Kifoza

Kifoza to postêpuj±ca choroba krêgos³upa. Mo¿e pojawiæ siê niezale¿nie od wieku i trybu ¿ycia. Czasem za jej wyst±pienie odpowiedzialne s± zmiany nowotworowe w organizmie lub niektóre stany zapalne stawów. Deformacja wywo³ana przez chorobê potocznie bywa nazywana garbem.
Do³±cz do nas na Facebooku!

Kifoza to ³ukowate wygiêcie krêgos³upa w stronê grzbietow±. Wystêpuje ono naturalnie w odcinku piersiowym i krzy¿owym. Dziêki niemu krêgos³up wytrzymuje du¿e obci±¿enia i mo¿e zachowaæ wyprostowan± postawê. Na skutek niew³a¶ciwego trybu ¿ycia lub choroby wygiêcie mo¿e siê powiêkszyæ lub ca³kowicie znikn±æ. Powstaj±ce w ten sposób wady postawy mog± powa¿nie zak³óciæ funkcjonowanie organizmu. Patologiczne skrzywienie, w czasie siedzenia, prowadzi do ¶ci¶niêcia p³uc i znacznego ograniczenia ruchów klatki piersiowej. Najczê¶ciej kifoza spowodowana jest zaburzeniem nerwowo - miê¶niowym, urazem, chorob± nowotworow±, infekcj± lub stanem zapalnym stawów .

Objawy

Pierwsze sygna³y zwiastuj±ce problemy z krêgos³upem pojawiaj± siê najczê¶ciej miêdzy 16 a 24 rokiem ¿ycia. Schorzenie równie czêsto wystêpuje u ch³opców jak i dziewczynek. Kifoza mo¿e pojawiæ siê równie¿ u osób doros³ej choruj±cej na osteoporozê lub cierpi±cej z powodu zaburzeñ w obrêbie tkanki ³±cznej (np. zespó³ Marfana ).

Kifoza, w pocz±tkowej fazie rozwoju, zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Wraz z postêpem choroby, nawet niedu¿y wysi³ek fizyczny wywo³uje ból pleców i zmêczenie. Z czasem plecy zaczynaj± siê delikatnie zaokr±glaæ, niektórzy pacjenci skar¿± siê na znaczne napiêcie lub zesztywnienie krêgos³upa. Postêpuj±ca kifoza niejednokrotnie wywo³uje drêtwienie (czasem mrowienie), os³abienie miê¶ni oraz zaburza prawid³owe dzia³anie jelit i pêcherza moczowego.

Diagnoza i leczenie

Kifozê najczê¶ciej potwierdzaj± badania palpacyjne oraz zdjêcia rentgenowskie wykonane na ca³ej d³ugo¶ci krêgos³upa. Przy diagnozowaniu schorzenia konieczne jest okre¶lenie zakresu ruchów wykonywanych przez pacjenta. Forma i sposób leczenia uzale¿niony jest od skali zmian chorobowych. W niektórych przypadka leczenie nie jest konieczne. Dziêki specjalnie przygotowanym æwiczeniom oraz spaniu na niezbyt miêkkim materacu krêgos³up samoistnie odzyskuje prawid³ow± postawê. Czê¶æ pacjentów przyjmuje równie¿ leki przeciwzapalne.

Je¶li choroba jest bardziej zaawansowana chory zmuszony jest do noszenia specjalnych szelek, która pomagaj± korygowaæ wady postawy. Leczenie operacyjne kifozy najczê¶ciej stosowane jest u pacjentów, u których wada ma ¶cis³y zwi±zek z infekcj± lub nowotworem.

Chcesz siê dowiedzieæ wiêcej, co¶ Ciê niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj tak¿e:

Lordoza

Przeci±¿enia krêgos³upa

Co to jest przepuklina dyskowa?

Spondylolisteza (ze¶lizgniêcie krêgów)

Zwê¿enie szpary stawu biodrowego