O co prosi twój kręgosłup? 11 podpowiedzi

Ludzkie "rusztowanie" to konstrukcja niemal doskonała. Chociaż lekka i sprężysta, umie utrzymać nas w pionie. Pozwala się poruszać i podnosić ciężary. Jest dość odporna na urazy. A jednak wywołane przez nią bóle pleców to już niemal problem społeczny. Kręgosłup może solidnie dokuczyć, jeśli na co dzień o niego nie dbamy. Jak uniknąć kłopotów?
Jeśli śpisz w takiej pozycji, pozostaje się tylko modlić, żeby się kręgosłup nie zbuntował Jeśli śpisz w takiej pozycji, pozostaje się tylko modlić, żeby się kręgosłup nie zbuntował Sarah Nichols, https://www.flickr.com/photos/pocheco/, (CC BY-SA 2.0)

1. Śpij dobrze

Twój materac powinien być sprężysty. Nie za miękki, byś się nie zapadał. I nie za twardy, bo wówczas cały kręgosłup nie może odpocząć. Zapomnij o zagięciach. Składane meble są akceptowalne jedynie od czasu do czasu.

Porzuć dużą, miękką poduszkę.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Czytaj także:

Ból pleców - powiedz, gdzie dokładnie dokucza, a podpowiemy dlaczego

Trudno się obudzić? Dzień będzie lżejszy, jeśli wstajesz powoli Trudno się obudzić? Dzień będzie lżejszy, jeśli wstajesz powoli bark, https://www.flickr.com/photos/barkbud/, (CC BY 2.0)

2. Wstawaj bez pośpiechu

Rano twoje mięśnie są leniwe, kręgosłup nie w pełni zdolny do pracy. Nim wstaniesz z łóżka, solidnie się przeciągnij.

Zobacz także:

Kręgosłup czy nerki - co mnie boli?

Nieprawidłowe podnoszenie przedmiotów grozi uszkodzeniem kręgosłupa. Ukucnij, potem podnieś Nieprawidłowe podnoszenie przedmiotów grozi uszkodzeniem kręgosłupa. Ukucnij, potem podnieś Shutterstock

3. Uważaj na ciężary

Podnosząc coś ciężkiego, najlepiej jest przykucnąć. To naprawdę bezpieczniejsze niż schylanie się. Duży ciężar oprzyj na biodrze i dopiero potem podnoś się powoli.

Ból biodra: najczęstsze przyczyny

Niekoniecznie drogie buty to te, które pokocha kręgosłup Niekoniecznie drogie buty to te, które pokocha kręgosłup DocChewbacca, https://www.flickr.com/photos/st3f4n/, (CC BY-SA 2.0)

4. Szpilki noś od święta

Wybieraj buty o grubych i elastycznych podeszwach. Rozmiar Kopciuszka, albo większy niż trzeba, zmusza do nieprawidłowego chodu i obciąża kręgosłup. Pantofelki na obcasie także: stale musisz szukać równowagi i nadmiernie naprężać mięśnie.

Czytaj także: jak wybrać dobre obuwie

Kręgosłup nie lubi, gdy jest nadmiernie obciążony na jedną stronę. Pamiętaj więc o noszeniu siatek w obu rękach i nie przesadzaj z tenisem Kręgosłup nie lubi, gdy jest nadmiernie obciążony na jedną stronę. Pamiętaj więc o noszeniu siatek w obu rękach i nie przesadzaj z tenisem Shutterstock

5. Pamiętaj, że ręce masz dwie

Nie zapominaj o tym przede wszystkim podczas zakupów. Na każdą z nich powinien przypadać porównywalny ciężar. Torebki czy torby z laptopem też nie powinno się nosić na jednym ramieniu. Jeśli jesteś praworęczny, wykonuj lewą ręką te prace, które nie wymagają precyzji. Pamiętaj, że kręgosłup nie lubi tenisa, czy badmintona. Najbardziej kocha pływanie.

Wyprostuj się, lekko zadzieraj nosa: kręgosłup to uwielbia Wyprostuj się, lekko zadzieraj nosa: kręgosłup to uwielbia Shutterstock

6. Zadzieraj nosa

Nieważne, co powiedzą inni. Wyprostuj się. Wciągnij brzuch. Prostowanie pleców niech będzie twoim dobrym nawykiem. Chodź z lekko uniesioną głową. Kiedy jednak musisz dłużej stać, opieraj raz jedną, raz drugą nogę o krawężnik, albo jakiś stopień.

Zobacz:

Komputery otrzymają osoby najbiedniejsze i niepełnosprawne Komputery otrzymają osoby najbiedniejsze i niepełnosprawne Shutterstock

7. Siedź prawidłowo

Nie siadaj na krawędzi krzesła. Oprzyj się wygodnie, wyprostuj plecy, łokcie trzymaj na stole, a stopy (całe) na podłodze. Jeśli nie sięgasz, pomyśl o podnóżku. Ogranicz zakładanie nogi na nogę.

Zobacz także:

Do czego może doprowadzić garbienie się?

Deska do prasowania jest nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim prawidłowo używana chroni kręgosłup Deska do prasowania jest nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim prawidłowo używana chroni kręgosłup Shutterstock

8. Postaw na dobrą deskę

Uważaj przy pracach domowych. Nie szoruj podłogi na kolanach: przecież są mopy. Rura od odkurzacza powinna być na tyle długa, a deska do prasowania wysoka, byś nie musiał się pochylać.

Nienaturalne wyciąganie szyi, by powiesić firanki, nie służy kręgosłupowi Nienaturalne wyciąganie szyi, by powiesić firanki, nie służy kręgosłupowi Shutterstock

9. Pamiętaj o drabince

Nie sięgaj bez odpowiedniego przygotowania po przedmioty na górnej półce. Możesz wówczas przeciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zaszkodzisz odcinkowi szyjnemu nadmiernie odchylając głowę przy wieszaniu firanek. Stołeczek (stabilny!), a jeszcze lepiej drabinka, rozwiązuje problem.

Prawidłowa pozycja w samochodzie, odpowiednio ustawiony fotel i wszystko, co potrzebne pod ręką: zadbaj o to, a kręgosłup mnie ucierpi w podróży Prawidłowa pozycja w samochodzie, odpowiednio ustawiony fotel i wszystko, co potrzebne pod ręką: zadbaj o to, a kręgosłup mnie ucierpi w podróży Shutterstock

10. Bądź mądrym kierowcą

Ustaw siedzenie w taki sposób, byś sięgał bez problemu do wszystkich urządzeń niezbędnych podczas jazdy. Rób przerwy w podróży, przynajmniej raz na dwie godziny. Pospaceruj, przeciągnij się, wykonaj przysiady. Jeśli nie masz profilowanego fotela, pomyśl o wałku z gąbki do podparcia odcinka lędźwiowego. Zagłówek należy wyregulować tak, byś dotykał środkiem potylicy (kość czaszki z tyłu głowy) jego środka. Wówczas masz największą szansę uchronić kręgosłup szyjny przed urazem.

Ból szyi: najczęstsze przyczyny i leczenie

Poznaj inne zagrożenia dla zdrowia podczas jazdy

Kręgosłup kocha wodę. Pływając, uprawiając aquaaerobik, a nawet relaksując się w wannie, skutecznie się o niego troszczysz Kręgosłup kocha wodę. Pływając, uprawiając aquaaerobik, a nawet relaksując się w wannie, skutecznie się o niego troszczysz Shutterstock

11. Relaksuj się

Kręgosłup lubi basen, aquaaerobik, ale i odprężające kąpiele. Do wody dodaj olejek z lawendą i rozmarynem. Posiedź w wannie kwadrans. Gdy męczą cię bóle napięciowe mięśni, pomoże również poranny prysznic.

Więcej o: