Dieta dr Dąbrowskiej: aspekty zdrowotne. Na czym polega?

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej znana jest już od jakiegoś czasu i wzbudza sporo kontrowersji, mając zarówno zagorzałych zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników. Na czym polega?

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej: główne założenia

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to dwuetapowy program, którego głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie jego równowagi. Spadek masy ciała jest tu niejako efektem ubocznym, choć jak najbardziej pożądanym. Założenia diety można sprowadzić w jednym zdaniu do oczyszczającego postu, po którym następuje okres wprowadzenia nowej, zdrowej diety opierającej się na spożyciu warzyw i owoców oraz produktów nisko przetworzonych. Dieta jest więc stworzona z myślą o osobach, którym zależy na poprawie funkcjonowania swojego organizmu i zmniejszeniu ryzyka zapadania na różnego typu infekcje.

Zobacz też: Zabójcy tłuszczu - produkty, które pomogą spalić tkankę tłuszczową

Dieta dr Dąbrowskiej: efekty

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych. Choć początkowo zajmowała się nieco inną tematyką, to z czasem jej zainteresowania skierowane zostały na obszar związany z żywieniem człowieka. Efektem jej badań i studiów było stworzenie diety warzywno-owocowej, która ma na celu odtrucie organizmu i przywrócenie mu wewnętrznego balansu. Pierwszym i najtrudniejszym etapem diety jest post, podczas którego organizm ma ulec oczyszczeniu. O ile dla niektórych osób nie będzie większym problemem ograniczenie kaloryczności posiłków, o tyle u zdecydowanej większości po pewnym czasie od rozpoczęcia głodówki mogą pojawić się nieprzyjemne efekty począwszy od spadku energii poprzez bóle głowy, nudności czy biegunki. W zależności od stopnia ich nasilenia, może okazać się konieczne zrezygnowanie z diety.

Jakie jednak będą efekty po prawidłowym przeprowadzeniu diety dr Ewy Dąbrowskiej?Jeśli uda nam się pokonać niedogodności, możemy mieć pewność, że usuniemy zbędne produkty przemiany materii z naszego organizmu. Będzie to stanowić doskonały wstęp do zmiany nawyków żywieniowych. 

Post dr Dąbrowskiej: jak bezpiecznie go przeprowadzić?

Głównym założeniem diety jest przeprowadzenie leczniczej głodówki. Jak ma wyglądać post wg dr Dąbrowskiej? Otóż, każdego dnia można spożyć jedynie 600 kcal. Okres ten powinien trwać od 10 do nawet 40 dni, w zależności od tego jakie są indywidualne potrzeby danego człowieka. Post ma na celu całkowite odtrucie organizmu poprzez uruchomienie procesu trawienia wewnętrznego. W ten sposób pozbyć można się zalegających w tkankach złogów tłuszczu i innych negatywnych substancji. Według teorii dr Dąbrowskiej oczyszczenie to jest niezbędne do zapoczątkowania samoleczenia się organizmu. Głodówka może po kilku dniach wywołać m.in. osłabienie, nudności i wymioty. W większości wypadków jest to chwilowy efekt, jednak w przypadku gdyby utrzymywał się powyżej 3 dni, wówczas należy zgłosić się do lekarza i zaprzestać stosowania ograniczonego jadłospisu. 

Po okresie oczyszczania należy stopniowo rozpocząć okres wychodzenia z postu - czas na powrót do normalnej, zdrowej diety powinien trwać minimum tyle dni ile trwała głodówka, a najlepiej dwa razy dłużej. Pamiętajmy, że powrót do złych przyzwyczajeń żywieniowych może wywołać efekt jojo i sprawić, że zamiast utraty wagi nastąpi jej przyrost. 

Dieta dr Dąbrowskiej: dla kogo jest przeznaczona?

Sama dr Dąbrowska określa dla kogo przeznaczony jest jej program dietetyczny. Wskazuje na osoby, które:

Dieta dr Dąbrowskiej: wady i zalety

Jak każda dieta tak również program dr Dąbrowskiej ma swoje wady i zalety. Do głównych zarzutów formułowanych przeciw niej zaliczyć można: zbyt niską podaż kalorii, która wywołuje drastyczny spadek energii. Przejście na dietę warzywno-owocową według niektórych znacznie pogarsza kondycję włosów powodując ich osłabienie i wypadanie. Dieta nie nadaje się również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dzieci i młodzieży z oczywistych względów. Unikać jej stosowania powinny osoby cierpiące na cukrzycę, niewydolność serca, nerek, wątroby czy układu oddechowego

Główną zaletą programu dr Dąbrowskiej jest solidne oczyszczenie organizmu z toksyn, które może w znaczący sposób poprawić samopoczucie i pomóc odzyskać energię. Co więcej, stanowi doskonały wstęp do zmiany trybu życia i nawyków żywieniowych.

Zobacz wideo Popularny w dietach odchudzających seler ma też działanie... odmładzające!

Dieta dr Dąbrowskiej: opinie

Opinie, jakie można znaleźć odnośnie diety dr Dąbrowskiej są mocno podzielone. Osoby, którym udało się przejść do drugiego etapu są zadowolone z uzyskanych efektów. Dla wielu jednak już lecznicza głodówka stała się zaporą nie do przejścia. W większości opinii pochodzących od osób próbujących diety dr Dąbrowskiej pojawiają się narzekania na monotonność posiłków, nagły spadek energii, problemy z bólami głowy i występowaniem biegunki

Zobacz też: Sabotażyści odchudzania - dietetyczne błędy utrudniające chudnięcie

Więcej o: