Lordoza

Lordoza jest naturalnym wygięciem kręgosłupa. Mimo że to dzięki niej zachowujemy wyprostowaną postawę zmiany chorobowe związane z zanikiem lub nadmiernym wygięciem mogą bardzo utrudnić wykonywanie codziennych czynności.
Dołącz do nas na Facebooku!

Lordoza to krzywizna występująca w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa. To zmiana ewolucyjna, dzięki której możemy stać wyprostowani i wytrzymać duże obciążenie. Zanik tej niezwykle cennej wypukłości może być konsekwencją urazu lub porażenia mięśniowego.Objawy

Nienaturalne, łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną może być wywołane szeregiem czynników. Zazwyczaj wystąpienie schorzenia, wiąże się ze stanami zapalnymi, skurczami mięśni przykręgosłupowych na skutek urazów, rwą kulszową, zwyrodnieniem kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Zdarza się również, że choroba jest wywołana wadą wrodzoną lub nabytą. Najczęściej atakowany jest odcinek szyjny lub lędźwiowy kręgosłupa.

W zależności od zajętego obszaru oraz rodzaju i przyczyny wystąpienia lordozy wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia. Pierwsze z nich nazywane zniesieniem lordozy może objąć zarówno odcinek szyjny jak i lędźwiowy. Przyczyną jej wystąpienia jest najczęściej stan zapalny, uraz mechaniczny lub rwa kulszowa . Drugie, czyli nadmierna lordoza zazwyczaj łączona jest z wrodzonymi lub nabytymi wadami kręgosłupa.

Niezależnie od rodzaju schorzenia chorzy odczuwają silny ból w zajętej części kręgosłupa. Dodatkowo kurczące się pod jego wpływem mięsnie jeszcze bardziej potęgują dolegliwości bólowe. Pacjentom z nadmierną lordozą towarzyszy zaburzenie napięcia mięśniowe. Jej wczesne rozpoznanie i w porę rozpoczęte leczenie pozwala uniknąć zaniku mięśniowego.

Diagnoza i leczenie

Wystąpienie lordozy potwierdza się w oparciu o wywiad z pacjentem oraz badania obrazowe ( RTG , rezonans magnetyczny). Sposób i forma leczenia uzależniona jest od wieku pacjenta oraz skali zmian wywołanych chorobą. Najczęściej w łagodzeniu dolegliwości chorym zaleca się fizykoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Część z nich przyjmuje również leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe. W przypadkach gdy choroba jest już bardzo zaawansowana i dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy lub narządy wewnętrzne konieczna jest interwencja chirurga.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

Dyskopatia lędźwiowa

Skoliozy

Schorzenia kręgosłupa

Ból kręgosłupa

Kręgosłup nie musi bolec

Spondylolisteza (ześlizgnięcie kręgów)

Więcej o:
Komentarze (5)
Lordoza
Zaloguj się
 • Gość: gość;

  Oceniono 2 razy 2

  Dostałam w czoraj wyniki i nic nie rozumiem; Dyskretne esowate skrzywienie kręgosłupa,Odwodnienie i nieznaczne obniżenie tarcz międzykręgowych na poziomie L4/L5 i L5/S1. Poziom L3/L4 i L4/L5 uwypuklenia pierścieni włóknistych modelujące worek oponowy i nieznaczne przeważające otwory międzykręgowe bez stenozy kanału kręgowego i ucisku korzeni nerwowych. Poziom,L5/S1 centralno lewoboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego ze zwężeniem lewego otworu międzykręgowego ,bez cech ucisku korzeni. niewielkie ogniska przebudowy zwyrodnieniowej przednio górnej krawędzi trzonów kręgów T12 i L3. Dodam że mam spuchnięte lewe kolano .

 • Gość: pszczola

  Oceniono 2 razy 2

  "Lordoza to krzywizna występująca w odcinku szyjnym, piersiowym oraz lędźwiowym kręgosłupa." - Lordoza nie występuje fizjologicznie w odcinku piersiowym!!
  "Wystąpienie lordozy potwierdza się w oparciu o wywiad z pacjentem oraz badania obrazowe" - o ja.. mam lordozę..

  heh.. pozwolę sobie na małe sprostowanie ..

  Lordoza to krzywizna kręgosłupa która w prawidłowym kręgosłupie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Kifoza natomiast w odcinku piersiowym. Są to NATURALNE krzywizny które powinny normalnie w kręgosłupie występować. Natomiast wystrzegać się powinniśmy tych które są nadmierne.. albo zwiększone albo zniesione.. zaburza to pracę mechaniczną stawów między kręgowych oraz prowadzi do przeciążeń i nierównowagi mięśniowo powięziowej. Dotyczy to osób które w pracy przez kilka godzin przyjmują tzw wymuszoną pozycję.. kierowca - siedzi przed kierownicą, sekretarka przed komputerem.

  Po prostu trzeba się więcej ruszać :)

 • Gość: Max

  Oceniono 1 raz 1

  Błagam, litości. Pszczoła ma rację w 200%, a ktoś kto pisał ten artykuł...odrobina anatomii kręgosłupa nikomu nie zaszkodziła przed napisaniem artykułu o jego krzywiznach. W odcinku piersiowym mamy kifozę (odwrotność lordozy). Zanim lekarz zleci napromieniowanie się rentgenem polecam wizytę u fizjoterapeuty

 • magdaiartur

  0

  To prawda, trzeba się więcej ruszać, ale jak już zacznie boleć to lepiej udać się do znajomego fizjoterapeuty ja mam tu www.rehabilitacje.org i on zbada, zoabzcy co się dzieje i pomoże dobriarając ćwiczenia, zabiegi, terapie manualne czy inne.

 • samantapl

  0

  dużo siedzę przed komputerem, ostatnio nawet bardzo dużo i wychodzę głównie przez weekendy lub tyle ilę chodzę na zakupy albo coś, praucję w domu przy bardzo prostej pracy przez internet.. ból kręgoslupa i szyji dawał mi się ostatnio w znaki ;/ przypuszczam, że to własnie ta choroba, sprawdziłam objawy jeszcze na tej stronie: www.ukladu-kostnego.objawy.net/Objawy+lordozy wydaje się całkiem wiarygona, przeczytałam też że leczenie można podjąć samemu, także co mam robić, żeby poprawić ten stan i przestało mnie boleć????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX