

 • clubmate16

  0

  jezu nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak kifoza i chyba wolałam nie wiedzieć:(((( tzn wiedziałam, że można mieć jakiegoś małego garba, ale nie znałam szczegółów. pamiętam jak byłam mała rodzice kupili mi tzw pajączka i kazali nosić, a ja oczywiście nie chciałam i teraz żałuję, bo bardzo się boję, że będę mieć garba! muszę się częściej prostować, ale ciągle o tym zapominam, a przez to, że jestem wysoka to ciągle muszę się schylać rozmawiając z kimś!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX