Cukrzyca typu 2, znana również jako cukrzyca insulinoniezależna, najczęściej ujawnia się w wieku dojrzałym, a główną jej przyczyną jest znaczna nadwaga i otyłość. Coraz częściej jednak dotyka wiele osób w młodym wieku. Cukrzyca tego typu charakteryzuje się niedostateczną produkcją insuliny przez trzustkę, a także brakiem jej działania. W konsekwencji dochodzi do znacznego wzrostu poziomu cukru we krwi. Długotrwały, zawyżony poziom cukru może nieść za sobą znaczne, negatywne konsekwencje, takie jak uszkodzenie naczyń krwionośnych w najważniejszych organach, a więc mózgu i sercu. Może także uszkodzić oczy i nerki, a nawet nerwy.
Najczęstsze przyczyny cukrzycy typu 2 to:
Cukrzyca typu 2 jest więc bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Najbardziej niepokojące jest to, iż przez długi czas, w początkowej fazie, może nie dawać żadnych objawów, jednocześnie siejąc spustoszenie w organizmie po cichu. Na początku jedynym sygnałem świadczącym o nieprawidłowościach zachodzących w organizmie jest podwyższony poziom cukru. Najczęściej cukrzycę odkrywa się zupełnie przypadkiem: podczas badań kontrolnych lub przy okazji diagnozowania innych schorzeń.
Charakterystycznymi cechami, które powinny zwrócić uwagę w kierunku diagnostyki, są:
Cukrzyca typu 2 może także dawać objawy zewnętrzne, na skórze:
Jeśli więc zauważysz któryś z powyższych objawów, zmierz poziom cukru we krwi i dla pewności udaj się na konsultację lekarską. Objawy cukrzycy typu II łatwo można bowiem zbagatelizować lub połączyć z inną przyczyną.
Podjęcie leczenia cukrzycy typu 2 polega przede wszystkim na zmianie trybu życia i uregulowaniu zaburzeń metabolicznych. Każdy przypadek choroby może być indywidualny, dlatego leczenie również dobiera się indywidualnie. U niektórych chorych nie ma potrzeby przyjmowania leków - wystarczy bowiem zmiana diety na przyjazną cukrzykom i odpowiednia aktywność fizyczna, zalecona przez lekarza.
Najważniejsze jest ograniczenie spożycia soli i rezygnacja z używek - przede wszystkim z papierosów. Redukcja masy ciała u osób otyłych również znacznie poprawi stan zdrowia i obniży ryzyko konsekwencji cukrzycy. Im wcześniej postawiona diagnoza, tym łagodniejsze skutki choroby - możliwe jest wówczas jej zahamowanie bez włączania środków farmakologicznych. Jednak w miarę rozwoju choroby, leczenie staje się coraz trudniejsze i wymaga stosowania środków regulujących poziom cukru we krwi, a po czasie - nawet insuliny.
To również może cię zainteresować: