Katar sienny (pyłkowica)

Katar sienny to ostry alergiczny nieżyt nosa. Powodowany jest najczęściej przez pyłki roślin (szczególnie groźne są pyłki leszczyny, olchy, brzozy, traw i zbóż, komosy, szarłatu i bylicy), ale także przez kurz domowy, sierść zwierząt, wełnę itp. Nasila się wiosną i latem, kiedy to pylenie roślin jest największe.
Powstawaniu alergii, a co za tym idzie kataru siennego, sprzyja zwiększona przepuszczalność błon śluzowych dróg oddechowych spowodowana bądź przebytym wirusowym zakażeniem, bądź skażeniem środowiska.

Objawy

Charakterystycznymi objawami kataru siennego są: wodnista wydzielina z nosa, cieknący katar, swędzenie nosa oraz częste kichanie. Często zaczerwieniają się i łzawią oczy, pojawia się ból głowy.

Leczenie

Katar sienny powinien być skonsultowany z lekarzem alergologiem, ponieważ zlekceważony, "cieknący" nos może przerodzić się w astmę . Rozpoznanie wymaga przeprowadzenia wywiadu z pacjentem na temat okresu nasilenia kataru, oraz okoliczności jego pojawiania. Następnie lekarz zaleca szereg badań, które mają ustalić winowajców tej nieprzyjemnej przypadłości (testy alergiczne). Katar sienny leczy się doraźnie lekami antyhistaminowymi oraz alergicznymi (np. Zyrtec)

Można sobie także pomóc nie paląc papierosów, wietrząc regularnie mieszkanie w czasie deszczu, lub zaraz po, zmieniając ubranie po powrocie do domu. Dobrze jest też zaopatrzyć się w odkurzacz z systemem filtrów wodnych oraz nawilżacze do mieszkania.

Przy alergii na kurz konieczne jest częste odkurzanie, pranie zasłon i firan, wietrzenie i trzepanie kocy, kołder i poduszek (zimą wymrażanie).

W zwalczaniu roztoczy pomaga stosowanie antyalergicznych materacy i bielizny pościelowej.

Czytaj także:

AnosmiaWięcej o:
Komentarze (2)
Katar sienny (pyłkowica)
Zaloguj się
 • Przemysław Peda

  Oceniono 3 razy 3

  Witam.
  NIe wiem kto pisze te artykuły.Często można zauważyć powtarzane schematy dotyczące odkurzaczy wodnych jako skutecznych dla alergików .Każdy odkurzacz jest tylko wtedy skuteczny jeśli posiada odpowiedni filtr Hepa. Wodny zalecali tylko z powodu braku kontaktu z alergenem podczas opróżniania zasobnika na śmieci.Odkurzacze wodne są tak mało skuteczne ,że za kilka miesięcy unia wprowadzi surowe normy dzięki ,którym znikną z rynku. Zwłaszcza ci wszyscy naciągacze tzw. domokrążcy ze swym złomem za jedyne 4-6 tys ,który nie spełnia prawie żadnych norm.Tymczasem w każdym sklepie kupimy odkurzacz z filtrem hepa 13 lub 14 już za ok 400 zł.Filtr ten wystarczy wymienić co rok lub co pół za ok 30zł.

 • anna.nono

  Oceniono 2 razy 2

  Na katar sienny mi najlepiej pomagają krople z ektoiną np Ectoalerg. Dobrze chronią przed nawrotami ataków, i są przy tym bezpieczne dla zdrowia. no i cena 15 zł też nie jest wygórowana. A co do odkurzaczy z filtrem wodnym to też są ważne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX