Poziom cholesterolu u osób poniżej 45 lat pokazuje, czy zachorują w przyszłości na serce

Wysoki poziom cholesterolu we krwi w młodym wieku wskazuje na dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia chorób serca w późniejszych latach - stwierdzili angielscy badacze. Czy młodzi ludzie powinni przyjmować statyny, aby obniżyć ryzyko? Naukowcy nie są zgodni.

Wnioski wysnuto po przeanalizowaniu danych medycznych niemal 400 tys. osób pochodzenia europejskiego mieszkających w Europie, Australii i Ameryce Północnej. Badania pokazały, że stężenie cholesterolu LDL ("złego cholesterolu"), które wynosi powyżej 145 mg/dL jeszcze przed ukończeniem 45. roku życia wskazuje na duże ryzyko późniejszego zachorowania na chorobę serca. Naukowcy obliczyli, że ryzyko podwaja się, a więc jest bardzo prawdopodobne, że taka osoba wcześniej czy później zachoruje na serce. Natomiast cholesterol w stężeniu od 100 do 145 mg/dL stwierdzony przed 45. rokiem życia związany jest z 10-, 20-procentowym ryzykiem wystąpienia choroby serca na dalszym etapie życia. W Polsce przyjmuje się, że poziom LDL nie powinien przekraczać 130 mg/dl.

Badania nad tym zagadnieniem prowadził Frank Kee z Queen's University Belfast w Wielkiej Brytanii. Naukowiec uważa, że jego odkrycie może być wykorzystane w praktyce medycznej.

Wiele młodych osób, które mają wysoki poziom cholesterolu we krwi, chciałoby zapewne zapobiec zachorowaniu na serce w przyszłości

- zauważa F. Kee. Dla takich osób opracowano odpowiednie zalecenia dotyczące stylu życia czy diety, które mają zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W przypadku zbyt wysokiego stężenia cholesterolu LDL we krwi zaleca się także statyny - leki, które hamują produkcję tego związku w wątrobie. Jednak Frank Kee uważa, że zalecenie, aby statyny podawać tylko osobom, u których istnieje prawdopodobieństwo zachorowania na serce w ciągu 10 lat, nie uwzględnia osób, które mają ogólne życiowe ryzyko rozwoju chorób naczyniowo-sercowych.

Czy jednak także młodzi ludzie odniosą wyraźne korzyści zdrowotne, jeżeli tak wcześnie zaczną zażywać te leki? Wokół tego problemu rozwinęła się dyskusja wśród naukowców i lekarzy.

Zobacz wideo

Czy młodzi ludzie z wysokim poziomem cholesterolu powinni zażywać statyny? 

Problem w tym, że statyny, jak każdy lek, nie są obojętne dla organizmu. Ich działanie polega na hamowaniu enzymu zajmującego się wytwarzaniem cholesterolu w wątrobie. Pod wpływem statyn wątroba produkuje zatem znacznie mniej cholesterolu, a także wychwytuje LDL, czyli "zły cholesterol" z krwi. Leki zapobiegają ponadto pękaniu blaszki miażdżycowej, zmniejszając tym samym ryzyko zawału serca. Z zażywaniem statyn wiąże się niewielkie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak osłabienie czy uszkodzenie mięśni, zmniejszenie aktywności enzymów wątrobowych, a także bóle głowy, bezsenność lub podrażnienie układu pokarmowego.

Niektórzy lekarze kwestionują zasadność zapobiegawczego podawania statyn młodszym ludziom, ponieważ nie ma wystarczających danych wskazujących na to, że przyniesie im to korzyści. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie są zdania, że wyniki najnowszych badań są wystarczająco przekonujące i są dowodem na to, że obniżenie poziomu cholesterolu we krwi w młodszym wieku może być bardzo korzystne dla zdrowia. Eksperci z Uniwersytetu w Birmingham także są przekonani, że korzyści z leczenia hipercholesterolemii mogą być szczególnie korzystne dla osób w młodym wieku.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "The Lancet".

Źródło: New Scientist

Więcej o:
Komentarze (15)
Poziom cholesterolu u osób poniżej 45 lat pokazuje, czy zachorują w przyszłości na serce
Zaloguj się
 • tesia44

  Oceniono 9 razy 9

  a co z udowodnionym podwyższaniem przez statyny ryzyka cukrzycy typu 2? czy podawanie ich osobom przed 40-tką obroni się w długofalowych badaniach? ja tam bym nie ryzykował, zanim nie zobaczę wyników przynajmniej 10-letniego prospektywnego ;)

 • rzuffff

  Oceniono 10 razy 8

  Statyny? teraz się raczej odradza...

 • mm0427

  Oceniono 9 razy 5

  Gazeto, znowu wspomagasz akcje koncernów farmaceutycznych? Od II wojny światowej Amerykanie od dziecka jadą na dragach, a teraz nas w to wkręcacie?

 • Monika Trojanowska

  Oceniono 2 razy 2

  Prawdopodobne jest rowniez to, ze obecnosc cholesterolu w naczyniach krwionosnych mozna wytlumaczyc tym ze sa nieszczelne, choruja i pekaja. Cholesterol ma pomoc je zalatac i to robi. Zamiast obnizac poziom cholesterolu zajmijmy sie uszczelnianiem naczyn krwionosnych. Nie leczmy syfa pudrem ;)

 • offler

  Oceniono 2 razy 2

  Z tego artykułu wynika, że podwyższony cholesterol zwiększa ryzyko chorób serca z 10-20, na 20-40%. Nie badano czy obniżenie cholesterolu to ryzyko pomniejsza. Z innych badan, juz dawno, zostało udowodnione, że obniżanie cholesterolu u ludzi którzy nie mieli zawału/udaru, obniżanie cholesterolu nic nie daje. Nawet u tych którzy u których jest efekt, statyny przedłużają życie o, mniej więcej, tydzień na każdy rok brania. Czyli, że jeśli zaczniesz w wieku lat 40tu, to umrzesz w wieku lat 91, zamiast 90, ale sporo wydasz na leki. Czy to się opłaca, wybierz sam.

 • primum_non

  Oceniono 2 razy 2

  w ciągu tygodnia spadnie cholesterol i nie tylko, jeżeli dietę mięsno-cukrowo-tłuszczową wzbogaci się o warzywa i owoce. Owoce są słodkie, jednak zawierają też błonnik. Są nawet dokładnie korzystne, jak awokado, arbuzy, aronia, czy jagody, banany*, cytrusy, czerwone winogrona,. Zastanawiam się, czy ludzie z problemami jedzą zwykłe surówki, np. z kapusty, czerwonej kapusty, ogórki kiszone, czosnek, ziemniaki bez tłuszczu i soli, prawie.

 • pemu

  Oceniono 1 raz 1

  Cholesterol ogólny jest ok.
  W wielu krajach jego norma to 300 a jeszcze w innych pp prostu nie zwraca się na niego uwagi.
  Ważny jest ldl i hdl.

  Natomiast najbardziej czule są trójglicerydy. Wystrczy golonka i duży browar dwa dni przed badaniem i mamy wynik 500. :-)

 • mateo88

  0

  Wysoki cholesterol moze byc bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Ja po badaniach a w laboratorium diagnostyce (zrobiłam lipidogram) to dostałam zalecenie, żeby ograniczyć tłuszcze zwierzęce natychmiast, do tego dostałam leki. Margaryny tez nie mogę jeść, bo w niektórych są tłuszcze trans.

 • velobit

  Oceniono 9 razy -5

  Chyba że człowiek zrezygnuje z diety opartej o mięso i tłuszcz zwierzęcy na opartą o warzywa. Cholesterol spadnie szybko, ale to nie jest łatwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX