Zapalenie pochewki ścięgna

Zapalenie pochewki ścięgna zazwyczaj występuje równocześnie z zapaleniem ścięgna i jest najczęściej wynikiem nadmiernego obciążenia mięśni, ścięgien oraz wiązadeł. Przyczyną mogą być także dolegliwości reumatyczne stawów, czy wady postawy ciała.

Choroba jest stanem zapalnym ścięgna oraz otaczającej go pochewki. Nie leczona może doprowadzić do utrwalonego ograniczenia ruchomości stawu.

W grupie ryzyka znajdują się sportowcy oraz pracownicy wykonujący te same monotonne ruchy.

Objawy

Charakterystycznym objawem zapalenia pochewki ścięgna jest ból w jej obrębie, ograniczenie ruchomości oraz obrzęk. Stan zapalny najczęściej umiejscawia się w okolicy barku, łokcia, dołu podkolanowego i ścięgna Achillesa.

Leczenie

Leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza ortopedy.

Konieczne jest prawidłowe unieruchomienie zmienionej chorobowo okolicy. Pomocne są zimne okłady. Kiedy ból ustąpi należy bardzo powoli i stopniowo obciążać chory staw. W cięższych przypadkach można zastosować leki przeciwbólowe lub sterydowe.

Innymi metodami leczenia jest zastosowanie ultradźwięków, galwanizacji oraz gimnastyki korekcyjnej.

Profilaktyka

Dolegliwości można uniknąć nosząc obuwie o miękkiej podeszwie oraz starać się nie wykonywać monotonnych, jednostronnych ruchów. Jeśli jest to konieczne należy robić przerwy. Przy intensywnych ćwiczeniach konieczna jest rozgrzewka.

Więcej o: