Niewydolność serca a koronawirus

Choroba COVID-19 wywołana koronawirusem ma przebieg od bezobjawowego, poprzez łagodny, aż do bardzo ostrego, kończącego się śmiercią. Jednym z czynników wpływajacych na przebieg COVID-19 są tzw. choroby współistniejące. Do takich chorób zalicza się m.in niewydolność serca.

Pomimo, że niewydolność serca bardzo często jest powikłaniem towarzyszącym innemu schorzeniu mięśnia sercowego, to może rozwinąć się przy schorzeniach nie mających związku z pracą serca. Niezależnie jednak od jej podłoża, postępuje bardzo szybko i wymaga natychmiastowego leczenia. Medycyna wyróżnia sześć typów ostrej niewydolności serca. Schorzenie dotyka nie tylko osoby starsze, coraz częściej jest diagnozowane u osób w średnim wieku i młodszych.

Niewydolność serca - jak się objawia

Pod ostrą niewydolnością serca kryje się szybko postępujący stan w którym serce nie jest w stanie tłoczyć wystarczającej ilości krwi, w efekcie czego organizm pozbawiony jest nie tylko tlenu, ale i substancji odżywczych. Schorzenie może rozwinąć się bez uchwytnej przyczyny, dużo częściej jednak ma podłoże w istniejącej już chorobie serca. Najczęściej pojawia się w czasie zawału, a także u osób z niewydolnością mięśnia sercowego, przełomem nadciśnieniowym, zaburzeniami rytmu, niedomykalnością zastawek. Do nasilenia choroby może dojść wskutek przewodnienia, infekcji, zmian w obrębie nerek, jako powikłanie po zabiegu operacyjnym. Nie bez znaczenia są także przyjmowane leki oraz nałogi, w tym nadużywanie alkoholu.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

W zależności od czynnika wywołującego chorobę medycyna dzieli ją na sześć typów:

 • ostrą niewyrównywalną niewydolność serca
 • nadciśnieniowa ostra niewydolność serca (tzw. przełom nadciśnieniowy)
 • obrzęk płuc (zamiast powietrza w pęcherzykach płucnych gromadzi się płyn przesiękowy, czyli przejrzysty, czasem jasno żółty lub bursztynowy, naturalnie występujący w organizmie płyn "złożony" z białek.)
 • wstrząs kardiogenny (obniżenie rzutu serca, tj. ilości krwi jaką tłoczy w ciągu jednej minuty do naczyń krwionośnych)
 • niewydolność serca z dużym rzutem
 • prawostronna niewydolność serca

Niewydolność serca - objawy

Ostra niewydolność serca może być wywołana bardzo różnymi czynnikami i wywołuje specyficzne dolegliwości. Mimo to wiele z nich się pokrywa, a szczególną uwagę należy zwrócić na szybkie męczenie i duszność, nawet przy niewielkim wysiłku, osłabienie, kaszel. Niejednokrotnie wraz z atakiem zmienia się kolor skóry. Bardzo szybko staje się blada, chłodna i wilgotna. U części pacjentów obserwuje się tzw. sinienie obwodowe.

Niewydolność serca - diagnoza

W przypadku podejrzenia ostrej niewydolności serca obok badań podstawowych, w tym morfologii, konieczne jest zlecenie szeregu dodatkowych testów. Są to EKG, RTG klatki piersiowej oraz ECHO serca. Dzięki tym badaniom udaje się wychwycić przyczynę choroby i dobrać odpowiednie leczenie. Niekiedy przy określaniu skali zmian sięga się po dwa typy klasyfikacji. Każda z nich dzieli ostrą niewydolność na cztery typy:

 • I  -  nie obserwuje się dokuczliwych dolegliwości
 • II -  widoczne objawy niewydolności serca
 • III - rozwija się klasyczny obrzęk płuc
 • IV - zaawansowane stadium, któremu towarzyszy wstrząs kardiogenny
 • IV - zaawansowane stadium, któremu towarzyszy wstrząs kardiogenny

Niewydolność serca - leczenie

Dalsze postępowanie uzależnione jest od charakteru i szybkości z jaką postępuje niewydolność. W przypadku niewielkich zmian odpowiednie farmaceutyki potrafią wyrównać wszystkie nieprawidłowości i ustabilizować stan pacjenta. Czasem uzupełnia się je o tlenoterapię. Jeśli zmiany są bardzo poważne niezbędny jest zabieg operacyjny i wszczepienie urządzenia wspomagającego pracę mięśnia sercowego.

Niewydolność serca a zakażenie koronawirusem

Pomimo, że koronawirus zaburza głównie pracę płuc, to wiadomo również, że wpływa na działanie serca. Serce musi intensywniej pracować, by rozprowadzić krew po całym organizmie. W efekcie zaostrza to dolegliwości u osób z niewydolnością serca. Należy być bardzo wyczulonym na objawy u takich pacjentów. Jak podkreślają specjaliści,duszność pojawiającą się w przebiegu choroby COVID-19 może być mylona z dusznością pojawiająca się podczas ostrego przebiegu niewydolności serca spowodowanej innymi przyczynami. U pacjentów z niewydolnością serca, infekcja dróg oddechowych, może wywołać nieodwracalne skutki - ostrzegają lekarze.

Osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego, stosować zalecane zasady higieny, a w razie niepokojących objawów natychmiast zasięgnąć porady lekarza. Pacjenci z niewydolnością serca powinien regularnie przyjmować zalecane leki. Specjaliści radzą mieć pewien zapas, by nie korzystać zbyt często z wizyt u lekarza, gdzie mogą spotkać zakażoną osobę.

Więcej o: