USG serca - na czym polega badanie, kiedy się je przeprowadza?

USG serca (echo serca) to jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce chorób serca i naczyń. Jest nieinwazyjne oraz nieszkodliwe, może być zatem wielokrotnie powtarzane.

USG serca - na czym polega to badanie?

USG serca przezklatkowe jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem stanu serca, które pozwala lekarzowi ocenić rozmiar serca, wielkość jam serca oraz kurczliwość i pracę mięśnia sercowego. Obrazowanie umożliwia ponadto ocenę budowy i czynności zastawek serca, pomiar objętości poszczególnych komór i grubości ścian, a także wykrywa obecność płynu w worku osierdziowym.

Dzięki USG można zdiagnozować stan serca po zawale, ocenić stan zastawek serca oraz wykryć wady wrodzone, a ponadto skontrolować postępy leczenia. W trakcie badania ocenia się także strukturę i funkcję dużych naczyń krwionośnych. Tzw. USG Dopplera pozwala też zanalizować przepływy krwi w dużych naczyniach krwionośnych, to znaczy w aorcie, żyle, tętnicy i żyłach płucnych. Drugą metodą wykonywania badania jest przezprzełykowe USG serca.

Spotykamy też inne określenia USG serca, takie jak echo serca, echokardiografia serca lub ultrasonokardiografia.

USG serca - zalety badania

Jest to nieszkodliwe dla człowieka badanie, które można powtarzać wielokrotnie w krótkich odstępach czasu. Nie ma przeciwwskazań i USG serca można wykonać każdej osobie. Nie wymaga też specjalnych przygotowań. Badanie USG opiera się na urządzeniu, które wysyła oraz odbiera fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 2 do 50 MHz.

Zobacz wideo

USG serca - wskazania

USG serca powinno być wykonane u każdej osoby, u której zdiagnozowano chorobę sercowo-naczyniową.  A zatem skierowanie na tego typu badanie otrzymają osoby po przebytym zawale, a także po wszczepieniu zastawek.

A ponadto echo serca wykonuje się:

  • u chorych z wrodzonymi i nabytymi wadami serca
  • u chorych z niewydolnością mięśnia sercowego
  • przy zapaleniu mięśnia sercowego
  • w przypadku przewlekłego nadciśnienia tętniczego
  • u chorych z nadciśnieniem płucnym
  • u osób z chorobami osierdzia i wsierdzia
  • przy chorobie zakrzepowo-zatorowej
  • w przypadku zaburzeń rytmu serca, szmerów w sercu, częstych omdleń
  • przy kardiomiopatiach czyli chorobach mięśnia sercowego

USG serca - jak wygląda badanie

Do badania wystarczy odsłonić górną połowę ciała. USG serca wykonuje się w pozycji leżącej i za pomocą specjalnej głowicy. Aby ułatwić jej działanie stosuje się specjalny żel, którym smaruje się klatkę piersiową pacjenta. W trakcie badania lekarz sprawdza budowę mięśnia sercowego i wymiary, a także funkcje komór serca oraz naczyń krwionośnych, wychodzących z serca.

W przypadku USG przezprzełykowego stosuje się u pacjenta znieczulenie miejscowe oraz środki przeciwbólowe. W tym przypadku wprowadza się przez przełyk, w okolice serca, cieniutkie urządzenie, które pozwala obejrzeć narząd z bliska. Niekiedy także USG wykonuje się wykorzystując środek cieniujący, czyli specjalną substancję, która wstrzykiwana jest do żyły. Pomaga to w lepszym obrazowaniu serca oraz naczyń krwionośnych.

W sumie USG serca zajmuje od 10 do 30 minut. Nie ma też przeciwwskazań do wykonania badania ani u kobiet w ciąży, ani u dzieci.

Więcej o: