Pomimo, że niewydolność serca bardzo często jest powikłaniem towarzyszącym innemu schorzeniu mięśnia sercowego, to może rozwinąć się przy schorzeniach nie mających związku z pracą serca. Niezależnie jednak od jej podłoża, postępuje bardzo szybko i wymaga natychmiastowego leczenia. Medycyna wyróżnia sześć typów ostrej niewydolności serca. Schorzenie dotyka nie tylko osoby starsze, coraz częściej jest diagnozowane u osób w średnim wieku i młodszych.
Pod ostrą niewydolnością serca kryje się szybko postępujący stan w którym serce nie jest w stanie tłoczyć wystarczającej ilości krwi, w efekcie czego organizm pozbawiony jest nie tylko tlenu, ale i substancji odżywczych. Schorzenie może rozwinąć się bez uchwytnej przyczyny, dużo częściej jednak ma podłoże w istniejącej już chorobie serca. Najczęściej pojawia się w czasie zawału, a także u osób z niewydolnością mięśnia sercowego, przełomem nadciśnieniowym, zaburzeniami rytmu, niedomykalnością zastawek. Do nasilenia choroby może dojść wskutek przewodnienia, infekcji, zmian w obrębie nerek, jako powikłanie po zabiegu operacyjnym. Nie bez znaczenia są także przyjmowane leki oraz nałogi, w tym nadużywanie alkoholu.
W zależności od czynnika wywołującego chorobę medycyna dzieli ją na sześć typów:
Ostra niewydolność serca może być wywołana bardzo różnymi czynnikami i wywołuje specyficzne dolegliwości. Mimo to wiele z nich się pokrywa, a szczególną uwagę należy zwrócić na szybkie męczenie i duszność, nawet przy niewielkim wysiłku, osłabienie, kaszel. Niejednokrotnie wraz z atakiem zmienia się kolor skóry. Bardzo szybko staje się blada, chłodna i wilgotna. U części pacjentów obserwuje się tzw. sinienie obwodowe.
W przypadku podejrzenia ostrej niewydolności serca obok badań podstawowych, w tym morfologii, konieczne jest zlecenie szeregu dodatkowych testów. Są to EKG, RTG klatki piersiowej oraz ECHO serca. Dzięki tym badaniom udaje się wychwycić przyczynę choroby i dobrać odpowiednie leczenie. Niekiedy przy określaniu skali zmian sięga się po dwa typy klasyfikacji. Każda z nich dzieli ostrą niewydolność na cztery typy:
Dalsze postępowanie uzależnione jest od charakteru i szybkości z jaką postępuje niewydolność. W przypadku niewielkich zmian odpowiednie farmaceutyki potrafią wyrównać wszystkie nieprawidłowości i ustabilizować stan pacjenta. Czasem uzupełnia się je o tlenoterapię. Jeśli zmiany są bardzo poważne niezbędny jest zabieg operacyjny i wszczepienie urządzenia wspomagającego pracę mięśnia sercowego.
Pomimo, że koronawirus zaburza głównie pracę płuc, to wiadomo również, że wpływa na działanie serca. Serce musi intensywniej pracować, by rozprowadzić krew po całym organizmie. W efekcie zaostrza to dolegliwości u osób z niewydolnością serca. Należy być bardzo wyczulonym na objawy u takich pacjentów. Jak podkreślają specjaliści,duszność pojawiającą się w przebiegu choroby COVID-19 może być mylona z dusznością pojawiająca się podczas ostrego przebiegu niewydolności serca spowodowanej innymi przyczynami. U pacjentów z niewydolnością serca, infekcja dróg oddechowych, może wywołać nieodwracalne skutki - ostrzegają lekarze.
Osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego, stosować zalecane zasady higieny, a w razie niepokojących objawów natychmiast zasięgnąć porady lekarza. Pacjenci z niewydolnością serca powinien regularnie przyjmować zalecane leki. Specjaliści radzą mieć pewien zapas, by nie korzystać zbyt często z wizyt u lekarza, gdzie mogą spotkać zakażoną osobę.