Rumień jest chorobą zapalną. Charakterystyczne dla niego duże, czerwone i bardzo bolesne guzy pojawiają się na łydkach. Zdarza się jednak, że zmiany obejmują uda, przedramiona i sporadycznie stawy.
Powody powstawania rumienia guzowatego nie są do końca znane. Czasem jest on jedynie kolejnym objawem zupełnie innego schorzenia (gruźlicy, wrzodziejącego zapalenia jelita, sarkoidozy ), bywa też uznawany za chorobę immunologiczną nieznanego pochodzenia. W niektórych przypadkach rumień guzowaty jest reakcją na przyjmowane leki - sulfonamidy, salicylany, gestageny, metamizol.
Obok skóry choroba może zaatakować również stawy. Najczęściej zmiany zauważalne są w obrębie stawu kolanowego lub nadgarstka. Wraz z pojawieniem się rumienia guzowatego choremu towarzyszy gorączka oraz bóle stawów.
W przypadku rumienia guzowatego postawienie właściwej diagnozy jest wyjątkowo trudne. Kolejne badania mają na celu wykluczenie innych, dużo poważniejszych schorzeń. Najczęściej badanie krwi , biopsja oraz rentgen klatki piersiowej pozwalają rozpoznać przyczynę pojawienia się rumienia guzowatego.
Sposób oraz zakres leczenia uzależniony jest przede wszystkim od czynnika, który wywołał rumień guzowaty. Powszechnie w jego leczeniu wykorzystuje się antybiotyki, kortykosteroidy oraz leki przeciwprątkowe. W przypadku gdy zmiana wywołana jest nadwrażliwością na stosowany lek konieczne jest jego natychmiastowe odstawienie. W terapii oprócz leków stosuje się miejscowo maści ichtiolowe, metanabolowe, metindolowe, preparaty zawierające heparynoidy lub słabe sterydy. Czasami wraca się do starszej metody tj. 6-8 tygodniowego podawania jodku potasu.