Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Glukagon to hormon polipeptydowy wydzielany przez wyspy trzustkowe (tzw. wysepki Langerhansa). W jego produkcji biorą udział komórki alfa (α, czasem oznaczane także A). Glukagon i insulina to hormony nadzorujące gospodarkę węglowodanową - mają wpływ na stężenie glukozy we krwi.
Glukagon działa w sposób odwrotny do insuliny. Podwyższa stężenie glukozy we krwi, podczas gdy insulina je obniża. Jest to tzw. działanie antagonistyczne. Glukagon ma podwyższać poziom glukozy poprzez rozkład glikogenu do glukozy. Insulina dąży zaś do syntezy glikogenu. Co więcej, glukagon prowadzi do rozpadu tłuszczów na kwasy tłuszczowe (zachodzi tzw. lipoliza).
> Przeczytaj: Glukoza - norma, hipoglikemia, hiperglikemia. Sprawdź swoje wyniki badań i poziom glukozy
Glukagon idzie z trzustki do wątroby przez żyłę wrotną. W wątrobie jest wchłaniany niemal w całości, przez co we krwi zostaje go niewiele. Gdy jesteśmy głodni, produkcja glukagonu zwiększa się - prawidłowe stężenie glukozy we krwi jest bardzo ważne dla poprawnej pracy mózgu.
Czynniki wpływające na wydzielanie glukagonu to przede wszystkim:
Badanie stężenia glukagonu wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu następujących dolegliwości:
Wskazaniem do zbadania stężenia glukagonu jest także utrata masy, której nie można wyjaśnić innymi czynnikami.
> Zobacz: Cukrzyca: wszystko, co warto o niej wiedzieć
Stężenie glukagonu analizuje się na podstawie próbki krwi. Na pobranie krwi należy przyjść na czczo, czyli nie jeść i nie pić od minimum 8 godzin (a najlepiej ostatni posiłek spożyć o 18 poprzedniego dnia). Jaka jest norma glukagonu? Przyjmuje się, że u zdrowego człowieka wynosi ona 150 ng/l; najkorzystniejsze wartości znajdują się w przedziale 50-100 ng/l.
Zbyt wysokie stężenie glukagonu może sugerować różne choroby. Każdy wynik należy skonsultować z lekarzem, który zaleci dalszą diagnostykę. Zbyt wysoki poziom glukagonu może towarzyszyć następującym dolegliwościom:
Zbyt wiele glukagonu może być także skutkiem diety wysokobiałkowej i przyjmowania niektórych leków.