Schorzenia kręgosłupa stanowią obecnie uzasadnienie dla ponad połowy wniosków o przyznanie renty, są powodem co trzeciego zwolnienia lekarskiego - to prawdziwa epidemia! Co gorsza, na bóle pleców, kłopoty z kręgosłupem, czy wady postawy skarżą się już nawet dzieci a problemy nasilają się nawet u bardzo młodych osób. Siedzimy w szkole, w domu, w trakcie zabawy, korzystania z komputerów, które stają się coraz ważniejszym elementem naszego życia, w samochodzie, autobusie, podczas grilla, na plaży, w pracy - przez większość doby przebywamy w pozycji siedzącej.
Kiedy siedzimy prawidłowo oparci, na trzeci krążek międzykręgowy (tzw. dysk), znajdujący się między trzecim a czwartym kręgiem lędźwiowym, działa nacisk ok. 140 kg. Po pochyleniu się do przodu, nacisk zwiększa się nawet do ponad 275 kg! Bardzo często właśnie w tej pozycji dochodzi do wypadnięcia dysku. Dla porównania - kiedy stoimy nacisk to ok. 100 kg, w czasie leżenia na wznak - 25 kg. Najgorszą torturą dla naszego kręgosłupa jest dźwiganie ciężkich przedmiotów, ale siedzenie powoduje długotrwałe przeciążenia, które również niszczą nasz szkielet.
style="font-weight: bold;">Żródło:
href="http://multiwiedza.pl/multiwiedza/1,99775,8142470,Jak_zadbac_o_swoje_zdrowie_w_pracy.html">kurs
"Jak zadbać o swoje zdrowie w pracy"
Żeby jak najmniej obciążać kręgosłup podczas siedzenia, nasza pozycja powinna być jak najbardziej naturalna:
stopy powinny być płasko położone na podłodze lub podparte na wysokości ok. 10 cm. Podparta powinna być tylko jedna stopa - raz na 10-15 minut należy ją zmienić
plecy wyprostowane, oparte o krzesło, zwłaszcza w części lędźwiowej (mogą być podparte np. poduszką, specjalnym wałkiem)
przedramiona oparte na podłokietnikach, nadgarstki na blacie stołu
głowa musi być trzymana prosto
ważna jest symetria - nie zakładaj zawsze tej samej nogi na nogę, nie siedź z jedną stopą pod pośladkiem - długotrwałe wykrzywienie kręgosłupa sprzyja zwyrodnieniom a skręt miednicy, towarzyszący dziwnym pozycjom, po jakimś czasie prowadzi do bocznych skrzywień kręgosłupa
Najczęściej boli dolny fragment pleców, na którym spoczywa ciężar całej górnej części ciała. Co można wtedy zrobić?
W pracy co jakiś czas siadaj na krześle odwróconym oparciem do przodu - przylgnij brzuchem do oparcia i wyprostuj się - to zmusza do przyjęcia odpowiedniej postawy.
Spróbuj siedzieć... dynamicznie - często zmieniaj pozycję, napinaj różne partie mięśni (uda, łydki, wspinaj się na palce, delikatnie unoś na rękach).
Najzdrowszą formą aktywności dla pleców jest pływanie na grzbiecie. Jeśli wybierasz się na basen, spróbuj pływać na plecach. Jeśli miewasz problemy z plecami, unikaj pływania żabką - ten styl szczególnie obciąża kręgosłup szyjny. Powinny go też unikać osoby mające problemy ze stawami kolanowymi i biodrowymi.
Jeśli miewasz problemy z kręgosłupem a wybierasz się na siłownię i nie masz doświadczenia, wykonuj tylko ćwiczenia w pozycji leżącej. Pozostałe - kiedy stoisz, pochylasz się, siedzisz, wykonuj w obecności instruktora.
Plecy mogą też boleć z powodu stresu. Zwiększone napięcie mięśniowe, które jest skutkiem długotrwałego stresu, może powodować różne dolegliwości - np. ból karku, szyi, czy w okolicy łopatek. Na takie bóle najlepiej dział relaksująca kąpiel, masaż, spacer i oderwanie się od spraw, które nas "spinają". Uwaga - jeśli miewasz kłopoty z kręgosłupem w okolicach odcinka szyjnego i chcesz udać się do masażysty - sprawdź, czy ma on uprawnienia do wykonywania zabiegów! Masaż wykonany przez przypadkową osobę może o wiele bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli nie masz pewności, czy bolą cię mięśnie, czy sam kręgosłup, udaj się do lekarza zanim poddasz się jakimkolwiek zabiegom.
Kobiety mogą cierpieć na bóle pleców w okolicy lędźwiowej, jeśli często noszą buty na wysokim obcasie. W takim obuwiu pięta jest uniesiona a cała stopa ustawiona w nienaturalny sposób. Powoduje to skrócenie ścięgna Achillesa oraz przeniesienie ciężaru ciała ku przodowi. Ścięgno Achillesa może ulec trwałemu przykurczowi, co utrudnia prostowanie stopy. Na skutek noszenia wysokich obcasów cierpi również kręgosłup, bo ciężar ciała przenoszony jest do przodu, co wymusza pogłębienie naturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
https://bi.im-g.pl/im/4/8230/m8230374.swf" type="application/x-shockwave-flash">
style="font-weight: bold;">Żródło:
href="http://multiwiedza.pl/multiwiedza/1,99775,8142470,Jak_zadbac_o_swoje_zdrowie_w_pracy.html">kurs
"Jak zadbać o swoje zdrowie w pracy"
Jeśli odczuwasz bóle w dole pleców po dniu spędzonym na szpilkach, połóż się na podłodze, na wznak, zegnij prawą nogę w kolanie. Nie zmieniając pozycji, przylegając kręgosłupem do podłogi, dotknij prawym kolanem do podłogi po swojej lewej stronie. Kiedy oprzesz je na podłodze, rozłóż ręce na boki i poleż tak chwilę. Powtórz ćwiczenie wykonując je drugą nogą. Powinnaś też pomyśleć o innych butach. Dla naszych pleców i stóp najzdrowsza wysokość obcasów to 2-3 cm. Częste noszenie wysokich obcasów powoduje, że nasze stopy poddawane są wielkim przeciążeniom: siedmiokrotnie zwiększa się nacisk na kości śródstopia. Zdeformowane stopy z haluksami nie są atrakcyjne.
Chcesz dowiedzieć się więcej o najczęstszych problemach zdrowotnych w pracy zajrzyj: Kurs "Jak zadbać o swoje zdrowie w pracy" w Multiwiedza.pl