Nieinwazyjna diagnostyka serca - rodzaje badañ, kiedy siê je wykonuje?
Nieinwazyjne badania serca to takie, które przeprowadza siê na pocz±tkowych etapach diagnostyki. Jakie wyró¿nia siê nieinwazyjne badania serca? Jakie s± wskazania do przeprowadzenia takich badañ?
Diagnostyka chorób serca – na czym polega?
Pierwszy etap diagnostyki chorób serca przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu. Lekarz ten rozpoczyna od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego, podczas którego stwierdza, jakie dolegliwo¶ci wystêpuj± u pacjenta i okre¶la mo¿liwe przyczyny takiego stanu. Lekarz pierwszego kontaktu wykonuje równie¿ badania fizykalne, na które sk³ada siê ogl±danie, os³uchiwanie oraz opukiwanie cia³a pacjenta i sprawdzanie reakcji organizmu. Je¶li podczas tego badania lekarz stwierdzi jakie¶ nieprawid³owo¶ci, powinien skierowaæ pacjenta do lekarza specjalisty, czyli do kardiologa. Kardiolog zleci wykonanie odpowiednich badañ, w¶ród których wyró¿nia siê badania nieinwazyjne oraz inwazyjne.
Do podstawowych badañ nieinwazyjnych zalicza siê badania czynno¶ciowe:
- Pomiar ci¶nienia têtniczego - polega na pomiarze si³y, z jak± pompowana przez serce krew uderza o ¶ciany naczyñ têtniczych. Badanie wykonuje siê za pomoc± automatycznego aparatu, technik± os³uchow± albo przy u¿yciu sfigmomanometru sprê¿ynowego. U osoby doros³ej prawid³owe ci¶nienie skurczowe wynosi 120 mmHg, a prawid³owe ci¶nienie rozkurczowe to 80 mmHg. Zwykle wykonywany jest jednorazowy pomiar ci¶nienia, jednak u niektórych pacjentów istnieje wskazanie do wykonania holtera ci¶nieniowego, czyli ca³odobowego pomiaru ci¶nienia. Podczas badania pacjent przez ca³± dobê nosi na ramieniu mankiet, który s³u¿y do wykonywania pomiarów, a wyniki s± zapisywane na specjalnym urz±dzeniu;
- Elektrokardiografia (EKG) - polega na rejestrowaniu impulsów elektrycznych, które powstaj± w miê¶niu sercowym. Impulsy ¶wiadcz± o charakterze pracy serca i s± rejestrowane na 12 odprowadzeniach – 6 z nich to odprowadzenia przedsercowe, a 6 to odprowadzenia koñczynowe. Podczas badania zapisuje siê tak zwan± krzyw± EKG, na podstawie której specjalista potrafi stwierdziæ, czy serce prawid³owo pracuje w czasie badania. Co wiêcej, na podstawie analizy krzywej EKG mo¿liwe jest wykrycie uszkodzeñ serca, które wyst±pi³y w przesz³o¶ci. Oprócz zwyk³ego badania EKG przeprowadzany jest holter EKG, czyli badanie, które polega na ca³odobowym monitorowaniu pracy serca. W trakcie badania do cia³a pacjenta przyczepione s± elektrody, a wyniki s± zapisywane w pamiêci elektronicznej specjalnego urz±dzenia albo na ta¶mie magnetycznej.
Oprócz pomiarów ci¶nienia oraz EKG spoczynkowego przeprowadza siê próby wysi³kowe, podczas których ocenia siê jakie zmiany w miê¶niu sercowym zachodz± w trakcie wysi³ku fizycznego.
Obok badañ czynno¶ciowych wa¿n± grup± nieinwazyjnych badañ serca s± badania obrazowe, do których zalicza siê:
- USG serca (echo serca, echokardiografia) - polega na obrazowaniu struktur serca oraz wiêkszych naczyñ krwiono¶nych za pomoc± ultrad¼wiêków. Podczas badania fale ultrad¼wiêkowe odbijaj± siê od struktur serca w zwi±zku z czym na ekranie monitora widoczny jest obraz badanych struktur, który mo¿na wydrukowaæ albo zarejestrowaæ w inny sposób. Badanie umo¿liwia ocenê przep³ywu krwi w przedsionkach oraz komorach serca, du¿ych naczyniach sercowych i naczyniach wieñcowych, a tak¿e ocenê ruchu serca i zastawek znajduj±cych siê wewn±trz serca;
- Zdjêcie rentgenowskie klatki piersiowej (RTG, rentgen klatki piersiowej) - jest badaniem radiologicznym, podczas którego przez klatkê piersiow± przepuszczana jest dawka promieni rentgenowskich. Na zdjêciu uwidocznione zostaj± struktury serca oraz jego po³o¿enie w obszarze klatki piersiowej. Mo¿liwe jest wykrycie miêdzy innymi niektórych wrodzonych wad serca, wad zwi±zanych z nadci¶nieniem têtniczym oraz zmian zwi±zanych z rozwojem mia¿d¿ycy. W niektórych przypadkach, ¿eby lepiej zobrazowaæ obszar ¶ródpiersia i prze³yku przed badaniem pacjentowi podaje siê ¶rodek cieniuj±cy, czyli tak zwany kontrast.
Nieinwazyjne badania serca – wskazania
G³ównym wskazaniem do przeprowadzenia badañ diagnostycznych serca jest wystêpowanie dolegliwo¶ci, które mog± ¶wiadczyæ o schorzeniach uk³adu sercowo-naczyniowego. Badaniom powinny siê regularnie poddawaæ osoby cierpi±ce na nadci¶nienie têtnicze, chorobê wieñcow±, wady zastawek, chorobê zakrzepowo-zatorow±, a tak¿e po przebytym zawale serca.
Ko³atanie serca, kiedy siê pojawia, co oznacza
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
-
COVID-19. Masz prawo do szczepienia poza kolejno¶ci±, ze wzglêdu na stan zdrowia lub wykonywany zawód? Wyja¶niamy, jak je wyegzekwowaæ
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci